Körülbelül havonta kapok levelet kedves olvasóktól, hogy fel kellene újítani a házat, de elakadtak, megnézném-e a terveket?
Ez nagyon megtisztelő, ám én nemhogy építész nem vagyok, de még botcsinálta, online tanfolyamot végzett lakberendezőcske sem. Azt kell mondjam, az ilyen levelektől én mindig szörnyen szomorú leszek.
Ezért most bemásolom nektek ide a mai válaszom:
Kedves Olvasóm!
Köszönöm a megkeresést, de nem fogok tudni segíteni.
Először is fogalmam sincs, hogy működik egy vegyes falazatú ház, ahol ráadásul az alaprajzon a falak 80%-a vaskos főfalnak tűnik.
Egy ilyen projektet mindenképpen és csakis építésszel lehet megcsinálni. Ezt most vegyétek nagyon komolyan! A hazai lakások, házak azért olyan rettenetes minőségűek, mert a tulajdonosok az otthonuk kialakításából csak a szakembereket hagyják ki. A kőműves ehhez nem szakember, nekik a legtöbb esetben nincs érzékük a térhez. Az a dolguk, hogy felépítsék, amit elvárnak tőlük.
Aztán vannak amatőrök, akiknek ugyan lehet az átlagosnál jobb a térérzékük, mert bemennek egy lakásba, házba, és hamar meglátják a benne rejlő elvi lehetőségeket. Meg vannak, akiknek ehhez semmi érzékük nincs.
Azt gondolom az előző 3 lakásunk áttervezésénél kb. jól oldottam meg az áttervezést. De egyrészt kis lakásokról beszélünk 53-72 nm voltak, 6-10 centis válaszfalakkal és 50 centis főfalakkal, szóval nem volt nagy teljesítmény eldönteni, mi és hogyan lehet optimális. Az előző lakásunkat egyébként ma teljesen máshogyan alakítanám ki, szóval szerintem én ott a második legjobb megoldást választottam, ami sokkal rosszabb volt a legjobbnál. A jelenlegi házunknak pedig megvoltak az eredeti építészeti tervei, a férjem részt vett az építésében, szóval minden falról tudtunk mindent.
Egy építészeti áttervezés a statikán túl az élhetőségről is szól, ami messze több, mint három szoba, két fürdőszoba, közösségi tér, stb. Már sokszor írtam: tér, fény, elrendezés. Ennek a háromnak kell a mérnöki munkán túl rendben lennie.
Az embereknek itthon a házuk a legfőbb vagyonuk. Nem lehet vele tévedni, tönkretenni, pedig legtöbbször ez történik. Ha megnézel angol, stb. lakásátalakító műsorokat, mindig van építész. Nem a házaspár, egy-két barátjuk vagy éppen ügyes ismerős rajzolgat kockás papíron. Így az átalakítás növeli a ház értékét. Itthon sokszor a tégla árát sem lehet visszakapni, és ez azért van, mert valami partikuláris, pillanatnyi igényre alakítják ki az alaprajzot, az elrendezést, a berendezést, a dizájnt, ami a legtöbbször nem is szép és nem is jó, még az építő családnak és az adott élethelyzetben sem, nemhogy egy vevőnek, hosszabb távon, stb.
Vettél egy házat, amit át kell alakítani?
Keress meg egy jó építészt!
- A ház nem kétdimenziós műfaj. Hanem áll egy környezetben, van tájolása, remélhetőleg van belőle valami kilátást – ha másra nem egy falatka zöld saját kertre.
- A háznak nem csak belül, hanem kívül, mint épület is működnie kell: homlokzatok, anyagok, színek, mint tető, lábazat, homlokzati festék, nyílászárók, ereszek, stb. Szinte biztos, hogy amatőr tervezésnél a ház külseje leginkább rémes lesz, de minimum jellegtelen.
- A jó építészeknek rossz adottságokhoz, béna alaprajzhoz is lehetnek jó, sőt zseniális ötleteik. Ha nekem nem hiszel, tapadj rá a Spektrum Home / Youtube / Ronda házból álomház /Ugly house to lovely house c. műsorra!
Na de kihez forduljak? És hogy tudnám én azt megfizetni?
Barátaim, a legdrágább egy házat elrontani. Sok pénzért építeni valamit, ami rossz. A ház tervezésének az árát ne az építészen, inkább a berendezésen, a burkolatokon, a teljesen feleslegesen (sok)milliós fürdőszobai rongyrázáson lehet kigazdálkodni. Nem szükséges különálló kádat venni sok százezer forintért, sem baromi drága csapokat. Inkább vegyél párezres lámpát az IKEA-ban, kisebb baj, ha nem lesz valódi fapadló, mintha a ház nincs rendben. Látni lakber oldalakon is rémségeket, nappaliból nyíló vécés fürdőszobát, teljesen aránytalan beosztást, ahol a tulajdonos már elköltött sokmilliót a berendezésre, és az alaprajz rendbetétele helyett továbbra is a dizájnt tervezi. Ne kövessük ezt a vonalat.
Egy teljesen szubjektív építész névsor:
- Biztosan fordulnék Benes Gáborhoz, aki az új tervezéseknél is használja a hagyományos építészeti elemeket.
- Dobos Botond, Gerzsenyi Judit. Saját házuk felújítása alapján őket is felkeresném, egyébként a ház szerepelt itt az oldalon is:
- Szintén régóta kedvelem Szalonna Hedvig munkáit, hát még mikor Ildikó elküldte nekem saját polgári villájuk átalakításának történetét!
Két Év Háza nyertes is mindenképpen ide kívánkozik (a konkrét kérdés hagyományos parasztház felújításáról szólt):
- Borbás Péter, akinek szentendrei ökoháza 2015-ben lett az év háza. Sokszor volt az oldalon, nem véletlenül:)
- Dénes György, aki pedig egy balatonhenyei, a legtöbb ember számára már reménytelen állapotban lévő nyaralót tervezett újra briliánsan és nyert 2017-ben.

Ilyen volt. Nincs lehetetlen!
Az építészfórum oldalán is lehet remek építészekbe botlani. A szakértelemtől nem kell tartani, nem az lesz a drága. Sőt.
Sok sikert a házhoz, biztosan egy kincs van a kezetekben!
Üdvözlettel: Andrea
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: