Lakjunk jól!

Tucatkockából személyre szabott családi otthont!

Nagyon örültem, mikor Anett egy kockaház átalakítása miatt keresett meg, mert őszinte rajongója vagyok a kockaházaknak (nem annyira, mint a 1920-as években épült villáknak, de kockából legalább sok van.) A megkeresésnek azért is nagyon örültem, mert legalább azonnal jelezhettem, hogy hahó, a házátalakítást nem kockás papírral az asztalon véglegesítjük, hanem építészt keresünk. A kockás papíros fázis max. arra lesz jó, hogy legyen mivel megkeresnünk azt az építészt.

A ház, amiben három gyerekkel (10 éves nagylány, 8 éves fiú, 2 éves kislány) szeretnének egy jól használható lakást a kádárkockák talán legjobbja: kb. 10×10 méteres, a nem bővített fajta. (Szerintem az olvasó által küldött méretek nem pontosak, mert a ház elől 1,4 méterrel szélesebb, mint hátul, ennyi pálinkát nem ihat a kőműves… A forma itt téglalapnak tűnik pedig a méretek alapján valójában nem az.)

Ez egy jó ház: két méretes szoba elől, a közlekedő kényelmes, a hátsó fronton még egy szép szoba, aztán viszont káosz a bal hátsó sarokban: 8 négyzetméternyi padlásfeljáró, konyhából nyíló fürdő, ablak nélküli kamra.  Ráadásul a konyha valami utólagos barkácsmegoldás: a közlekedőben, 2,2 széles helyen – tipikus eset, mikor a sütőajtó összeakadt a hűtő ajtajával, plusz a kedves háziasszony egy fürdőablakkal rendelkező helyiségből tartja jól a családot a 100 négyzetméteres házban.

A családnak legalább 3 hálóra azonnal szüksége van (szerintem hosszútávon inkább 4 hálóra, mert bár én nem hiszek a minden gyerek = külön háló követelményében, de azért a nemek és korok miatt itt tényleg pár év múlva külön szobák kellenének). A kazánt ki szeretnék tenni egy bővítésbe, persze örülnének egy nagyobb terasznak is.

Néhány alapvetés az átalakításhoz:

  • Egy ház nem kétdimenziós alaprajz, hanem egy “tereptárgy”, aminek van tájolása, benapozottsága, de főként elhelyezkedése, azaz utcától, forgalomtól, szomszédtól való távolsága, áll a kertünk egy bizonyos pontján, ráadásul kialakításánál illene figyelembe venni a hely építészeti jellegét (vidék/város, falusi, stb. környezet).
  • A házunk alaprajzát nem a bútorok és az igényeink köré húzzuk. Azért sem, mert a házunknak végül lesz egy megjelenése, amit nekünk is néznünk kell majd sok évig, de ha mi ebből a szempontból nem is vagyunk túl igényesek (persze az oldal olvasói között remélem senki nem gondolkozik erről így), de a tiszteletet a településnek mindenképpen meg kell adni. Tehát a házunkban majd futnak valahogy az ablakok, ajtók, találkoznak a tetősíkok, a ház valahogy kapcsolódik a kerthez (vagy sajnos éppen nem).
  • A ház annyiban sem csupán kétdimenziós, hogy az egyes helyiségek tájolása, a csendes vagy éppen a külvilág felé nyitó jellemzőkre is figyelnünk kell. Bár jó lenne, ha minden szobánk egy tágas, napfényes, csendes kertre nézne, de ez a hazai telekméretek ismeretében elég ritka adottság. Ráadásul például a gyerekeim kifejezetten szeretik, hogy a szobájuk (a szinte forgalommentes) utcára nyílik, és látják amint folyik kint az élet, mi meg pont azt szeretjük, hogy még azt a néhány autót sem halljuk a hálóban. A közösségi térnek valahogy a kertre kellene nyílni, de nem hátrány, ha eközben például a konyhából az utcát is látjuk.
  • Egy ház azért is nem csak egy alaprajz, mert vannak a háznak értékesebb és kevésbé értékes részei. Tehát a szomszéd kerítéséhez csak mellékhelyiségeket rakunk (a konyha nem mellékhelyiség!), a hálókat és a lakóteret pedig a jobb részekre helyezzük. Nem hátrány, ha olyan dolgokra is tudunk figyelni, hogy a sokáig alvónak ne adjunk keleti fekvésű hálót, a konyha és a hűvös nyugalmat kedvelő hálószobája ne kerüljön a déli oldalra, mert nyáron nem fogunk beizzítani a sütőt, ha odatűz a nap. Tehát ha a helyiségek áttervezéséről kell dönteni, akkor nem csupán összeadjuk a területüket és lebontjuk a köztük lévő válaszfalat! Ebben a házban például a kamra és fürdő összenyitásából azért sem lesz jó szoba, a padlásfeljáróból pedig konyha (a tulajdonosok valamit ilyet terveztek), mert a kialakítandó helyiségek nem valók egymás mellé (ki akarna a konyha és a fürdő között aludni egy szomszéd felé nyíló vécéablakos szobában?
  • Minden áttervezésnél felmerül szinte, hogy az a szoba nem lesz jó, mert északi fekvésű. A kedvenc lakásomban északi fekvésű volt a nappali, és annál sosem volt jobb szobám. Hatalmas erkélyajtó került rá, és mindig egyenletesen világos volt, ám sosem tűzött be a nap – ezért északi fekvésűek a műtermek. Egy jó nyílászáró nem engedi be a hideget, ám a jó tájolás segít, hogy nyáron ne melegedjen fel a helyiség. Északi a szobád? Ha teheted, nyiss rá nagyobb ablakot. Hatalmas üvegfalat, erkélyajtót. Nyiss üvegajtóval egy világosabb helyiség felé. Fesd fehérre a falakat, válassz világos bútorokat, legyen szellős a berendezés.

A minap néztem két panellakást Zuglóból, hát ennyi lehet a különbség a bútorozás, felületek miatt:

Eladó panel, sötét bútorokkal.

Scandinavian Point, skandináv stílusú nappali. Akinek a fehér padló már sok, megnyugtatom, hogy egy jó fapadlóval is még friss lenne.

A kockaházak általában úgy épültek, hogy a közlekedő egyik fala biztosan főfal volt, általában a nagyobb szobák mellett. A többi pedig válaszfal. Ha ez ebben a házban is így lenne, akkor ezt az átalakítást javasolnám:

  • Tehát a két “szép szobát” összenyitnám, azok lennének együtt a konyha-étkező-nappali tere.
  • A konyha helyére visszakerülne a fürdő (zuhanyfalas kád, vécé, dupla mosdó).
  • A bejáratnál kialakítanék még egy kézmosós vécét, persze ablakkal.

  • A mosókonyhát egy gardróbba rejteném a közlekedőn a fürdő mellett:

  • A hátsó sarokban lévő káoszt felszámolnám, tehát a fürdő-kamra-padlásfeljárót összenyitnám, a padlásfeljárót ott megszüntetném (és egyben áttenném a közlekedőbe, lenyíló létra formájában).
  • A hátsó sávot három szobára osztanám, új ablakok nyitásával. Feltehetően kijön itt két egész, és egy fél szoba.

 

  • A bejáratnál lévő teraszt, ha megfelelő a tájolása arra, hogy pihenőhellyé lehessen alakítani, akkor jelentősen kibővíteném.

IKEA

forrás: Zebegény Völgy Ház

Ha elfogyott az összes pénzünk az átépítés közben, akkor burkoljuk jó minőségű laminált padlóval a szobákat és a közlekedőt, a fürdőbe válasszunk egyszerű és időtálló padlólapot és csempét. A kicsi vendégvécében szabad őrült ötleteket is bevetni:) Fessük fehérre a falakat és a festendő nyílászárókat. Meglévő bútorainkat okosan szelektáljuk, semmi ne kerüljön be az átépített házba, ami nem feltétlenül szükséges (csak azért mert van), amit lehet újítsunk fel. Ne felejtsük el: egy ház sosincs készen…

Így már költözhető lenne? Ha itt tartasz a tervezésben, csak egy jó építészt kell keresned:)

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. meszarosmelinda@yahoo.com says:

    Tudom, nem lehet meghatározni látatlanban tervek nélkül, hogy egy 70-100 nm-es 60-as évekbeli ház felújítása mennyibe kerül. De ezt valaha kiszámoltad, hogy egy viszonyítási árat Ft/nm-re vonatkozólag tudnál mondani?

    Előre is köszi a válaszod

  2. Kedves Gabi!

    A lehetőséget nagyon szépen köszönöm.
    Címem: b.sisy9669@gmail.com
    Szilvi

  3. Gabriella Horváth-Nagy says: (előzmény @9669 Sisy)

    Kedves Szilvi, ha megadod az email címed, akkor rád írok, bár őszintén nem tudom, mit tudnék segíteni. Szívesen elküldöm a régi és az új tervet, ha ez segít ötletelni. Gabi

  4. Gabriella Horváth-Nagy says: (előzmény @Lakjunk jól)

    A kamrát inkább a konyha-étkező külső sarkából aalakítanám ki, így egy kis ablakkal természetes szellőzése lenne.
    Talán a bejáratnál a WC helyén leválasztanék egy kis előszobát, és ott venném le a cipőt, kabátot stb. De mivel a 2 WC-re valóban szükség van, én bizony beáldoznék a bejárat jobb oldalánál a nagy nappaliból 1 m2-t. Egyébként alapvetően nem rossz az elképzelés. Visszavonom, hogy rossz a terv, inkább azt mondanám, hogy 2-3 apró változtatással a mindennapi használat szempontjából praktikusabbá, élhetőbbé lehet varázsolni. Én nyitva hagynám azt a lehetőséget is, hogy 5-10 vagy x év múlva beépíthető legyen a tetőtér, még akkor is, ha ez most nem jön szóba. Persze kizárólag akkor, ha olyan mázlijuk van, hogy betonfödémes a ház. Ha nem az, akkor tényleg hagyni kell.

  5. 9669 Sisy says:

    Kedves Gabi!
    Fentieket figyelembe véve, nagy segítség lenne nekem, ha felvennéd velem a kapcsolatot, ugyanis nekem is kockaházat kéne átalakítanom, és elképzelésem sincs, hogyan kezdjek hozzá. Kérhetlek ekkora kedvességre? Előre is köszönöm.
    Szilvi

  6. Lakjunk jól says:

    Szerintem a közel két méter széles és hosszú közlekedő több család összes kabátját, cipőjét is elnyeli, mert itt aztán van hely szekrényekre, sőt ahogy írtam, a mosógép-szárító is befér egy szekrénybe. A konyha fürdő felőli végén pedig kialakítható a kamra. A tetőtér beépítése itt nem volt opció, nem kértek ilyet, plusz egy csomó kockaház fafödémes, nem éppen olcsó beépíteni. Én nem vagyok építész. A poszt erről szól, hogy építész bizony kell, viszont érdemes azért felmérni, hogy mi mit szeretnénk. Én pl. egy ilyen tervvel mennék egy építészhez, aki remélem valami sokkal jobbat hozna ki a házból.

  7. Gabriella Horváth-Nagy says:

    Hát én ebből a tervből nagyon hiányolom a kamrát, ami egy 5 fős családnál alap. Valamint felmerül bennem a kérdés, hogy 5 ember hova teszi a cipőjét, kabátokat, sapkát, sálat, kesztyűt, tornazsákot, táskákat, esernyőt, és még sorolhatnám. Szeretem az oldaladat, de ez a terv egyszerűen nem jó. Nekünk is egy felújított 10×10-es kockaházunk van. Van kamránk, konyha-étkezőnk, nappalink terasszal a kertre, 2 hálószobánk, nagy fürdőszobánk Wc-vel, kis mosókonyhánk (háztartási helyiség) wc-vel, előszoba, plusz egy kis szélfogó, ahol levesszük magunkról a kabátot, cipőt. Mi csak 4-en vagyunk, de így is tele van a szélfogó: vékoyn kabát, vastag kabát, gumicsizma, sportcipő, papucs, táskák stb. Ezen kívül padlásfeljáró létra helyett egy normál lépcső van, ha jön az ötödik, akkor nyitott a lehetőség, hogy bépítsük a tetőteret. Persze betonfödémes ház kell. Kérdés, hogy ez az-e. Érdemes ebben is gondolkodni. Nem kritizálni szeretnék, csak nekem könnyű dolgom van, mert apósom építész, és profi tervet készített a ház felújításakor. A kockaházakban valóban egy főfal szokott lenni, ezért a többi fal simán mozgatható, ezt vétek nem kihasználni. Apróság még: megcserélném a tűzhelyet a mosogatóval, hogy a vizes blokk egy falon legyen. Ez pénz spórolás az átalakításnál. Ne haragudj, de ezt nem bírtam magamban tartani. Maradok szeretettel olvasód: Gabi


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!