Lakni okosan és szépen érdemes!

A minap kedves ismerősöm feltett a Facebook oldalára egy ingatlanhirdetést: a Balaton közelében felújított parasztház, itthon már-már hatalmasnak számító kerttel eladó!

Nagyot dobbant a szívem, mert bő hét éve ácsorogtam én ez a ház előtt, leselkedtem a kerítésnél, és ezt a nyaralás során többször meg is ismételtem. Csodás volt a felújítás minősége, a részletek, a környezet, a hangulat. A hirdetést kitettem a Lakjunk jól oldal Facebook oldalára szombat éjfél előtt, és vasárnap reggel alig hittem a szememnek: közel 200 olvasó lájkolta (remélem valaki meg is veszi,  és sok öröme telik majd benne!).

De jöttek persze fanyalgó visszajelzések is:

Több olyan lakberendezési téma van, amitől fel tud menni a vérnyomásom, de azt hiszem az építészeti minőséggel kapcsolatos hazai hozzáállás, az épített örökség tisztelete, vagy inkább annak hiánya és az energiahatékonysággal kapcsolatos teljes homály (jók azok a régi ablakok, legalább mindig! szellőzik a ház!), azért viszik a pálmát.

Az is a hétvégén történt, hogy a Spektrum Home műsorán Kevin McCloud napok voltak ismét. Ha valaki szereti a kortárs építészetet bemutató műsorokat, akkor ő a világsztár, olyan sorozatokkal, mint a Grand Designs, vagy éppen az angol Év Háza. Ezek a műsorok, az itt bemutatott otthonok fényévekre, vagy inkább évszázadokra vannak attól, amit ma itthon mi korszerű és igényes otthonteremtésnek gondolnánk. Persze ilyenkor mindig az a válasz, hogy mások az anyagi lehetőségeink, ami igaz, de ha már közhelyekkel akarunk dobálózni, akkor erre azt is mondhatjuk, hogy a jó ízlés és a tömérdek pénz, amit egyesek az otthon(aik)ra költenek, ritkán járnak párban!

Nézzük a leggyakoribb tévhiteket:

Egy szép ház mindig drágább, mint a szokásos semmilyen (ronda).

Álljon itt ellenpéldaként az a budakeszi aprócska ház, amit Bártfai-Szabó Gábor és Bártfai Szabó Orsolya építészek terveztek és 2010-ben megnyerte az Év Háza versenyt, pedig éppen csak 40 négyzetméter és nélkülöz minden luxust. Egyet kivéve, ami az extra energiahatékonyság! Szupervastag falak, remek nyílászárók, fenntartható fűtés:

Ami a házban külön zseniális, az a flexibilis terület, amit az alábbi rajzocska szemléltet:

Tehát 2+1 személyre csak a kicsi ház és a félig fedett terasz:

Aztán a család bővülésével épül még egy szoba az emeleten:

Aztán beépül a terasz:

A szerénységgel kombinált finom igényesség a belsőn is jól látszik:

A fenti képek forrása: Origo, Lakáskultúra, Építészfórum, Dívány

Ha már a kicsi a bors, de erős, akkor ugorjunk át Veszprémbe, ahol ez a ház is díjazott volt, építészek: Kovács Zsolt György, Beránková Jana és Kovács Dávid.

(Ez pedig egy kis dicsekvés: kb. életemben először jártam igazán Veszprémben – előzőleg voltam konferencián meg fél méteres hóban terhességem egy nehéz szakaszában. Körbe sem néztem… Szóval most húsvétkor lenéztem a Várból, mert emlékeztem, hogy itt lesz egy olyan ház – sok “olyan” ház volt – és azonnal kiszúrtam. Le is fotóztam – telefonnal.)

Fotó: SzeretlekMagyarország

fotó: saját

Ha egy házra nagy ablakokat teszünk, akkor hatalmas lesz a fűtésszámla.

Egy korszerű házon nagyok az ablakok, mert a fény minősége talán a legfontosabb, ami bentlakás komfortjához hozzájárulhat. A jó ablak ugyan úgy tökéletesen légmentesen zár, mint a falak. Mert a lakás úgy szellőzzön, hogy ablakot nyitunk, vagy hővisszanyerő szellőztetést építünk be – az utóbbi lenne a leginkább energiahatékony megoldás. A csukott ablak, ami “azért beenged annyi levegőt, hogy szellőzzön a lakás” kb. olyan okos mondás, mint zokniban lábat mosni…

RIBA, Év Háza 2015, Egyesült Királyság, jelölt

RIBA Év Háza 2016, Egyesült Királyság, jelölt

RIBA Év Háza 2015, Egyesült Királyság, jelölt

Szintén Bártfai-Szabó Gábor és Bártfai-Szabó Orsolya építészek ökologikus háza

Építész: Földes László

Passzív ház: jövő vagy jelen?

Arról már tavaly megírtam lesújtó véleményemet, hogy mennyire szomorú is itthon, hogy az állami támogatással épülő házaknál, lakásoknál az energiahatékonyság = korszerűség nem kötelező szempont, feltétel. Szerintem alapból elavult házat építeni, – márpedig a nem megfelelően hőszigetelő (nem egyenlő hőszigetelt!) falak, az akciós (mert már nem korszerű) ablakok beépítése –  kb. olyan, mintha valaki benzinzabáló szép és leárazott autót, vagy XP-vel futó olcsó számítógépet venne, és még kacsintana is utána, hogy ugye-ugye.

Hogy akkor én feltétlenül passzív házat építenék? Vagyis olyat, amit bevizsgáltak, minősítettek, és megállapították, hogy megfelel a nagyon szigorú előírásoknak?

Nem feltétlenül! Biztosan “okostéglát” választanék, amire már nem kell szigetelő réteg, de kerülném a polisztirol-beton kombinációt, vagy a könnyűszerkezetes, szerelt falakat. Nagyon jó minőségű és hatalmas ablakokat tennék be, de a falba tolható és egyéb drága megoldásokról le tudnék mondani. Mindenképpen szeretnék hővisszanyerő szellőztetést – elsősorban a nyári hőség miatt -, de előtte legalább egy hétvégét szívesen laknék olyan házban, ahol már van ilyen, mert meg kellene nyugtatnom magam, hogy tényleg nincs ettől alapzaj. Viszont a konyhai elszívóról nem szívesen mondanék le, ahogy mi azért inkább nyitott ablaknál aludnánk, hacsak nincs tél vagy extra hőség.

Valahogy úgy, ahogy régi ismerőseim, a szombathelyi fokozottan energiatakarékos ház tulajdonosai tették:

Építkeznél? Csak okosan! Hogy unokáid is lássák, sőt büszkék legyenek rád:)

Tovább a blogra »