Bár az életünk most semmiképpen sem a lakásfelújításról szól, hanem tanévkezdésről, az irtó sok munkáról (a héten majdnem annyit dolgoztam Brüsszelben, mint itthon), a hirtelen-váratlan autóvásárlásról. Ez utóbbi kapcsán lesz egy elég jelentős házfelújítás, ami a ház előtti utcaszakaszt, a kerítést, autóbejárót és a pincét érinti, tehát nagymértékben növelni fogja a ház értékét, de én ebből max. a kerítés fa részének formáját és lazúrját fogom választani, illetve a térkövet.
Szóval a fentiek miatt nem várható a közeljövőben a nappali egyébként nagyon is szükséges átalakítása, a kert is marad tavaszra, sőt a hálóval is csúszunk, de ez engem nem akadályoz abban, hogy tervezzem, hogy milyen lesz, ha készen lesz?
Tervezhetek, ám a mi házunk alsó szintje nem “üres vászon” tekintettel a lassan 10 évvel ezelőtt választott, mára meglehetősen idejétmúlt, de valójában nem csúnya padlóburkolatra, tehát itt nagyon kevés mozgástér adódik. Ehhez csak alkalmazkodni lehet, tompítani. (És nem, nem “gurítjuk” át festékkel, mert nem fotózásra tartjuk a lakást, hanem lakunk benne, és tudjuk, hogy minimum V. kopásállóság az, ami bírja az intenzív használatot, a festéknél pedig nem osztanak ilyen számokat.)
Ahhoz, hogy megtaláljuk az igazit, a sok szépből meg kell találni azt, ami nekünk szép is, meg jó is! Lássuk a konyhát!
Milyen legyen: modern, vagy tradicionális, fa, fehér vagy színes?
Valójában szerintem nem innen kellene indulnunk!
Mekkora a helyünk? A mi konyhánk közel 18 négyzetméter, van hozzá kamra, a fedett teraszra nyílik, egy 8 személyes asztal is elfér benne. Mikor a berendezés stílusáról döntünk, tudni kell, hogy a mi konyhánk, ami itthon már inkább az méretes kategóriába tartozik, Angliában, Amerikában aprónak számít. Tehát egy “angolos” konyhához – nem beépített bútorok, hatalmas tűzhely, porcelán mosogató, konyhasziget, kanapé – kb. az egész alsó szintünkre (ami 55 nm) szükség lenne. Tehát onnan akkor inspirálódjunk, ha hatalmas tér áll rendelkezésre.
Mennyi a fény?
Ha ismét a saját konyhánkból indulunk ki, akkor tényleg azt kell mondanom, majdnem tökéletes, egy hiányzik mindössze: a fény! Ikerház, csak a fedett teraszra lehet ablaka, keleti fekvésű és bizony csak a reggeli napsütésben érzem elég világosnak. Ha most kezdenénk a felújítást, az egész teraszra nyíló falat hatalmas üvegre cserélném egy tolóajtóval (és sakkoznék, hogy férnek el jól a bútorok).
A sötét bútor, a nem világos fabútor már csak tömege miatt is nyeli a fényt! Most voltam egy szállodában, nagyon sötét volt minden tónus, ami este a jó világítással hangulatos, de mikor délelőtt bementem a grafitszürke mosdóba, úgy éreztem, mintha egy barlangban lennék. Szóval óvatosan a remek enteriőr képekkel: ami egy fotón hangulatos és különleges, az a mindennapokban nem biztos, hogy működik!
A fentiek alapján nekünk kizárólag egy hófehér, szigorúan helyre beépített, alsó-felső elemekkel operáló konyha jöhetett szóba.
Mit enged meg a pénztárcánk? A konyha a házunk talán legdrágább része. Nem hiszem, hogy egy családnak alkalmas konyhát ki lehet hozni másfél millió forint alatt, főleg, ha még gépeket is rakunk bele: hűtő, főzőlap, sütő, szagelszívó, mikró, mosogatógép. Az utóbbi három sem nem felesleges, sem nem luxus. A határ felfelé a csillagos ég. Tehát a választott stílus a pénztárcánkkal is legyen összhangban. Egy egyszerű skandináv lesz a legolcsóbb (pl. az IKEA-ból), egy franciás, angolos country pedig ennél jóval drágább. Aki pedig legújabb high-tech konyhára vágyik még sokkal mélyebben kell a zsebébe nyúlnia. A minőségi fabútor, konyhapult nagyon jól mutathat, de kis költségvetés esetén azonnal felejtsük el – kivéve ha kifejezetten aprócska mérettel van dolgunk! Ilyenkor legyünk kicsit bátrabbak, és fordítsuk a hátrányt előnnyé, és válasszunk drágább anyagokat: higgyük el, sokan fogják irigykedve nézni kicsi konyhánkat!
Persze, van, aki összerakja a konyhát vaterázott, majd lefestett komódokból, de akkor térjünk rá a funkcióra! Te hogy gondolsz a konyhádra? Mint egy üzemre? Ahol van technológiai sorrend, ahol gördülnek a fiókok, kiváló belső okosságok vannak a szekrényekben? Vagy inkább az otthon szíve, ahol szívesen van az egész család?
Bár a pénztárcánkkal van összefüggésben, mégis dönthetünk abban, hogy luxus vagy olcsó jellegű lesz-e a konyhánk? Ízlés kérdése, de ha ma megnyerném a lottót – azaz nem szigorú költségvetésből kellene otthont teremteni -, ez remélem nem látszanak a konyhánkon (meg a házunkon sem). Szóval akkor sem használnék csupa drága dolgot, márványt, felső kategóriás csempét, luxuscsapokat, stb. Viszont az sem jó irány, ha a konyha összképe a végén olcsó lesz: legolcsóbb laminált ajtók, vékony, olcsó laminált pult, jellegtelen lámpák, barkácsáruházi burkolat. Számtalan példát láthatunk arra, hogy olcsó burkolat is lehet kiváló (pl. Zalakerámia Carneval), olcsó konyhabútoron kellemesen letisztult fogantyú és középkategóriás műanyag munkalap, olcsó, de ötletes világítás, egy hangsúlyos fal, ütős képek, felújított székek, stb.
Modern vagy tradicionális? Vannak, akiknél ez a kérdés már konyha kialakítása előtt évekkel eldőlt, de azért érdemes mindig megnézni, hová kerül be az az álomkonyha? Régi házhoz modern konyha elvileg bármikor, viszont nekem a panelban provence mindig nagyon visszás. Ráadásul a régiesnek általában nagyobb a helyigénye, tehát ezt is érdemes megfontolni! Ha régiesről álmodunk, de kicsi a helyünk, válasszunk pl. tradicionálisabb kivitelű IKEA konyhát, klasszikusabb fogantyúval, csappal, lámpával, képekkel! Ehhez egy-két régi szék, és már meg is van hangulat, ráadásul a hely is megmaradt!
És nekem mi lenne most az álomkonyha? Mutatom:
Nagyon letisztult, fehér szekrények, zömében csak alsó elemmel, ami csupa fiók:
Hatalmas ablak a mosogatónál:
Szeretjük az U alakú, félszigetes elrendezést, most is ilyen van, nagyon bevált! Régebben inkább félfalat tettem volna rá (leplezendő a vasárnapi ebéddel járó kisebb felfordulást), most már a bárpultos elrendezést is nagyon el tudnánk képzelni – főleg a gyerekek! És ha már a takarásról lemondanék, ráadásul hely is lenne elegendő, természetesen semmi sem zárná ki egy klassz konyhasziget beszerzését!
Ami pedig kötelező: a teraszajtók előtti méretes étkező, lehetőleg egy régi tálalóval!
képek forrása: apartment therapy, remodelista, design sponge, home adore, pinterest, alvhem, stadshem, micasa, the novogratz, interior junkie, house & garden
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: