Nyugi, a blog nem váltott profilt, csak az otthonunkban szaporítunk, és ott sem mást, mint szobákat:)
Következzen egy olvasói kérdés, ami szerintem olyan, ami előbb-utóbb minden családban felmerül:
“Családommal egy 2 és fél szobás panellakásban lakunk. A lakás elosztása alapvetően egész jó és eddig tökéletesen megfelelt az a leosztás, hogy a gyerekszobában( 12 nm) van a két gyerkőc,a kisebb szoba (9 nm) a háló és van egy nappali (26 nm). De mivel külön neműek a gyerkőcök és sajnos gyorsan cseperednek, idén időszerűvé válik a külön szoba. Régóta tervezem a nagyméretű nappali (mely kocka alakú 5,25m-es falakkal) leválasztását, illetve egy kis háló elszeparálását, már csak a egy jó terv kellene hozzá” Vanda
És az alaprajz:
Nagy szerencséjük van! Nem csak két ablak van a szobán, de simán ketté is osztható, mégpedig úgy, hogy mind a nappali, mind az új háló tökéletesen használható lesz! Mert amúgy egy szobát nem lehet csak úgy kettévágni, lásd ezt a rémes eladó lakást. Ezt aztán agyoncsapták az amatőr átalakítással:
Fogták, és kettévágták az nagyobbik szobát, igaz, hogy az “új szobának” nincs ablaka, hanem szintén rémes módon a másik hálószobára nyit ablakot, és egyébként a fürdőn és az eredeti szobán keresztül megközelíthető. Miközben, ugye, simán lehetett volna a konyhából egy remek háló, és a leválasztott szoba, a fürdő mellett egy jó, a nappalival (erkélyes szoba) összenyitott konyha. A konyhában nem annyira botrányos, ha nincs ablak. Szóval azért óvatosan ezekkel az átalakításokkal. Alapszabály: nem lehet több szobánk, mint ahány ablakunk. Vagy ha mégis, azt már ne nevezzük szobának: hálósarok, dolgozórész, gardrób, esetleg.
Az olvasó lakásában szerencsére van elég ablak, és a kettéosztandó szoba tökéletes alkalmas a szobaszaporításra! Igazából a falat szerintem bárki be tudja húzni a megfelelő helyre, amiért ebből poszt lesz, az inkább annak a kérdése: hogyan hozzuk ki az újraosztott lakásunkból a legtöbbet?
1. Osszunk!
5,25 méter a szoba hossza és szélessége, tehát ha osztunk, akkor az új fal miatt elvész jó 10 centi. Hová helyezzük a falat?
A nappali nem lehet kisebb szélességű, mint 3 méter, mert nagyon kellemetlen, “virsli” helyiséget kapnánk. Tehát így 2.15 méterünk marad, ami éppen elégséges lehet egy franciaágy elhelyezésére, feltéve, hogy az ágykeret nem ad hozzá jelentősen az ágy hosszához!
Az elválasztás természetesen gipszkartonnal történik, egyszerűen beépíttetjük az új falat. Figyeljünk arra, hogy befér-e a max. 10 centis falvastagsághoz hangszigetelés, illetve ha teszünk tartósíneket, akkor oda majd akár könnyebb polcot is fel lehet helyezni. Ha megfelelő a minősége, nem bolygatjuk a parkettát, de ha most parkettáznánk, akkor is menjen egybe az egész szoba – mi van, ha később egy szoba kell ismét és visszanyitnánk, mi van, ha eladjuk és a vevő az eredeti állapotot akarja, stb.
Ahhoz, hogy kényelmesen meg tudjuk közelíteni az ágyat, tegyünk az új falra két ajtót, hogy az ágy két oldalához hozzáférjünk, megkerülni nem lesz hely (a hosszú szobába hosszan berakott ágy, amin az egyik ember a fal mellett alszik mind kényelmi, mind esztétikai szempontból kerülendő!). Az ajtó kiválasztásánál több szempontra is ügyeljünk: jó, ha az ajtó azért fogja a hangokat, én pl. utálnék a tévére elaludni (a drága uram vagy sci-fit, vagy akciót szeret nézni, és sem az űrlények párbeszédei, sem a halálhörgés nem altató…). Természetesen ne legyen az ajtó üveges, mert a fény se jöjjön át a nappaliból. A legjobb lenne a jó minőségű tolóajtó, viszont itt ügyelnünk kell arra, hogy az ajtószárny eltolásához legyen hely. A fából készült harmonikaajtó helykihasználás szempontjából remek (műanyag harmonika ugye senkinek sem jut eszébe?), ám szerintem kb. egyáltalán nem alkalmas hangszigetelésre – persze lehet a tévéhez fejhallgatót is venni.
2. Egy szobából kettő=más berendezésre van szükségünk!
Hogyan lehet csúnyán elszúrni egy ilyen átalakítást? Hogy próbáljuk a meglévő bútorokat beszuszakolni a felére csökkent nappaliba. Ettől mindenképpen tartózkodjunk. Egy 16 négyzetméteres, 3 méter széles nappaliba kisebb és/vagy kevesebb ülőbútor fog beférni. Kisméretű kanapé, maximum egy karcsú sarok, vagy háromüléses lábtartóval, esetleg egy háromüléses és egy légies fotel – vagyis négyen mindig le lehet ülni. A néha beeső vendégek székeit ne tartsuk állandóan a szobában! Persze befér még egy tévészekrény, könyvek. Virágok. Képek a falra.
Mivel a gyerekeknek most több helyük lesz, ezért adományozzunk bútort a nappaliból – már ha tetszik nekik: egy-egy fotel, könyvespolc bátran átvándorolhat, ha mind a két fél úgy gondolja. Mi is ilyesmiben törjük a fejünket. Poang jellegű foteljeinket már látni sem bírom, viszont egy kis farész átfestés, ülés átkárpitoztatás után (mondjuk farmeranyaggal?) nagyon is vagány lesz a fiúszobába.
A háló ugye tiszta ügy, egyedül az ágy hosszára kell figyelni, amúgy csak otthonosan, frissen, rendezetten:)
Bár a kérdés nem irányult a kamaszszobákra, de itt is érdemes egy nagy levegőt venni, és a meglévő berendezés frissítésével, vagány színekkel, lámpákkal és dekorációval igazán vidám szobákat készíteni!
Jó családi projektet kívánunk!
Kedves Andi!
Én csak most találtam meg az oldalad, de nagyon tetszik nekem is. A következő napokban, könyv helyett valószínűleg a te írásodat fogom olvasgatni a szabadidőmben:-)
A fenti ötlet is nagyon tetszett, nagyon praktikus, logikus és az önzetlen ötleteiddel és véleményeiddel nagyon sokat segíthetsz másoknak, amit én nagyon tisztelek.
Ha tudsz tanácsot adni, engem is érdekelne a fenti ötlethez hasonló hangszigetelt tolóajtó. Van olyan ami hangszigetelt és jól zár például hálószobára? Te milyet ajánlanál? Helyhiány miatt most én is ilyenben gondolkodom, vagy esetleg egy kétszárnyú ajtón (60 cm szárnyakal esetleg), de mivel nálunk is nappaliból nyíló hálószoba lenne, fontos nálunk is a hangszigetelés:-)
A segítséged előre is köszönöm!
Szép napot!
Klári
Ez egy panellakás. Kevésbé szerencsés a teljesen kötött strangokból elvinni a vizet. Szobákat sem tudunk csak úgy összenyitni. Az olvasó kizárólag a szobát szeretné kettéosztani. Tételezzük fel, hogy a konyha kész van, eszébe sincs szétbontani. Ha a meglévő konyha-étkező-nappalit egybenyitja, lesz egy 30 négyzetméteres tere – arra a pár évre, amik a most kiskamasz gyerekek elköltöznek. Visszabontja a válaszfalat, és ismét van egy nagyvonalú 3 szobás lakása.
Kedves Andrea!
Nagyon tetszenek az ötleteid és az írásaid, de én nem így oldanám meg a plusz szobát! Mivel a legnagyobb szoba a fürdőszoba mellett van, át lehet oda vezetni a vizet, és ki lehet alakítani egy konyha-nappalit egyben. A mostani konyhát pedig az “alatta” lévő szobával egyvonalban leválasztani külön szobának. Így lesz egy nagy közös helyiség nagy légtérrel, az új szoba pedig teljes értékű lesz. A te megoldásod is tetszik, de akkor csupa kis “lyukból” áll majd a lakás.
Üdvözlettel: Astra12
Kedves Zsófi! Nagyon köszönöm a kedves bejegyzést. Üres szónak tűnik, pedig tényleg jól esik! Andrea
Kedves Andi! Imádom, ahogy írsz! Erre születni kell!:)