Ha valaki látogatást tenne nálunk, biztosan nem tenne fel függöny témában kérdést… Pedig pont ez történt karácsony előtt:
“Bajban vagyok a függönyökkel az albérletben, ahová nemrég költöztem. A mostani megoldás katasztrófa, minden tipikus problémát felvonultat: a függöny nem elég széles, nem elég hosszú, a függönyrudak is túl alacsonyan vannak…biztos vagyok benne, hogy tudod, miről beszélek. Egy nagy belmagasságú lakásban lakom, egy körfolyosós, belső udvaros házban. A szobában konvektor van az ablak alatt, ami miatt nem tudok hosszú függönyt használni, legalábbis a fűtési szezonban.Szeretem ezeket a viszonylag nagy ablakokat, és szeretem, ha sok fény jut a szobába, viszont szeretném megoldani a belátás kizárását is. Gondoltam valamilyen rolóra, amivel az esti belátást lehetne megakadályozni, de napközben akkor is szükség lenne valamilyen fényáteresztő variációra. Albérlő vagyok, ezért nyilván nem szeretnék aránytalanul sokat költeni a probléma megoldására. Van esetleg valami tuti tipped erre az esetre? Biztos vagyok benne, hogy nagyon elfoglalt vagy, de ha esetleg szánsz rám időt, és válaszolsz a kérdésemre, azt nagyon köszönöm! Üdvözlettel, E.”
Barátaim, ez bizony komplex probléma!
- Albérletben nem akarunk sokat költeni egy átmeneti megoldásra.
- A konvektor elé tényleg ne menjen hosszú függöny, mert az már veszélyesen forró lehet.
- Körfolyosós házban bizony tenni kell a belátás ellen, még nappalra is.
- Miközben látjuk magunk előtt a körfolyosós polgári ház hatalmas ablakát, aminek a függönyözése se nem egyszerű, se nem olcsó!
Először is érdemes tisztázni miért kell nekünk függöny? Mert a függöny szép. Öltözteti a szobát. Keretet ad az ablaknak, ami jó esetben a szoba éke, fókuszpontja. Mert nem akarjuk, hogy belássanak. Mert van, hogy mi sem akarunk kilátni – főleg este, egy körfolyosón.
Jól látszik, hogy a fenti szempontok bizony két irányba mutatnak: egyrészt dekoráció, másrészt praktikum, vagyis a függönyönzést is talán kezelhetjük két független módon. Vagyis várhatóan legalább kétféle megoldást fogunk kombinálni!
Kezdjük az egyszerűbbel, ami az esztétikum. Az ablakot keretezni akarjuk egy szép függönnyel. Erre akkor is van lehetőségünk, ha azt a fránya függönyt fűtési szezonban sosem tudjuk összehúzni. Vagyis kell nekünk egy kellően hosszú, és kellően dús függöny az ablak két oldalára:
A kellően hosszú annyit jelent, hogy a szőnyeg alja leér a földig, akár kicsit “rá is ül”, és félrehúzva legalábbis dús hatást kelt. A függönyt persze el is köthetjük, ha találunk egy vagány eszközt ehhez (én a nagyon formális, cifra elkötőket ki nem állhatom), de bátran hagyhatjuk lógni is – a sűrű, gazdag redőzés majd ebből a szempontból is fontos lesz! Ha választottunk anyagot, akkor már csak a függönytartóról kell döntenünk. Természetesen maga a függönytartó is lehet dísze a szobának, ám egy albérletben nem szívesen áldozunk erre túl sokat. Ha nem lesz a szoba dísze, akkor legyen egészen egyszerű! Fehér falhoz egy egyszerű IKEA vagy egyéb barkácsáruházi fehér rudat, illetve a berendezés stílusától függően esetleg fém vagy fekete rudat. Ha a függönyünket nem csipeszekkel rögzítjük karikákra – azt ne!, akkor egyébként a rúd kevésbé látszik.
Ha az ablak esztétikus keretezésével megvagyunk, akkor lássuk, hogy mivel tudjuk megakadályozni a belátást, ráadásul úgy, hogy a mi azért kilássunk, és a fényt útját se tegyük teljesen tönkre – hiszen egy körfolyosós, udvari lakásban abból sajnos sosincs túl sok!
A hosszú fényáteresztő a konvektor miatt kilőve. Mi marad? Tehetnénk az ablakra fóliát, az tényleg megakadályozza a belátást. Kérjünk ajánlatot egy ablakos cégtől. Jelezzük, hogy nem napvédőre, meg betörésvédőre van szükségünk – bár mindkét tulajdonság nagyon jól jöhet! – hanem kifejezetten azt szeretnénk elérni, hogy nappal ne lehessen belátni a lakásba. A fóliától mi kilátunk, befelé viszont nem, mert a fólia tükörként működik. Ha villanyt gyújtunk, már be lehet látni. Ráadásul nem, vagy elhanyagolhatóan csökkenti a bejövő fényt, azaz a szoba világos marad. Én biztosan ezt a verziót alkalmaznám, persze próbálnám rávenni a tulajt, hogy fizesse ki a beruházást, de mivel az összeg nem lesz rettentő, én bevállalnám mindenképpen.
A másik lehetőség sem lenne olcsóbb, itthon nem sok jó példát láthatunk erre: mi van, ha egy modern, mai fényáteresztó függönyt szabatunk az ablakunkra? Alul felül vitrázsrúd, nem redőzzük, vagy alig? Tehát egy modern “kávéházi függönyt készíttetünk? Ha dupla ablakunk van, akkor én a külső ablak belső felére tenném, többrészes (pl. felül külön nyitható) esetében csak arra a részre, ahol a belátást meg kell akadályozni. Ablakszárnyanként van szükség függönyre, hogy a belátást ne akadályozza.
Szintén választhatunk fa reluxát, amiket közvetlenül az ablakszárnyakra teszünk. Amennyiben a lamellákat felfelé döntött állásba tesszük, nem lehet belátni, a fény bejön, ám ez az egyébként esztétikus megoldás nagymértékben sötétíti a szobát. Előnye viszont, hogy az esti belátás megakadályozására is tökéletesen alkalmas.
Az esti belátást már kezelhetjük sokféle megoldással: vehetünk ablakszárnyanként rolót, római rolót, bambuszrolót, mindössze azt kell eldöntenünk, hogy a svédekhez hasonlóan nem akarjuk, hogy a roló általában látsszon, mert csak a kilátás miatt használjuk, vagy azért dekorációs elemként is akarjuk használni a függönnyel együtt:
Beszerzési helyek: függönyt nézhetünk az IKEA-ban, árban verhetetlenek. Utána jönnek a jó függönyboltok, ilyen Budapesten pl. a ROKA, ahol nagy a választék, és nem kerül minden csilliókba. A roló témában én elsőként a JYSK-ben néznék körbe, sok szín, sok méret, jó árak. Utána ismét jönnek a függönyboltok, de ott már jelentős lesz az ugrás árban.
Bár most még teljesen rosszul állunk függöny témában, annál több helyen készülünk mi is váltani, igaz, hogy a problémák nem túl komplexek (általában dekoráció, esti belátás megakadályozása, jobb híján nap elleni védelemre kellenek).
Jó függönyözést:)
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: