Zsófitól kaptam levelet, aki férjével és kislányukkal egy vidéki városban lakik, friss házasként, és a nappali újragondolásához kér segítséget.
Van egy kiváló tér: 72 négyzetméteres, két hálós, két erkélyes, jó beosztású lakás:
A gyerekszoba gyönyörű:
Ez pedig az átalakításra váró nappali, ami egyben dolgozó és étkező funkcióknak is helyet ad:
A család kényelmes ülőrészt, étkezőasztalt és dolgozósarkot szeretne itt elhelyezni, miközben az édesanya általában itt játszik a kislányukkal. A meglevő berendezésből kizárólag a nagymama által lefestett étkezőhöz ragaszkodnak.
Van-e remény és mit lehet tenni?
Ez egy szuper lakás, jó méretek, kiváló ablakok – teljes falas teraszajtó, hurrá -, úgyhogy nagyon jó közösségi teret lehet kialakítani. Szerintem az építőknek (akik az alaprajzi/berendezési javaslatot készítették) egy nagy tévedésük volt: vajon miért akarták az ülőbútort a teraszajtó mögötti kis lyukba benyomni, és miért nem a hálószobai falra tették? Valahogy így?
Evvel a megoldással pont elfér az új helyen a társalgó, és van egy 5,45 méter hosszú falunk elhelyezni a dolgozót, a médiacentert és a könyveket (vagy egyéb tárolandót – gyerekjátékok?). A tévéhez tartozó antenna kiállást kell mindössze átvinni a másik oldalra. Egyrészt a villanyszerelési csövezésben ez nem lehetetlen, de akár parketta szegőléc mögött is megoldható esetleg. Legrosszabb esetben vésünk, de mivel a jó megoldás érdekében tennénk, ezért nem kell sajnálnunk ettől az időt és az pénzt. Az étkező helye adott a konyhai és előszobai ajtó között, a két hálószoba közötti falszakaszra egy komódot tudunk kényelmesen elhelyezni.
Az ördög persze a részletekben rejlik, de mindig higgyük el: ha a bútorcsoportjaink helyét már jól kitaláltuk, az fél siker!
- Mérjünk pontosan! A bútorok kényelmesen illeszkedjenek arra a helyre, ahová kerülnének. Vagyis a kanapé nem lóghat be a teraszajtó vagy a háló ajtaja elé.
- Legyen koncepciónk a szobában: színpaletta, stílus, funkciók. Ha bizonytalanok vagyunk, akkor mindig az egyszerűbb változatot válasszuk!
- Ne csak a padlót, hanem a falakat is rendezzük be!
- Figyeljünk az egymás mellé kerülő tárolóbútorokra: szín, anyag, stílus, bútormélység. A megoldás nem az, hogy szekrénysort veszünk, hanem tervezünk. Ha pedig nagyon tetszik egy inspirációs kép, ráadásul be is illik a szobánkba, akkor másoljunk gátlástalanul!
- Egy lakás nem akkor van kész, ha belepakoltuk a bútorokat, az összképbe a szőnyegek, függönyök, képek, világítás is hozzá tartoznak.
Mivel a lakás vidéken van, ahol én biztosan nem ismerem a helyi választékot, ezért közös kiindulásul (stílus, ár) az IKEA-ban egyeztünk meg. Lássunk néhány lehetőséget:
Sötét padlóhoz:
Egy anya-lánya álomszoba:
Biztonsági játékosoknak (én ilyen vagyok) nagyon visszafogott berendezés:
Ha az ember nulláról kezdhetné – akkor én valami ilyen világos, egyszerűt kérnék:
A szobában a legfőbb elem, amihez igazodni kell, az a sötét fapadló. Ennek a színnek valahol vissza kell köszönnie. Ha ez nem így lenne, akkor valami nagyon üde, fiatalos irányt javasolnék: hűvös színek, festett fehér fabútorok, lenvásznak.
De ha jobban belegondolunk, azért sötét padlóhoz akár ez sem lehetetlen – csak valaminek kapcsolódnia kell a markánsan sötét fához.
Tehát én akár a fehér, festett fa bútorokat is be tudnám hozni az ilyen hűvös, ám annál üdébb színpalettába. Az viszont egészen biztos, hogy a fapadló nem tudna kiegyezni modern, szögletes fehér (többségében laminált bútorral). Tehát abba az irányba ne menjünk el (ezzel a fehér Billy, Kallax, Besta rögvest kizárva, pedig nagyon jó kis szobákat lehetne velük berendezni – ráadásul igen olcsón).
Ha IKEA, akkor persze a barnásfekete készletből is lehet válogatni: ilyen a Hemnes vagy esetleg Billy egyéb modern kiegészítőkkel.
Lássunk néhány lehetőséget:
Mire figyeljünk?
- Hogy ne vásároljunk hirtelen felindulásból: azaz ne vegyünk meg egyes darabokat, csak azért, mert magukban tetszenek. Az összképnek kell jónak lennie.
- A tárolófalat nagy körültekintéssel alakítsuk ki! A tévészekrény és a könyvespolcok mindenképpen egy bútorcsalád tagjai legyenek (azt hiszem nekem a Hemnes felelne itt meg leginkább). A tévészekrény kerülhet a két polcelem közé, vagy az íróasztal mellé (fűtőtest, íróasztal, tévészekrény, könyvespolcok). A tévé legyen forgatható, hogy jól lehessen látni a kanapéról. A könyvespolcokhoz én félig tömör ajtókat választanék – mert úgy nem csak könyvet tudunk tárolni, a teljes üvegajtó helyett pedig kisgyerek mellett biztonságosabb is.
- A tárolásnál gondoljunk a gyerekjátékokra is – ha itt játszunk, bajban leszünk, ha csak a gyerekszobában tudjuk őket elpakolni!
- Az íróasztalt is lehet persze bútorcsaládból válogatni, ott én már kicsit garnitúrásnak érezném az összhatást, de mindig el kell dönteni, kit mi zavar inkább, mert ha valaki szereti az összehangolt bútorokat, akkor válasszon bátran bútorcsaládból. Az asztal mélysége ne akadályozza a közlekedést: maximum 60 centis mélység jöhet szóba, 50 centi még jobb volna. Az alatt szerintem nem asztal, hanem polc:) Szóval én az íróasztalt talán méretre csináltatnám, vagy összeválogatnám az IKEA olcsó asztalok, illetve összeállítható asztalok közül, fölé polcokkal, kitűző táblákkal. Az asztal a radiátor mellé kerül (nem elé!!!), figyeljünk arra, hogy legyen egy polc a radiátor felett, dekorációval, képekkel, könyvekkel, így bevonjuk a térbe az ott éktelenkedő fűtőtestet is. Akár tapétával is kijelölhetjük az asztal helyét. Lényeg, hogy minden külön funkcióval bíró saroknak (dolgozó-tároló-étkező-társalgó) legyen saját hangulata, persze összhangban az egésszel!
- Az ülőgarnitúrához az IKEA Nornas kisasztalát választanám, amit a színpalettának megfelelő színre pácolnék, a két háló közé, pedig a meglévő sokfiókos komódot, vagy egy IKEA Tarva komódot alakítanék át:
- A család esetleg megtartaná a jelenlegi kanapét (vagy annak egy részét). Ez jó ötlet, ha befér a tervezett helyre. Akkor csak színre kell kárpitozni – ha az állapot vagy a szín megkívánná -, ami mindenképpen olcsóbb, mint egy újat venni.
- A függöny, a szőnyeg, a lámpák is legyenek fontos részei a koncepciónak!
- A falakat képekkel, polcokkal dekoráljuk.
- Legyen hangsúlyos mennyezeti világítás az étkező felett, a társalgóba kerüljön méretes állólámpa, vagy még egy mennyezeti világítás, a fiókos szekrényre helyezzünk asztali lámpát – hangulatfény.
- A dohányzóasztal legyen alkalmas rajzolásra, játékra, hiszen a nappali jelenleg játszószoba is egyben.
- A falak festésénél ne variáljunk: ha a bézs-barna változatot választjuk, a fal legyen törtfehér. Ha mondjuk a barna-világoskék-homokszín irányba mennénk el, akkor pedig hófehér.
Sok sikert a berendezkedéshez, és várjuk az “ilyen lett” képeket:)
Köszönöm! Igazán nagyon-nagyon jól esett: valójában bölcsész vagyok, szóval inkább lakberendezési hibák legyenek, mint helyesírásiak. Azért minden posztban lenne még mit javítani:)
Kedves Lakjunk Jól!
Nem olyan régen találtam a blogodra-sok helyen hivatkoznak rád-, de máris megkedveltem: nyugodtan lehetnél lakberendező, mert olyan jók a tanácsaid, az ésszerű megoldásaid és az ízlésed.S ami még rokonszenves számomra: eddig nem találtam pongyola fogalmazást és helyesírási hibát sem a szövegedben, ami más oldalakon rettentően bosszant engem.
Üdvözlettel: Judit