Panel korszerűsítve

Egy kedves olvasó és párja fordultak hozzám még a nyáron, hogy új panellakásukat hogyan tudnák a jelenleginél sokkal hasznosabbá tenni? Másfél szoba, sötét konyha, viszont klassz erkély, és továbbgondolásra alkalmas alaprajz!

21559365_95746281_l

21559365_95746283_l

21559365_95746286_l

21559365_95747061_l

A fenti képeken nem az olvasó lakását látjuk, hanem hasonlóakat a környékről.

Mi a lakással a gond?

Egy ilyen lakásnál a fő kérdés, hogy miért akarjuk felújítani?

  1. Kicsit ott lakunk, aztán jobb pénzért továbbadjuk?
  2. Vagy hosszútávon és kényelmesen szeretnénk ott lakni, de ha úgy hozza az élet, akkor jól akarjuk értékesíteni is?

Felújításunkat mindig ezekhez az igényekhez szabjuk, különben könnyen pórul járunk anyagilag! Mert előfordulhat, hogy túl sokat teszünk bele, amit mástól sosem kapunk vissza, mert a lakás túl speciális igények szerint lesz felújítva, és ami nekünk tetszik, az másnak nem feltétlenül fog. Vagy eltaláljuk az arany középutat: ár-érték arányban jó felújítások, amik a potenciális vevők számára általában bejönnek, és nem mennek szembe direkt a panelben kézenfekvő műszaki és esztétikai megoldásokkal!

1. Nyílászárók kuka

Ezekkel az ablakokkal, ajtókkal nincs mit kezdeni. Ne mázoljuk le, ne tuningoljuk, ne is szereltessük, ne próbáljuk javítani, “hőszigetelni”, mert az mind kidobott sok pénz lenne. Sem a meleget nem tartják bent télen, nyáron sem szigetelnek semmit, és még szörnyen csúnyák is. Tudjuk meg, hogy a ház készül-e szigetelés+nyílászáró cserére, ha igen, éljünk együtt a helyzettel addig, ha nem, akkor az ablakokat (és várhatóan majd az ajtókat is) csináljuk meg magunk. A kiosztáson ne változtassunk, az minősített gonosztett, pl. attól olyan rondák a házat itthon, hogy mindenki marha kreatív ablakot rak be!

A színt (fehér) és a kiosztást tartsuk meg – legalábbis azokon a részeken, ami kívülről látszik. Viszont legyünk okosak a bukó-nyíló, stb. lehetőségekkel. Vagyis a kisszobára kerüljön egy tisztességes középen nyíló, egyik oldalán bukó-nyílónak szerelt ablak.

A nappaliban azonban legyünk merészek! Az ilyen típusú lakásokban, ha lehet, akkor alakítsuk a teljes falat egy hatalmas teraszajtóvá, ez az erkély miatt kívülről nem fog látszani (vagy nem nagyon). A négyes osztást tartsuk meg, a két szélső ablak legyen fix, nem nyitható üvegfal, a középső pedig egy két oldalra nyíló franciajtó, előnyös, ha az egyik szárny tud csak bukni is. A pontos kialakítást egy jó ablakos cég úgyis javasolja.

Itt tolóajtót látunk, az inkább felejtős. A minőségi megoldások nagyon-nagyon drágák (nekünk erre egymillió körül adtak ajánlatot 8 éve, nem azt választottuk).

A fenti képek Csap Viktor által alakított szuperpanelből.

Nekem ez a panel az abszolút etalon, forrás az Otthon Magazin.

A nyílászárók esetében még esztétikus és hatékony árnyékolásról is gondoskodni kellene, ez egyértelműen az zsalúzia lenne itt, az ár viszont kb. brutál. A redőnnyel legyünk óvatosak, ne lógjon rá az ablakra, hogy néz ki majd a sín az erkélyről, stb. Nézzük meg a bemutatóteremben, és legyünk kritikusak!

Az ajtók esetében nem lesz sok dolgunk: veszünk egy jó bejárati ajtót, ha eddig még nem cserélték, belső ajtó pedig nagyon kevés marad, de erről majd később!

2. Víz- és fűtésszerelés

A másik rémség a csúfos radiátorok, az ágas-bogas távfűtés-csövek, meg a buta vízszerelvények. Itt is a fő kérdés, hogy készül-e a ház korszerűsítésre, egyedi mérők beszerelésére, mert ha igen, akkor ahhoz kell igazodni. (Ha van egyedi mérés, akkor a teljes felújításnál fokozottan figyelembe kell venni az energiahatékonysági kérdéseket – szereljünk-e háromrétegű ablakokat, hogyan árnyékolunk, stb.)

Ha hozzányúlunk a fűtéshez, vizes dolgokhoz, akkor kerítsünk egy panelban jártas jó szerelőt, részleteket lássuk az egyes helyiségeknél!

Az ilyen megoldások helyett…

Válasszunk inkább valami egyszerű és igényeset!

3. Falbontás

Nem kell minden panelben falbontás, mert sokszor viszonylag  korszerű a beosztás. Ebben a konkrét lakásban sincs okunk panaszra, hiszen a konyha a nappali közelében, a kis mérethez képest minden helyiség jól méretezett.

Három helyen nyúlnék a falakhoz – persze kizárólag egy pontos alaprajz és statikussal történő konzultáció és engedélyek birtokában:

4. A berendezés

Kezdjük az egyterű előtér-konyha-étkező-nappalival!

Az egybenyitott előszobában a konyha felé ruhásszekrénnyel, vagy fogasokkal kijelöljük az előszobai funkciót. Teszünk tükröt, cipősszekrényt (ami egyben pad is) a fürdőszobai szabad falra.

A konyhához válasszunk U alakú berendezést!

Mert nem a méret a lényeg!

Az étkezőasztallal sose spóroljunk ilyen kis lakásban, mert majd használhatjuk íróasztalnak is – főként ha egyedül vagy párunkkal lakunk. Az asztal csatlakozzon a konyhai U alakhoz!

A nappaliban kerüljön egy lábtartós vagy sarokkanapé a nagy erkélyajtó elé, de bőven jók vagyunk egy háromszemélyes kanapéval és vagány fotel kettősével! A könyvtárolást és tévét pedig helyezzük a háló két tolóajtaja közé!

A hálót és a nappalit két tolóajtó választja el úgy, hogy a franciaágy a két tolóajtó között van, a pár a saját térfelét a saját ajtaján keresztül éri el, az ágy gyakorlatilag végigér a szoba szélességén. Éjjeliszekrénynek használjunk max. 70 centi magas fiókos komódot, a fürdővel közös falat építsük be gardróbszekrénnyel – szűkös anyagiak esetén egy függönnyel leválasztott tárolóval.

A lakásnak van még egy kiemelkedő pontja, mégpedig a méretes erkély: alakítsuk oázissá!

Ugye hogy nem is reménytelen egy panellakás?

Még több panel itt!

képek forrása: stadshem.se

Tovább a blogra »