Felújítva A-tól Z-ig: kis ház nagy ötletekkel Londonból

1. A Remodelista az egyik legjobb külföldi lakberendezési oldal. Mert tökéletesek a bemutatott otthonok (semmi Provence, semmi cukiság, hurrá!), mert igényesek a bemutatók. Oké, sajnos kevés a közös halmaz a célközönség és a saját lehetőségeink között.

2. A lakás ilyen volt, ilyen lett a kedvenc témám. Kevés izgalmasabbat tudnék elképzelni, mint azt a helyzetet, hogy átveszed a kulcsait egy üres háznak/lakásnak, és elkezded tervezni (szakemberrel). Aztán atomjaira bontasz mindent, és átalakítod a saját elképzeléseid szerint. Ami súlyos, hogy már a gyerekeim is kérdezgetik, hogy mikor költözünk, mert egy ilyen buliban ők is szívesen részt vennének.

Tehát ezek után nagy örömmel fogadtam a Remodelista sorozatát, amiben egy viszonylag kicsi (102 nm) londoni sorház teljes felújítását mutatta be: ilyen volt, így készült, ilyen lett, tapasztalatok. Főleg, mert remek a képanyag, profi megoldások születtek (profi nélkül) – ez így itthon sajnos ritka – és bár sok részlet kívül esik a lehetőségeinken, ám mások nagyon is jól használhatóak. Úgyhogy lássuk!

Kezdjük ott, hogy az ilyen volt állapot sem kerülne be a geccodejoakecod viccrovatba, mert egyrészt akár szépnek is mondhatjuk, de legalábbis rendben van. Akkor miért kell a nagy felfordulás, kérdezhetnéd?

Ilyen volt: konyha a kert helyén

Ilyen lett: a konyha átadta a helyét a kertnek, az étkező cserébe kicsit benyomult. Így mindkét helyiség világos, jobban használhatóak.

Innen indultak:

Ez volt az a kép, ahol elbizonytalanodtam: most ez előtte vagy utána? De előtte. Nem kap fényt az étkező. Csúnya a padló és a világítás.

A konyha nem csúnya, nem rossz, csak éppen nem is jó.

Éppen a szobák sem szörnyűek, de nincs tárolás – oké, ott gardróbszobához vannak szokva, mi szekrényekben gondolkodunk.

Tehát a földszinten hasznosra szabták az étkező-konyha-kert hármasát, ami maga után vonta a földszinti mellékhelyiség módosítását is. Az emeleti hálókat is a lenti átépítéshez igazították – azaz sikerült az étkező feletti helyiséget bővíteni. (Ennél a háznál is igaz, ami sok angol otthonnál: erősen földszint-hangsúlyos, fent a nagyvonalú szülői háló mellett két kisméretű szobára és egy tisztességes fürdőszobára van hely.)

Az elhatározást tett követte, és pillanatok alatt szétkapták a házat. Azt hiszem ez az a látvány, ami otthonteremtési szempontból két teljesen külön  tábort jelent: van, akinek ez a legizgalmasabb része a folyamatnak, van, akinek ez komplett iszonyat. Én persze az előbbi táborba tartozom, és onnan üzenem: innen lesz szép a történet:)

A kép egy apró részletére hívnám fel a figyelmet: itthon is nagy keletje van a fapadlót a konyhába mozgalomnak. Ehhez az inspirációt elsősorban az angolszász otthonok jelentik. Ha jobban megnézzük a képet, nekik nincs más választásuk: az aljzat néhány gerenda. Arra burkolni minimum rizikós, kivéve a fapadló, linóleum, stb.

A fiatal pár egyébként nem a kulcsrakész lakásba költözött (tudjátok,mikor a pezsgő behűtve, virág az asztalon, stb.), hanem a kis kert helyén sártenger, mindenhol befejezetlen projektek. És nem futotta a teljes felújításra, mert az emeleti fürdőnél elfogyott a pénz. Ismerős, nem?

De amit végül befejeztek, az hibátlan lett! Lássuk az eredményt és a tapasztalatokat:

1. Fogadj fel szakembert! Ha nem is az egész felújítás levezetésére, de legalább egy tanácsadás erejéig. Ő látni fogja a lehetőségeket, ismeri a beszerzési helyeket. (Elnézve a képeket, szinte hihetetlen, hogy amatőr munkát látunk!)

Egyedi gardróbszekrénnyel pótolták a hiányzó tárolást.

2. Tekintsd át az örökséged! Nem csak újságokból és az interneten inspirálódtak, hanem visszanyúltak a gyökerekhez. Hol, milyen környezetben érezték jól magukat? Az ilyen részletek (akár stílus, ötletek, akár konkrét bútorok) teszik személyessé az otthonunkat.

3. Húzd meg, ereszd meg! Nem kell, hogy minden csúcsminőség legyen, de ha csak olcsó boltok akciós termékeit, DIY barkácsolt dolgokat tervezünk be, akkor olcsó jellegű lesz a lakás – ez pedig prémium környéken nem jó taktika! Ezért érdemes egy-két jó holmit betenni, majd máshol kigazdálkodni ezek árát!

4. Az ördög a részletekben! Az olcsóság másik remek ellenszere, hogy nívós részleteket építünk be. Ezek árban elenyészőek, ám igényessé teszik a berendezést.

5. Koldulj, kölcsönözz, lopj bútorokat – nyugi, csak családi/baráti körben! Használaton kívüli bútor, textil, lámpák? Az egyiknek lom (vagy legalábbis már csak úgy van), de neked éppen kincs lehet!

6. Kell egy kis lazaság! Egy felújítás sosem megy teljesen a tervek szerint.  Váratlan nehézség, kiadás is előfordul, vagy egyszerűen rájövünk, hogy más lenne a jó megoldás: mert a szoba, amit kuckósra akartunk berendezni igazából szellősen is világosan lenne kellemes, mert elfogyott az a csempe, és még sorolhatnánk. Viszont a költségvetés legyen a felújításunk objektív oldala: új és még jobb ötletek mindig vannak, de azért tervezünk, hogy legyen mihez tartani magunkat!

7. Csináld egyben! Szoktuk mondani, egy kosszal. Mert ha egyszer kitakarítunk, kinyögtük a mesteremberek bérét, lebontottuk a védőnejlont és papírokat, nehezen fogjuk rávenni magunkat újra. Persze a pénztárca sok mindennek határt szab, de akkor inkább válasszuk azt az utat, hogy vannak befejezett részei az otthonunknak, míg egy-két szobához (a külső terekhez, stb.) még egyszer neki kell állni. A fürdő itt is elmaradt.

8. Barátkozz meg az s.k. megoldásokkal! Magad Uram, ha szolgád nincsen – vagy nem tudod kifizetni. Bizonyos dolgokat meg tudunk csinálni mi is, tehát ha elfogy a pénzünk, ne habozzunk feltűrni a ruhánk ujját! Ebben a házban a fiatal pár tök kezdőként nekiugrott a beépített könyvespolc lefestésének, és legalábbis a fotón klassz lett az eredmény. A férj a sikeren fölbuzdulva végül maga tette rendbe a kis kertet is.

(Mikor két éve a szigetelés után messze nem maradt pénzünk a terasz festésére, a kőműves azt mondta: hagyjuk a kültéri vakolatot, hiszen fedett, vegyünk egy vödör Hérát, meg egy nagy levegőt a mész lecsiszolásához, és fessük fehérre. És milyen igaza volt!)

 

9. A házad karaktere TE vagy! Bár itt a viktoriánus sorház alapként adott volt, de a fapadló-fehér falak kombóhoz vidáman lehetett társítani saját kedvenceket. És egy ilyen fiatal párnál kézenfekvő a vidámítás, fiatalítás. Például egy ilyen csöppet sem klasszikus képpel a klasszikus kandalló felett. Ebben még kicsit izmosodnunk kellene! Itthon rengeteg a túl öreg lakás: komor, drága bútorok, vagy az antikolós mánia, túlzott mennyiségben. A másik gyakori szarvashiba, hogy az alapokba már túl sok karaktert viszünk! Feltűnő burkolatok, erős színek a falakon. És a színes konyhák! Ezeket a részleteket még azokban az országokban is semlegesre hagyják, ahol amúgy sokkal többet tudnak lakberendezésre fordítani, sokkal gyakrabban cserélik bútorokat.

 10. Mi van, ha túl sok az ötlet? Az sem jó, meg persze az sem, ha nincs ötlet. De a kevesebb mindig több, azaz egy otthon nem viseli el, ha lakber megszállottak állatorvosi lóvá tennék, és minden vágyukat beletennék! Alkalmazkodj az adottságokhoz, és szelektálj! A jó ötleteket pedig valósítsd meg. Itt ilyen a konyhában, egymás fölött elhelyezett mosó és szárítógép, amire máshol nem lett volna hely.  Viszont tettek rá ajtót, így a kanapéról mégsem egy mosókonyhát nézhetünk.

Más ország, más jellegű ház, más problémák, más költségvetés. Én azért sokat tanultam belőle!

forrás

Címkék:
Tovább a blogra »