A legutóbbi, kockaházas poszt kapcsán sok olvasó ragadott billentyűzetet, hogy kicsi a konyha, miért nem inkább máshová kerültek a helyiségek?
Egy ház felújításánál, átalakításánál sok lehetőség van. Meghatározó a fekvés, a benapozottság és persze a pénztárcánk.
1. Ha semmi sem tetszik a házban, ne vedd meg. Ha akkor tetszene, ha elfordíthatnád a kertben, ha nem ott lennének a fránya főfalak, akkor két dolog lehet: mégsem ő az igazi, illetve kompromisszumot kell kötni…
2. Csinálj sok verziót – papíron. 100x tervezz és 1x bonts falat. Ugyan ez igaz a vásárlásra is.
3. A lakberendezésnek két dolog szab határt: a falak és a pénztárca. Másképp, de mindkettő elég konkrét akadály tud lenni. Meg persze az építési hatóság!
4. Lehet, hogy olcsóbb egy jó szakembert fogadni, mint szétszedni, vásárolni, elrontani majd újrakezdeni.
Akkor lássuk a házat kicsit részletesebben.
Ünneprontó leszek: az izgalmas faltologatás, és a még izgalmasabb berendezés és dekoráció tervezése előtt félretesszük a vezetékek, fűtés, nyílászárók cseréje + a szigetelés árát – ez általában el is viszi a költségvetés 200%-át…
És akkor hogyan tovább?
Konyha
Úgy érzem, itthon a teljesen nyitott konyha nem jön be. Nekem sem jön be amúgy, de ha a méret azt kívánja, lehet, hogy mégis jobban járunk, ha a takargatás, leválasztás helyett megpróbáljuk összehozni a nappali és konyha funkciókat, hogy az eredmény kényelmes és esztétikus legyen.
Két lehetőség van: vagy a nappali terébe beteszünk egy konyhát, vagy a konyhába teszünk egy kanapét. Mert bő 26 négyzetméterünk van minderre. Biztos van, aki inkább szűkebb konyhát, ám nagyobb nappalit akar, jó helyet a tévének, másnak elég egy háromszemélyes kanapé, de legyen kényelmes a konyha. Egyet ne felejtsünk el: 26,5 négyzetméteren takarékoskodni kell a bútorokkal. A raktár jellegű lakás, ahol félre kell tolni a bútort használat után, ahol kerülgetni kell a bútorszigeteket nekem igazi rémálom lenne.
Tehát itt van öt méteres ablak nélküli falszakaszunk, ahová el tudunk helyezni egy teljes értékű egysoros konyhát. 8 darab 60-as elem, felső elemekkel, minden igényt kielégíthet! De ha több kell, akkor betehetünk még egy félszigetet, amit három 80-as elem alkot.
Elé kerül az étkező. Érdemes elsőként kipróbálni az egysoros megoldást. Ha nem férünk el, ha túl nyitottnak érezzük, pótoljuk még három elemmel a berendezést! A szigeten itt nincs semmilyen csatlakozás, csak előkészítünk, tálalunk, és takarjuk vele a konyhát. Viszont a megvilágításra gondolni kell!

A hűtő persze balos – romlik az IKEA konyhatervezője… Viszont a szagelszívó mellé én soha többé nem tennék szekrényt – nagyon nehéz úgy tisztítani!A konyhát plafonig beépíteném, mert sokkal rendezettebb látvány, plusz takarításban sincs szükség arra a részre.
- Amin ne spóroljunk: ha nem éppen ipari-loftos a kedvenc stílusunk, akkor a nappalival egy térbe helyezett konyha esetén válasszunk beépített hűtőt.
- A csempe legyen nagyon egyszerű, lehetőleg a falszínnel megegyező, a fúga se tündököljön! Ha sok a pénzünk, válasszunk üveglapot a falra, alatta akár tapéta is lehet. A házilagos megoldásokat ebben is kerüljük, a sima üveg nem falra való: meleg, ütés, stb. Plusz az sem gusztusos, ha bemegy alá ez-az!
- Tartsuk be a klasszikus sorrendet: belépek, ott a hűtő, kiveszem, megmosom, feldolgozom, megfőzöm, tálalom.
Ablakok:
Erika napfényes otthonra vágyik. Sajnos ebben az elrendezésben a nappali-konyha csak délután kap napot. Forgassuk el ezért a berendezést? Laktam hatalmas, északi ablakos nappaliban, azóta is visszasírom. Mindig a napsütötte tájat láttam, bent egyenletes volt a fény. Sosem kellett árnyékolni, nyáron nem melegedett túl. (Az egyik hazai tervezési átok a déli fekvésű terasz. Hacsak nem télen szeretünk kint üldögélni, akkor az ilyen hely áprilistól októberig délidőben max. mazochistáknak való…) Nem bolondok a festőművészek, hogy a műtermek északi fekvésűek! Növeljük viszont az ablakok számát, mert ezzel a ház értékét is növeljük! Legyen két ablak a kisszobán, tegyünk ablakot a nappali és a háló másik falára is, a háló és a nappali közé tegyünk üvegezett dupla szárnyú ajtót! Az előtér és a nappali közé nem kell ajtó, csak egy plafonig érő átjáró! Be fogja járni a napfény a lakást!
Az új nyílászárók helyét úgy válasszuk ki, hogy az ne akadályozza a berendezést, viszont járuljon hozzá az otthonos, barátságos légkörhöz! (Hol lesz beépített szekrény, milyenek az átlátások, milyen magas bútort akarok tenni az ablak elé/közelébe, stb.?)
Burkolatok:
Ebben a házban én két padlóburkolatot alkalmaznék: minden szobában azonos lamináltat, beleértve az előszobát. Küszöbök nélkül. Valami egyszerű, világos, jó minőségűt. A konyhai terület alá is alkalmas minőségben, ott ragasztva.
A fürdőkbe mehet hidegburkolat. Lehetőleg kevés mintával, mert a helyiségek nem nagyok. Meg a minta mindig kimegy a divatból, most ez alól egy kivételt látunk, az pedig a cementlap. Vagy arra hasonlító greslap. De az is inkább a földre.
Kertkapcsolat kockaházban?
Egyrészt lehet fából magas teraszt építeni, de itt van is egy kis bejárati rész, amit érdemes egy használható terasszá bővíteni!
Egy ház kialakítása véget nem érő folyamat. Ami nem is baj, mert mi is változunk, és az igényeink is! Erikáéknak sok örömet kívánunk az új otthonukhoz!
Szerintem az eredeti tető alatt általában annyira kicsi a hely, hogy kevesebbet nyersz fent, mint amennyit elveszítesz a lépcsővel lent. Barátaim új nyeregtetőt húztak rá, oda került négy kényelmes szoba, nagy fürdő, vécé, gardrób – viszont a ház elveszítette az addigi kellemes, arányos külsejét(:
Szia! Tudom, hogy nem építész vagy, de hogy látod, szerinted egy kockaház tetőtere használható, beépíthető? 🙂