Tapétával dekorálni a lakást jó ötlet lehet. Különösen a hozzám hasonló antidekorálós fajtának, aki nem készít semmit, az izébigyókat ki nem állhatja otthon. Egy jó tapéta viszont karaktert adhat egy helyiségnek, ráadásul portörölgetés szempontjából is előnyösebb választás, mint tárgyakkal díszíteni!
De hogyan válasszunk jó tapétát, ha nem végtelen a költségvetésünk? Vannak-e csodák, azaz lehet-e jó tapétát kapni olcsón? Lássuk 10 lépésben a tapétaválasztáshoz szükséges feladatokat!
1. Gyűjtsünk képeket, döntsük el mi tetszik! Romantikus? Modern? Geometrikus? Legyen kellemes háttér? Vagy inkább nagyon is feltűnő, vagány? A tapéta lesz a fő motívum, vagy illeszkedik majd egy jellemző színhez, mintához? Van olyan minta, ami mindig előbukkan a kedvencek között? (Mint nekem mondjuk a fa/levél és madarak?)
2. Ragaszkodj a kedvenc stílusodhoz! Bárhogy is tetszik egy tapéta, mivel nagy felület, ne ezzel legyél bátor! Tehát válassz olyan színt, mintát, ami egészen te vagy! Mutatok egy pár remek tapétát – legalábbis ezek nekem nagyon tetszenek, de tudom, hogy nem illenek hozzánk!
3. Mindig vegyél mintát és nézegesd! Tapétamintát szerezni/venni még sokkal fontosabb, mint a festékmintát! Mert egy falat egyrészt olcsóbb, másrészt esetleg egyszerűbb is újrafesteni! A tapétaminta minimum A4 méretű és legyen rajta jelentős részlet az esetleges mintákból! Ragaszd ki a szobába, ahová kerülne, és gusztáld. Napfényben, sötétben, borús időben. Gondold végig, hogyan illik a bekerülő anyagokhoz színekhez! A minta nem csak esztétikai, hanem minőségi szempontból is fontos. Tehát nem csak azt fogod látni, hogy jók-e valóban a színek, hogy szépen van-e kidolgozva, mekkora a minta léptéke, van-e fémes hatású rész és ha igen, mennyire csillog, hanem a fogás is sokat számít.
4. Mit vársz a tapétától? Színt, izgalmat, melegséget, textúrát? Világosítsa a szobát, rázza össze a berendezést? Ez legyen a meghatározó elem? Ha például ezzel akarod emlékezetessé tenni a helyiséget, nem fogsz célba egy szelíden visszafogott darabbal!
5. Gondolj más falborítási lehetőségekre is! Ha elsősorban védeni szeretnéd a falat, ha el akarsz takarni valami hibát, nem biztos, hogy a tapéta a jó megoldás! A lambéria sem eredményez feltétlenül szauna-hatást!
6. Vedd figyelembe, a szobák közötti átlátást! Ha a tapéta másik helyiségből is látszik, akkor nagyon fontos az átfogó tervezés! Kínos, ha a nappaliból a kislány rózsaszín bárányfelhőit, vagy a nagyfiú grafiti jellegű falát nézzük!
7. Fárasztó mintákkal óvatosan! Ha azt mondjuk, hogy a túl egyszerű minták esetleg nem érik el a kívánt hatást, akkor nagy mennyiségben a vibrálóan feltűnő minta bizony sok lehet! Az ilyenből csak kisebb helyiséget, részletet tapétázzunk! Ott viszont lehetünk bátrak!
8. A szakembert nem spórolhatjuk meg! Egy kedves olvasó nemrég azt írta, hogy egy közepesen (jó) drága, kiváló minőségű tapétát nézett ki a nappaliba, de sebaj, talált egy oktatóvideót a youtube-on, majd felrakja maga. Szerencsére nem tette, mert ez lett volna várhatóan a legdrágább megoldás! Tehát ha nem vagy különösebben nagy tehetség, ha nem próbáltad már sikerrel 100x, akkor ne magad akard a tapétát feltenni! Tudod, azok a fránya függőlegesek, vízszintesek, nem derékszögű sarkok, egyáltalán a sarkok, a mintaillesztések, hol kezded a plafonnál, stb. Ha láttál már rondán felrakott tapétát, akkor érted mire gondolok: nem szerencsés, ha a csíkok átfednek, meg az sem, ha látszik a fal… A szuperigényes amerikai műsorokban először lefestik a falat a tapéta alapszínére, hogy ne legyen gond, ha egy kis hiba becsúszik! És egyébként egy olcsó tapétán a remek szakember segíthet – mert ő tudja kezelni, még ha meglehetősen sok csúnya szó használata mellett – a szélén hullámosodó, a ragasztótól elformátlanodó tapétát. Ide kapcsolódik, hogy a tapétázást olyan szakemberre bízd, akinek a képességeiről már meggyőződtél!
9. Vannak-e csodák? Mármint szépség és ár-érték kérdésében? Az a gond, hogy itthon a viszonylag megfizethető tapéták rondák. Esetleg nagy szerencsével kifoghatsz egy-egy izgalmasabb darabot, de sokszor bénák a színek, unalmasak, elavultak, giccsesek, közhelyesek a minták. Például a gyerekeknél raktunk mi egy kellemes Diego tapétát, aminek remek volt a minősége (gyapjúrostos és 6000 forint volt egy tekercs), de nagyon nehezen tudok ott jó mintákat találni. Egy külföldi on-line boltban nehéz választani a sok szépség között (nyugi, nagyon ronda ott is van rengeteg), viszont a minőség… Sajnos mindig arányban van az árral! Viszont már 2-3 tekercsnél is megéri rendelni, mert szállítással együtt akár már ekkora mennyiségnél is meg tudod spórolni egy tekercs árát! Az olcsó tapéta simán lehet szép, a minősége sosem kiemelkedő és lehet, hogy a mintaismétlés fárasztó, primitív!
10. Személyes vívódások. Megosztom az enyémet, még mindig saját hálószoba. Dió padló, sötét szekrények, ehhez krémes, szürkés színek. Meg a szerelem, az IKEA világos türkiz bársonyfüggönye.
És szerencsére nem egyedül lakom a hálóban, az Uram pedig elég rosszallóan tud nézni, ha előállok valami ütőssel!
Ráadásul a szoba alacsony, tehát valami vertikális dizájn jól jönne. És az ár sem mellékes…
Vagy te könnyen választasz?
Köszi, nagyon szép – de nekünk túl modern. Nem lesz egyszerű menet ez a tapéta, mert ami nekem tetszik, az a férjemnek nem. Mondjuk azt hiszem ő kompletten tudna tapéta nélkül élni:)))
Ajánlhatok még egyet a hálószobátokba? Nézd meg ezt: Rasch, “Funky Flair 2015” kollekció, cikkszám: 721706
Türkiz is, szürkés is (na jó, ezüst), madaras is… Jó minőségű vlies tapéta, nekünk az előszobában van, szerintem gyönyörű! Érdemes keresni róla egész falat ábrázoló fotót is, mert úgy egész más hatást kelt.