Mondjuk ez az a téma, amiben elsősorban magamat biztatom, mert otthon függönyözésben olyan rosszul állunk, mint tavaly ilyenkor a kert témával – vagyis van esély, hogy jövőre a függönyökkel is olyan jól állunk, mint idén a kerttel? Ebben a posztban egy kezdő gondolatmenetét követhetitek, de azért majd ajánlok magamnál ügyesebbeket is!
Kezdjük a kályhától: csak függöny tehetünk-e az ablakra és miért kell nekünk függöny és kell-e egyáltalán?
Persze, nem csak függönnyel díszíthetjük a lakást, bár kétségtelen, hogy sok tekintetben a hagyományos függöny a leginkább dekoratív!
De modern enteriőrökbe, ahol más nem fér el, vagy egyszerűen mert hadilábon állunk a függönnyel más megoldás is jól jöhet: rolók, reluxa, római roló.
Ha megvan, hogy mit, döntsük el, hogy miért?
Hogy ne lássanak be a szobába. Ebből a szempontból érdemes megkülönböztetni azokat a helyiségeket, ahová napközben is beláthatnak vagy ahová csak villanyfénynél. Például a mi magasföldszinti nappalinkban napközben igazából csak az ablak előtti részek látszanak. Ilyen helyre nem kell feltétlenül fényáteresztő függöny.
Ha este belátnak, akkor viszont jó, ha teljesen kizárjuk a kíváncsi tekinteteket!
Végül van az olyan szoba, mint a mi konyhánk. Valójában sehonnan sem lehet belátni, még este sem, hiszen a kertre néz (amit egyre inkább birtokba vesz a növényzet, hurrá!). De aki még nem próbálta, annak elárulom: bár sosem néztem horrorfilmeket, de ülni a vacsoraasztalnál, kint pedig a vaksötét kert – szerintem ez nem romantikus, hanem minket inkább a hideg rázott. Itt van a lakásban egyedül függöny…
Tehát ha a célunk az, hogy nappal ne lássanak be, akkor válasszunk fényáteresztő függönyt, mégpedig olyat, amin mi kilátunk, kívülről viszont nem látnak be. Mi a gond? Manapság nem annyira szeretjük ezeket a függönyöket, a modernebb enteriőrökbe sokszor nehéz odaillő megoldást találni. Azért kapható sok kellemes darab is!
Bár tartok tőle, hogy az átláthatósági szempontnak nem tökéletesen felel meg, viszont modern lakásokhoz kiválóan illik az IKEA Vivan fehér függönye!
Nekem nagyon bejön ugyan innen egy pöttyös megoldás is!
Egyébként ha gondot jelent a fényáteresztő függöny, akkor is előnyös a fehér fal, mert ahhoz a legegyszerűbb fehér lesz a megfelelő megoldás – szinte mintha ott sem lenne! Egyébként az a nyerő, ha a fal színével megegyező sima fényáteresztőt választunk – na persze akkor, ha nem lazacszínű a fal. Arra én biztos nem tudok megoldást, max. festést:)
Aztán azoknak, akik tényleg hadilábon állnak a függönyökkel, még néhány alternatíva a belátás kizárására:
Ha csak az esti belátást kell kizárnunk, akkor sötétítő függönyre van szükségünk, vagyis olyan vastag textilre, ami villanyfényben sem lesz átlátszó. Erről egyrészt a jobb boltok rögtön nyilatkoznak is, másrészt pedig az anyag sűrűsége, súlya alapján mi is véleményt tudunk mondani!
Persze ha a kilátás elzárása a cél, bátran válasszunk rolót, reluxát, ha a függönyt nem pártoljuk!
A kilátás-belátás problémáján kívül rendszerint szánunk a függönynek más szerepet is, mégpedig elsősorban a tűző nap és a meleg kívül tartását, illetve alkalmasint a meleg bent tartását. Azért szögezzük le, hogy egyik célra sem a függöny az igazán tuti eszköz: az üvegen kívül árnyékolunk, illetve nagy baj van a nyílászáróinkkal, ha a függönnyel akarjuk bent tartani a meleget… Erre a feladatra is a kifejezetten sűrű szövésű, nehéz anyagok a megfelelőek. Ám ha a nyári meleg az ellenségünk, azért ne válasszunk sötét függönyt, mert kisebb kályhaként tud működni kiadós napfénynél!
Függönnyel el is választhatunk tereket – de ezt a megoldást azért csak módjával használjuk, biztos mindenki látott már függönnyel felosztott elszomorító lakásokat. Bár az nem ilyen volt:)
És mindezek a praktikus igényeken túl elsősorban azért használunk függönyt, mert a függöny öltözteti fel a lakást.
Ha viszont már öltöztetünk, akkor tegyük azt szépen!
1. A függöny hossza: a függöny hosszú. Mindig. Nincs kivétel: nálunk az nem fér el, ott a fűtőtest, a konyhabútor, a kanapé. Ha nem fér el hosszú függöny, akkor válassz reluxát, rolót, római rolót. Hidd el, jobb egy sima roló, mint egy kurta függöny. Még sosem láttam ebben a műfajban szépet. Mindegyik azt jelzi, ilyen függönyt szeretnék, de nem tudtam megoldani. Jaj.
Ehelyett jobbak leszünk ilyesmivel:
Mennyi az annyi? Mármint milyen széles függöny kell az ablakra? Nincsenek jó híreim… Sok anyag kell. A főszabály az ablak szélességének a kétszerese, de ha veszel egy IKEA függönypárt (2×145 centi) az egy méteres ablakodra, ne gondold, hogy szörnyen soknak fog tűnni!
És milyen hosszú? Na ezzel én bajban vagyok. Másnál, a pazar anyagokból tetszik a földre rogyasztás. Nálunk otthon a nem is pazar, nem is túl dús anyagból szörnyen nézett ki, végül felhajtottuk…
A hozzám hasonló kezdő függönytulajdonosokat az is elrémítheti, hogyan helyezzük fel a függönyöket, hogyan kombináljuk a fényáteresztőt és a sötétítőt?
Ha több függönnyel kell megbirkózni, nekem sajnos csakis a drága megoldás tetszik, azaz a fából vagy gipszkartonból épített takaróléc:
Modern otthonokban azért elmegy a nagyon minimalista megoldás is. A kombinálás pedig igazi művészet:)
És végül két remek poszt a témában – mert nekem a nagyon varrt, nagyon tervezett, nagyon komoly függönyök nem jönnek be. Ezek annál inkább!
Kicsi Ház (a remek képek egy részét lásd fent):
Nálatok van jó függönymegoldás? Küldjétek:)
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: