Tudom, a rendes anyák már régen elrendezték a gyerekek iskolai cuccait: tanulósarok berendezve, füzetek nemhogy beszerezve, de bekötve. Úgyhogy a posztot a rendesebbek tekintsék ellenőrző listának, és csak a hozzám hasonló tücskök kapkodjanak utolsó pillanatban:)
Természetesen a lakberendezési aspektusokat tekintjük át, de ha valaki füzetek kötéséhez akar zseniális ötletet, az ide kattintson!
Ha lakberendezési vonatkozás, akkor lássuk a tanulóasztalt. Mert mi szülők mindig azzal a naiv feltételezéssel élünk, hogy a kis/nagy drága tanulni fog otthon. A legjobb példákkal együtt néhány tapasztalat:
1. Nincs általános jó megoldás. Teljesen más kell egy elsősnek, mint egy felsősnek, de főleg egy középiskolásnak.
2. Az elsős ne tanuljon otthon, pont elég a 8-4-ig tartó munkanap. De az iskola komolyságát támasszuk alá egy tanulósarokkal. Legyen egyszerű, strapabíró, kényelmes. Legyenek fiókok. Ne legyen túl cuki, túl bonyolult, túl drága. Legyen annyira tetszetős, hogy kedvet kapjon a használathoz, de a külcsín ne menjen a praktikum rovására.
3. Annak a gyereknek, akinek van számítógépe – hogy ugye jobban tudjon tanulni, utána tudjon nézni a történelem, földrajz és egyéb tudományoknak, normális fogalmazásokat tudjon írni – annak már nagyobb asztal kell, mert egy bájos darabra a számítógépen kívül max. a teáscsésze fog odaférni. Pedig könyvek, füzetek még vannak!
Ha viszont mindig az ágyon hasalva tanul?, akkor ne alakítsuk a fél szobát irodává, főleg ne verjük magunkat komoly költségekbe!
Milyen asztalok nem alkalmasak számítógépes munkához? Hát ezek. Egyrészt hová rakom a monitort, másrészt hol kígyóznak romantikusan a vezetékek?
4. És általában: a gyerekünknek nem az tetszik, ami nekünk. Kevés olyan kamasszal – de akár hatévessel -találkoztam, aki komálná az anyuka által hangulatosnak talált régi darabokat. Szóval evvel legyünk óvatosak, és fújjunk visszavonulót a felvont szemöldökök láttán. Még az találja majd mondani, hogy a drágán beszerzett darab nem tetszik, azért nem bír leülni tanulni…
Tehát válasszunk magunknak ilyet:
Nekik meg inkább ilyet:
Amin viszont ne spóroljunk, az az ergonómia: legyen rendes szék, jó világítás! Néhány szék, amitől nem érezzük magunkat az irodában. Szerencsére már a lányokra is gondolnak! Árak: 10 000 és 40 000 forint között. Csodák nincsenek.
A lámpa ne csak szép legyen, de világítson is. Pont oda, ahová kell. Tehát a sötétvörös ernyővel rendelkező maradék hangulatlámpát ne tegyük a gyerek asztalára. Ha másért nem, mert a szemüveg sokkal drágább, mint egy jó lámpa! Viszont az sem szükségszerű, hogy azonnal egy szocialista üzemben érezzük magunkat, már ami a lámpa esztétikai értékét illeti. Az itt felsoroltak 3 000 és 10 000 forint között kaphatóak az IKEA-ban. Sajnos ebben a témában sem találtam jó versenytársat.
És mit kaphatunk asztal témában? A bútordiszkontok éger/bükk laminált változatait kerüljük. Akkor már inkább IKEA minimálprogram. Az sem szép, de legalább nem fáj. Belesimul.
Ha egy kicsit izgalmasabb lábat választunk, ha ha az asztal körüli dekoráció hangsúlyosabb látvány, mint a bútorok, akkor egyébként olcsón lehet szép szobája a gyerek(ek)nek.
Felfelé természetesen a határ a csillagos ég. Ha lehet, inkább ne érjük el. Szerintem teljesen felesleges a gyerekkel növekvő, dönthető lappal készített bútorcsoda. A (több)százezres tömörfa álomasztal, komplett fali beépítéssel. Mi van, ha fél év múlva rájön, hogy ő inkább az ablak alá tenni az asztalt? Inkább legyünk kreatívak!
Tehát vonjuk be a célszemélyt a tervezésbe, és induljon a móka:)
További inspirációk:
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: