A San Franciscoban található lakás (előzmények itt és itt és itt és itt) konyha-nappali étkezőjével folytatjuk a fiatal családnak történő felújítást, berendezést. Egy igazi amerikaikonyhás nappalit rakunk össze!
Miben más egy amerikai egyterű közösségi tér és a nálunk ismert amerikai konyha?
- Amerikában nem viccelnek a nappalival, annak tényleg nagyvonalúnak kell lennie: tükrözze a bent lakók életkorát, társadalmi státuszát (szörnyen hangzik, de így van). Mivel a család egy prémium környezetben található klassz lakóparkban lakik, így nem az IKEA gazdaságos lenne a megfelelő irány.
- Egy jó amerikai nappaliban minden részletre odafigyelnek: kényelmes társalgó, nagyvonalú szőnyegek, látványos és funkcionális világítás, képek!
- A színvonalat az is jelzi, hogy vannak-e dizájnbútorok? Most például az ikonikus retróbútorok mindenképpen részei arrafelé egy jó lakásnak!
- Mindig van a szobának fókuszpontja – lehetőleg egy kandalló. Szerencsére itt van mit átalakítani!
- Az amerikaiak mániája a konyhasziget és a reggelizőpult. Bár a család magyar, tehát esetleg nem amerikai tempóban fogja cserélni a lakást (azaz ahogy van pénzük, máris továbblépnek, ha pedig gond a törlesztő, következik a downsizing, vagyis a kisebb, olcsóbb lakás), tehát úgy kell kialakítani az otthonukat, hogy az érték legyen az ingatlanpiacon!
Akkor lássuk az olvasók nappali-étkező-konyháját!
Kezdjük a konyhával, mert az marad a helyén:) A világításról már szó esett a sorozat első részében, így koncentráljunk magára a konyhára. Egy festéssel egészen más hatást lehet elérni, javaslom a halvány, szinte fehéres szürke árnyalatot, jól fog menni a pulthoz és most amúgy is ez az irány a meghatározó. Fém fogantyúkkal kiváló lesz az összkép.
Hiányzik a csempe is, abból bőven van a hazaitól minőségben felfelé eltérő lehetőség!
A hátsó falat, ami most üres, táblafestékkel, egy jól eltalált tapétával, ügyes tárolókkal lehet életre kelteni.
Ha a konyhát megfelelően behoztuk a jelenbe, akkor lássuk az étkezőt. Hát helyünk nem sok van, a rendelkezésre álló 201×330 centi, azaz bő 6 négyzetméter aprócska helyiség egy asztalhoz. Mert legeslegminimálisabban 75 centi kell a székek mozgatásához, az asztal 70-80 centi széles, azaz kellene nekünk jó 2,5 méter szélesség (és három méter hosszúság). Arról sem szabad elfelejtkezni, hogy a helyiség egyben közlekedőfolyosó is, tehát nem tehetünk be terjedelmes asztalt.
Persze attól hogy kicsi, a helyiség mindenképpen legyen stílusos, mert Amerikában az étkező is meghatározó része a lakásnak! Szép bútor, szép világítás, szőnyeg (amit azért két apró gyerekkel mondjuk nagyon meg kell gondolni…)!
Szerintem az asztal helye nem lesz fix, ez pl. a világítás szempontjából lehet fontos kérdés. Válasszunk nagy, behajló állólámpát!
Mivel a férjnek tetszene a bontott tégla burkolat, meggondolandó, hogy az étkező hátsó falát, illetve a kandallót is így újítsák fel, a tér miatt a fehérre festett változat szerencsésebb lenne.
És akkor lássuk végre a nappalit!
Mivel a lakásban nincs vendégszoba, ezért erre a funkcióra a nappalit kell felhasználni – válasszunk egy jó! kihúzható kanapét. Bosszantó hírem van: piszok jó darabokat lehet kapni a kb. 2000 dolláros kategóriában. Persze, ez nekünk soknak tűnik, de ott ennyi a havi átlagbér fele…
Csak úgy érdekességképpen, egy nem kihúzható remekmű, a Bantam kanapé:
Természetesen ne válasszunk garnitúrát, hanem vegyünk egy dizájnfotelt, szerintem egy darab fér be kényelmesen!
Mivel az étkezőbe nem feltétlenül jó választás a fix mennyezeti lámpa, ezért a társalgó helyét jelöljük ki egy látványos csillárral!
Válasszunk karakteres dohányzóasztalt, de legalább ilyen fontos a kanapé mellé helyezett kisasztal és lámpa! Szintén igen látványos lehet egy szép konzolasztal, lámpákkal, festménnyel, tükörrel. Jó, ha az asztalok valahogy kapcsolatban vannak egymással – pl. a faanyag azonos, de nem kell készletből választani!
Persze kell még függöny, szőnyeg és dekoráció is!
Hogyan rendezzünk be remek ötleteinkkel egy harmonikus szobát?
- Ne felejtsük el: ha mindent összevásárolunk, az még nem eklektikus!
- Válasszunk egy-két fókuszdarabot, a többi minőségben kísérje, de ne legyen minden látványosság! Mi lehet fókuszdarab? Kandalló és a főfal, egy karakteres tapéta, függöny, szőnyeg, képzőművészeti alkotás.
- Legyen egy jó színskálánk, amihez tartjuk magunkat.
- Egy boltból szerezzük be a bútorokat és textileket, ha jó az eladó (és nem garnitúrákat ajánlgat), akkor az nagy segítség lehet.
Biztos vagyok benne, hogy Anikónak és családjának nagyon jól fog sikerülni, hiszen az erkélynél 100%-os az eredmény!
Köszönöm bejegyzésed. Teljesen igazad van, igyekszem feltüntetni a képek forrását, de nagyon macerás. Ebben biztos mindenkinek más az érzékenysége. Mert engem az sem zavarna, ha az enyémeket valaki használná, ilyen az internet. Csak azt utálom, ha egy posztot valaki egy az egyben koppint – azonos téma, részben azonos képek.
Szia!
Nagyon szeretem a blogod, tartalmas és színvonalas. Egy dolgot nem találok rajta: a képek forrását. És ez a korrektségen kívül arról is szól, hogy elindítasz egy gondolatot és nem tudok tovább menni, mert fogalmam sincs, hogy merre induljak.
Köszönöm a munkád!
Zsófi