Kedves ismerős kért segítséget, mert a szülői hálót helyhiány miatt a hallba szeretnék áthelyezni – kitúrták őket a gyerekek, na! A hálószoba a konyha helyén lesz kialakítva, amely a terasz beépítésével nyert új helyiségbe kerül, Az eredeti konyhából, amely egyben a közlekedő-előszoba szerepét is betöltötte, a hálószoba kialakításakor le kell választani a többi szoba megközelítésére szolgáló közlekedőt. A hálószoba mérete (3,45×4,7, leválasztás előtt) megfelelő, azonban a berendezés folyamán elsősorban azt a tényt kell figyelembe venni, hogy a szoba nem kap természetes fényt.
Bár a nappaliból már leválasztottak egy gardróbszobát, illetve a gyerekek szobájában van elég szekrény az ő ruháik és játékaik tárolására, ezzel együtt a lakásban célszerű további tárolókapacitást kialakítani. Ezt a hálószoba leválasztásakor úgy lehet elérni, hogy a kiépítendő válaszfal egyben egy gardrób szekrény. Amennyiben helyre készített gardróbot választunk, akkor nem is szükséges gipszkarton falat húzni, hiszen maga a szekrény alkot teljesen szeparáló falat. Amennyiben kész szekrényeket helyezünk el, úgy azok vonalában érdemes gipszkarton falat húzni (lásd ábra).
A hálószoba ajtaja az elválasztó falat a nappali főfalával összekötő átlós kialakítású falszakaszba kerül. Az ajtónak olyan megoldást kell választani, amely a falszakaszra nyitott állapotban is elfér:
A szoba berendezése:
A közlekedőtől való leválasztás után fennmaradó helyre (szekrények nélkül 3,50-2,60×3,45) elfér a beszerzett nagyméretű franciaágy (kb. 210×210 centi), valamint két éjjeliszekrény (javasolt tárolási funkciót is ellátó, fiókos szekrényeket választani, max. 60 centi széleseket). A szobába a fentieken túl kerül világítás és textilek, visszafogott dekoráció.
Színek: a szoba kedvezőtlen fényviszonyait csakis nagyon fegyelmezetten kialakított színekkel lehet javítani. Szintén figyelembe kell venni a sötét kerámia padlót, amelynek sem a színe, sem az anyaga nem ideális ebbe a szobába. Érdemes gondolni a nappalira, amit a család az otthonos hatás érdekében inkább sötét színekkel rendezett be, és most lesz világosra festve, mert a fényviszonyok azt kívánják meg.
A szoba fényviszonyait a fehér, az ún. tone in tone (egy szín több árnyalata), világos színek (krémszínek), illetve a kék egészen vízszerű árnyalatai fogják javítani, minden más rontja. A színeken kívül alkalmazzunk puha anyagokat (szőnyeg, függöny, ágytakaró, párnák), amelyek pedig otthonossá teszik a helyiséget. Az összes bútort fessük fehérre, minimális antikolással. A szép forma, ne a dekoratív festés legyen a meghatározó. A fehér lehet hófehér vagy törtfehér, attól függően, hogy kiegészítő színnek a kékes árnyalatokat, vagy a krémet választjuk hozzá.
A szoba színét meghatározhatja a tapéta, amelyet az ágy mögötti teljes falszakaszra helyezünk el. A tapéta is legyen légies, világos. A szoba többi részét a tapéta legvilágosabb színére, illetve a tapéta jellegéhez illően fehérre vagy törtfehérre festjük.
A szoba komfortja szempontjából alapvető fontosságú a szőnyeg, egyrészt a hidegburkolat miatt, másrészt a sötétbarna szín mérséklése érdekében. A rossz magyar szokást felejtsük el, mikor két kis csíkot rakunk az ágy mellé!
A normális szőnyegezés az, mikor a teljes területen szőnyeg van – azaz igen, az ágy alatt is, micsoda pazarlás! – és a szőnyeg oldalt és elől is körbeveszi az ágyat. Ha nincs pénzünk megfelelő szőnyeg beszerzésére, akkor átmenetileg vegyük meg a legolcsóbb kicsi rongyszőnyeget a két oldalra. Az éjjeliszekrények alá nem kell szőnyeget rakni (főleg, ha hosszabb szálú!). A szobában szükséges méret: legalább 200×290 centi, bár a 320-as szélesség jobb lenne! Így tudunk kényelmesen szőnyegen körbemenni az ágy körül, és a padlónak csak egy keskeny csíkja látszik a fal mellett.
Világítás: kerüljön egy hangsúlyos csillár az ágy fölé, illetve szükség lesz két olvasólámpára (ehhez kell az ágy két oldalán elektromos kiállás!). A szekrényvilágítás szintén hasznos lehet a viszonylag sötét helyiségben. A csillár esetében fontos szempont, hogy meg tudja világítani a szobát, és azért ne lógjon be túl mélyen!
Helyezzünk végül nagyobb méretű tükröt a konyhai ablakkal szembeni falra – mert növeli a fényt. A gardrób melletti üres falszakaszt pedig dekoráljuk képekkel!