Persze, kinek másnak? Hát… Látunk bőven olyan szobákat, amik inkább az anyukáknak készülnek! Pasztell színek, bájos részletek, amiket csúnyán elrondíthat egy doboz kiborított LEGO.
A poszt apropója, hogy a San Francisco-ban élő kedves olvasó, Anikó 8 hónapos kislányának szobájához kér segítséget (előzmények itt és itt és itt). Nem lesz cuki kislányszoba, mert a család még szeretne gyermeket, aki ugye lehet fiú is, tehát egy semlegesebb, fiúnak és lánynak is kellemes szobára lenne igény. (Mi is ebben a cipőben jártunk a jelenlegi gyerekszoba tervezésekor: már beköltöztünk, mikor kiderült, hogy kisfiú után kislány, tehát jól tettük, hogy kerültük a kékesszürkét és az autókat!)
Elsőként egy gyors gyerekszoba kisokos:
- Gyerekszobát nem lehet hosszútávra kialakítani – maximum olyan bútorokkal felszerelni, amelyek képesek a változásra! Ez alatt semmiképpen nem a Stokke babaágyat és társait értem, ami majd kamaszkorban kanapé lesz, de addig már volt kiságy, kispad és mi minden! Hanem inkább egy Expedit polcra, amit kiskorban fekve, nagyobb korban állva használunk, lehet belőle babaszoba, de felnőttkorig jó polcnak és tárolónak!
- Nem kell mindenből bababútort venni. Azok drágák, és egy hatévesnek már rém ciki egy macikás szekrény. Persze más az ágy meg a kisasztal és székek.
- Olyan igazából nincs, hogy babaszoba: amíg baba, nem a szobája, hanem a mamája érdekli. Ráadásul amikor már használja is a szobát, már egyre kevésbé baba. Vagyis a babaágy-pelenkázó kombón kívül a csecsemőnek semmire sincs szüksége. Viszont jól teszed, ha a szülői ágy mellett is találsz neki helyet, mert csak a regényekben nézegeti a gyerek naphosszat a tüneményes ágy feletti forgót és alszik békésen kis szobácskájában a nap nagyrészében és persze este 8-tól reggel 8-ig.
- A gyerekek nem szeretik a pasztell színeket, hanem nekem nem hiszel, akkor bízz a Legoban. Nem véletlenül használnak alapszíneket. Meg egyáltalán: ne reméld, hogy az általad kialakított remek színek lesznek a meghatározóak hosszútávon. A fiam pl. komplett bolondnak nézett, mikor közöltem, hogy az az asztallap nem lehet, nem illik a szobához. Nem az lett, de azóta sem vagyok biztos abban, hogy jól csináltam…
- A gyerekszoba legyen biztonságos. Jó, ha ott kicsit egyedül lehet a baba, és nem kell a nap 24 órájában őrizni. Különösen izgalmas ez két gyerekkel, ahol mondjuk az egyik három, a másik egy éves.. De amíg nem jár, ül, áll biztonságosan mindenki, addig ne legyenek borulós és egyéb bútorok – pl. kényes kérdés a kisszék. Lehet, hogy jobb egy játéktároló pad, amin lehet ülni, de másra szerencsére nem használható.
- A gyerekszoba az gyerek életkorának megfelelően legyen minél kreatívabb, azaz tevékenységre ösztönözzön.
- A gyerekszobát ne akarjuk túldekorálni, mindenképpen számítsunk a bekerülő (és naponta elképesztő ütemben sokasodó) színes játékra, könyvre. Aztán majd jönnek a gyűjtemények (toboz, kő, gesztenye, csillámpónik és társaik). Tehát ne a bútorok alapján döntsünk arról, hogy elég izgalmas-e a látvány.
- Ha kevés pénzünk van, ne a gyerekszobára költsük. Ha meg sok pénzünk van, akkor fogjuk vissza magunkat. A jelszó: egyszerű, tetszetős, funkcionális, strapabíró berendezés. Mert elég idegesítő, ha a kis drága a fél évig keresgélt, csilliókért beszerzett tapétát az első nap továbbgondolja és saját maga is dekorálja – filccel. Vagy kakaót önt a Biggie Best szövetre, stb. A szoba az övé, és nem nagy poén számára, ha azért kapott ilyen szépet, hogy naphosszat vigyázzon rá.
- Ahogy nő a gyerekünk, egyre inkább engedjük át neki a tervezést. Nagyon nehéz. De ha nem tesszük, a kamaszkor brutál lesz lakberendezési szempontból (is).
- Az egyszerű viszont nem jelent ócskát! Lakásbemutatókat készítő kedves ismerősöm mondta – arra a kérdésre, hogy az újságban miért nem látszik egy csomószor a gyerekszoba – , hogy a milliós lakásban a régi, ronda bútorokat rakják a gyerekszobába, mondván oda jó lesz. A vizuális nevelés gyerekkorban kezdődik.
És akkor lássuk Anikóék szobáját! Az alaprajzon a jobb oldalon lévő, méretes hálóról van szó (3.9×4.4 m, azaz bő 16 négyzetméter). Ez bőven kényelmes lesz két kisgyereknek is!
Ha körülnézünk Amerikában, remek gyerekszobákkal találkozunk: lehet kicsit retrós, kicsit disney-s, kicsit északi, de mindenképpen egyedi és kreatív! (A gyűjtemény – ahogy a poszt egyéb képeinek egy része is – az apartment therapy oldaláról!)
Tehát inspiráció éppen akad. De a lakberendezést mindenképpen a tér berendezésével kezdjük. Mi fér itt el és mire van szükség?
El kell helyezni egy pelenkázós kiságyat, egy IKEA TARVA komódot. Szerintem jól jön itt egy kanapéágy, ami később lehet a nagyobb gyerek ágya, most az anyukának, ha éppen húzós az éjszaka + még a kétgyerekes időszakban egy nagy fotel meséhez és szoptatáshoz, egy szép és vidám nagy szőnyeg, alacsony polcok, bár van gardród, lehet, hogy jól jön még egy szekrény. Később kell kisasztal rajzolni, kirakózni.
De persze a szobában nem csak letesszük a bútorokat, hanem egy kellemes, szép, vidám szobát alakítunk ki. Lehet kedvenc színpárunk (itt pl. semleges szín, lányos színnel, amit egy kisfiú érkezésével lehet fiúsítani, kislánynál pedig erősíteni a lányos vonalat).
Lányos színek: rózsaszín, lila. A többi igazából akár semleges is: szürke, zöld, narancs, piros, kék. Persze sok múlik az árnyalaton: egy almazöld simán lányos, ahogy a hamvas kék is. A piros-kék lehet nagyon is fiús (inkább a sötétkékkel), de világoskékkel és lányos mintákkal remek lányszoba színe is lehet.
Mivel az eddigi bútorok teljesen semlegesek, ezért várhatóan a textilek fogják meghatározni a szoba irányát. Beleszerethetünk egy függönybe, egy szőnyegbe, amihez aztán hozzáillő darabokat választunk. Mivel az IKEA kínálata olyan, amit Amerikában és itthon is látunk, ezért a példák onnan.
Néhány vidám szőnyeg:
És szintén a beleszeretős jellegű olcsó textilek, pl. függönynek:
Azért érdemes az aranyszabályt követni: (vadul) mintáshoz egyszínűt!
Fiú-lány: az, hogy esetleg fiúnak és lánynak kell berendeznünk a helyiséget, inkább motiváljon! Legalább nem leszünk se túl cukrosak, se a Pókember hálójába nem gabalyodunk:)
Egyet sose felejtsünk el: a gyerekszoba sosem a szép szerkénytől és pelenkázótól lesz klassz hely! Hanem az egyedi, játékos ötletektől. Úgyhogy kreativitásra fel!
Az árán kívül semmi 🙂
Nekem is az tetszett a legjobban mindenben babakocsi, ágy, pelenkázó.
És sajnos az egészen halvány rózsaszín a kedvenc színem akár fiúnak is…:))
Jaj, de örülök, ha tudtál ötleteket meríteni!
Csatlakozom az előttem szólókhoz. Nagyon jó poszt. (nemsokára aktuális is lesz, ahogy nő a Bogyókánk 🙂 ) . Eddig kétségbe voltam esve, hogy hogyan fogom megoldani kevés pénzből , hogy ne tűnjön kopottnak, réginek a gyerekszoba, de most megnyugodtam. Pár alap darab, és egy kis kreativitás. Hála és köszönet érte!
Az ára. És a koncepció, miszerint majd a bútort 5-6 formában használod a gyerek kamaszkoráig. Majd biztos 3 lakással később épp egy íves kanapéra lesz szükséged… Szóval kell venni egy ikea alapáras kiságyat – mert egy kiságy legyen kicsi meg rácsos – pont ennyit kell tudnia, aztán mikor a gyerek 2-3 éves lesz, és kiságyat akar, el lehet adni/oda lehet adni az ágyat valakinek, és jöhet a következő alapáras gyerekágy, és így tovább. Tehát három lépesben, 30 ezerért eljutsz egy korrekt ágyig, közben az eredeti árból vagy visszakaptál, vagy jót tettél valakivel. A Stokke babaágy ma a Brendonban 187 ezer forint. Inkább nem írom ide mit gondolok erről.
Tényleg jó cikk, és azért egy kicsit javítanék
(utána töröld a kommentet, csak ledöglöt a fb, ott nem tudok üzenni :S)
– már nincs expedit… csak Kullen, vagy mi…
– Két elírás is van a bejegyzésben:
– “A gyerekek nem szeretik a pasztell színeket, hanem nekem nem hiszel, akkor bízz a Legoban.”
– “A gyerekszoba az gyerek életkorának megfelelően legyen minél kreatívabb,…”
És szerintem jól tetted! 😉
Amúgy nekem nagyon bejönnek a natúr, akár fehér gyerekszobák, sok színes játékkal, és kiegészítő tárolóval. Bármilyen édesek is a különféle gyerekszoba dekorok-színes bútorok, egy natúr alapba később is bármi belefér, ahogy a gyerek érik-változik, és baromi könnyű egy új szőnyeggel, függönnyel, színes ágytakaróval 1-2 díszpárnával bármilyenre hangolni. 🙂
Úúúú, és most fedeztem fel, hogy már lehet pin-elni az oldalról, zseniális! 😉
Szia, ez egy tök jó poszt! Megkérdezhetem, h az árán kívül mi a baj a Stokke-val?:)