Elsőként az jutott eszembe erről a svéd lakásról, hogy lám csak, nem is fehér!
De igazából nem is az az érdekes, hogy milyen jók ezek a meleg, földes árnyalatok, a kicsit patinásabb berendezés, hanem hogy ez a gyönyörű otthon egy rémes lakásban található! 49 négyzetméter, ahol a konyhából nyílik a mini hálószoba, gyakorlatilag nincsen fürdőszoba, csak egy vécé, illetve beléphetsz egy szerkény méretű helyre tusolni.
És ami az izgalmas, hogy ilyen adottságok mellett egyrészt nem egy lepusztult szükséglakást látunk, illetve a tulajdonos nem hívta el a Szupertervezőt, hogy döntsön le minden falat és alakítson ki egy lakható teret. Hanem bámulatos érzékkel, néhány szép darabbal berendezték ezt a szerencsétlen kialakítású lakást, amiről szerintem senkinek sem a kompromisszumok jutnak eszébe első blikkre!
Valahol azt olvastam, hogy az északi lakások ridegek. Egyrészt nekem a fehér otthonokról sem a kórház, hanem a fény jut eszembe – de ez most nem is fehér. A ridegség pedig valószínűleg nem a színek miatt jut itthon eszébe az embereknek ezekről a lakásokról, hanem azért, mert hazai nézőpontból üresek. Kevés a bútor.
De jó lenne, ha az ilyen lakberendezés kicsit áthatná a mi otthonainkat is! Persze, hazabeszélek, mert nekünk fele annyi bútorunk van, mint amennyi kellene, de mi inkább várjuk az igazit!
Sokáig tartotta magát az az elképzelés, hogy a nappali=három részes garnitúra, azaz egy háromüléses és egy kétüléses kanap+fotel (cirkalmas, íves formákkal, fényes bőrrel, vagy mediterrán stílusban), szemben szekrénysor. Az étkező hatszemélyes alatt komolytalan. Ha meg tudjuk kerülni a bútorokat lapjával, akkor befért. A lakás pedig attól lesz otthonos, hogy a 90-es évek stílusában középbarna- vagy vöröses fabútorokkal (az se baj, ha laminált), narancsokkal és sárgákkal rendezzük be.
Arrafelé másképpen gondolják. Van egy tér, amiben elhelyeznek annyi bútort, amennyi oda befér, mégpedig úgy, hogy a könnyed, szellős hatás megmaradjon. Nem kívánnak az év 365 napján annak a néhány igazán nagy vendégségnek az árnyékában élni, amikor sok ülőhelyre, nagy asztalra lesz szükség. Akkor majd behozzák a teraszról a bútort, előkapnak néhány összecsukható széket, odatolják a dolgozóasztalt is.
Ha kicsi a tér, akkor olyan bútorokat tesznek bele, amit több szerepben is tudnak használni: lábtartó, ami tálcával kisasztal is lehet, de nagyobb vendégségkor ülhetünk is rá, az étkezőszék a hétköznapokon a munkaasztalnál is állhat, a komód egyben a tálaló, az ágy alatti hely tárolásra használható, stb. Az otthon szépségét pedig nem a drága, nagy bútorokkal érjük el, hanem a szép részletekkel!
Még több lakásbemutató itt, ha pedig skandináv dolgokat nézegetnél még, akkor ide kattints!