Az előző bejegyzéshez, amiben az anyuka segítséget kért családi házuk átszervezéséhez, hozzászólt egy kedves, építész olvasó, Eszter. Miért nem a konyhából lesz a második gyerekszoba? A konyhát pedig telepítsük át a nappaliba.
Én is gondoltam erre a megoldásra, csak ez ugye nem csupán egy gipszkarton fal felhúzásával jár, hanem ki kell alakítani a konyhai gépészeti kiállásokat egy új helyen (azaz feltúrod a burkolatot, a falakat, plusz a vízszerelés a legdrágább bulik egyike a lakásfelújításban), és a meglévő konyhabútort be kell tuszkolni az új helyre. Ez biztosan jelenti azt, hogy kell majd új elem, és lehet, hogy a régiek közül egy-kettő veszendőbe megy.
Viszont nem kell a külső nyílászárókhoz hozzányúlni, tehát nincs építészeti engedélyre szükség. (A hátsó fürdő bővítéshez kell nyitni egy 60×60 centis ablakot – ezt én megtenném stikában…) Megmarad a konyha-nappali-étkező kert- és teraszkapcsolata, illetve egy ma nagyon is divatos tér alakul ki.
Hogyan?
A konyha bekerül a kandalló és a terasz közötti falszakaszra. Ez kb. 4 méter, ami egy komplett konyhához elég soványka lenne, de kiegészíthetjük L alakra, vagy betehetünk egy konyhaszigetet is.
Bár a tervezőprogram konyhai részei igen primitívek, az talán látszik, hogy mindkét elrendezés jó lehet a térbe. Hogy melyiket választjuk, az leginkább azon múlik, mennyire ragaszkodunk a konyha szeparálásához a nappali résztől. Berendezni az L alakot egyszerűbb lesz, nagyobb hely jut az étkezőnek, illetve a meglévő ovális asztal jól illik ide. Lássunk néhány egyterű megoldást:
Biztosan jól illik a konyha a nappalihoz, ha minimálizáljuk a konyhai jegyeket: csempe helyett üveglap a falon, mindenképpen összefüggő burkolat a földön, stb.
Lássuk a nappalit!
Nem változtattunk a berendezésen az előző változathoz képest, mégis sokkal tágasabb a tér a konyhával-étkezővel együtt, ráadásul a fényviszonyok, a kilátás is kellemesek. Itt is tudjuk használni a meglévő háromüléses kanapét, sőt egy kisebb darabbal ki is egészíthetjük (a fenti képeken térelválasztó sarokkanapé található). A tévé, a kandalló így is a szoba fókuszában lesz. Elképzelhető, hogy a hálók felé vezető átjárót kissé át kell építeni, hogy ideálisak legyenek a közlekedési útvonalak, illetve több falfelületünk legyen (pl. a tévé elhelyezéséhez). Tehetünk az átjáróra tolóajtót is.
Új hálószoba:
A konyha helyén kialakítandó új szoba mérete alapján gyerekszobának lenne ideális, így könnyedén berendezhető: ágy és asztal az ablakos falnál, befér még a méretes gardrób, illetve polcok, de akár egy babzsák fotel, stb. is elhelyezhető. Természetesen a kamrát a szoba felől lezárjuk, és az előszoba felől lehet megnyitni.
Azonban ha az elhelyezkedést nézzük, kamaszodó gyerekek mellett nem annyira ideális, ha a gyerekszoba a nappaliból nyílik. Se ő nem akar hallgatni minket este, se mi őt és a barátait, az átjárás sem előnyös. Tehát ha nem zavarná a szülőket, hogy a szoba szélessége csupán 2,55 méter, és így az ágy megkerülésére kicsit szűk a hely, akkor lehet ez a szoba a szülői háló is.
Ha az első verziót választjuk (az új szoba gyerekszoba), akkor érdemes a másik gyereknek adni a szülői hálót, a szülők pedig elfoglalhatják a kellemes, kertre néző nagyobb szobát.
Ennek az elrendezésnek az előnye, hogy az előszobából nyíló helyiség maradhat kamra, vagy kis költséggel átalakíthatjuk vécének is. A mostani fürdő mellett így kialakítható a szülői hálóból nyíló saját, zuhanyzós, teljes értékű fürdőszoba – nekünk pl. ez nagyon is kedvünkre való lenne!
Melyiket változatot választanám?
Ugye megmondtam, hogy minden lehetséges, de mindig kötünk kompromisszumokat. Te melyiket választanád?