Lakjunk jól!

Találjunk még egy szobát a házban!

Ismét olvasói levél, de ezúttal nem panel. Egy családi házban lakó kedves anyukától kaptam a kérdést:

Kedves Lakásszabó!

Nem olyan régen találtam rá a blogodra és nagyon élvezem, hogy ennyire praktikus. Persze, én is szeretek loft lakásokról, meg tengerparti villákról álmodni, ám más a valóság.

Adott egy majd ’30 éve épült, vidéki ház, 91 négyzetméteres, melyet 10 éve vásároltunk, felújítottunk/felújítunk. Közben fiaink felcseperedtek, a nagyobb már 13 éves. És itt jön az első probléma: a  külön szoba. Elvileg nem lehetetlen a tetőtér beépítése sem, de, ha lehet szeretném megúszni a sok lépcsőzést.

Sajnos már többször nekifutottam, de megoldást egyelőre nem találtam a kérdéseimre. Kérlek, segíts!A csatolt az alaprajz a jelenlegi berendezéssel (bocs, hogy nem tökéletes, abszolút amatőr vagyok).

zsuzsa_alaprajz

Másik kérdésem az lenne, hogy hogyan lehet berendezni úgy a nappali-étkezőnket, hogy a kandalló jobban a középpontban legyen, de azért férjen el a pianínó, a tv, a könyvszekrények  és a bővíthető étkezőasztal is, meg legalább egy háromszemélyes kanapé, esetleg még egy.

A harmadik gondom pedig az , hogy kinőttük az előszobát, a legkisebb pár cipő is 35-ös, sok az ajtó, kényelmetlen.

Amúgy szeretjük a házat, az udvart meg a környéket, szóval mindenképpen átalakításon gondolkozunk. Kérlek, engedd el a fantáziádat, és találj ki nekünk pénztárcabarát, mégis praktikus megoldásokat. 

Előre is köszönöm,

Zs.

Sose felejtsük el, hogy a lakberendezés mindig kompromisszumok művészete. Mert ha a pénz nem akadály, a hatalmas számlát akkor is le kell nyelni a végén. De ahogy a blog összes átalakításában, itt sem áll hegyekben a pénz, tehát első megközelítésben azt járjuk körül, hogy ezen a szinten, bővítés nélkül mit lehetne kihozni a házból. Ami persze csak úgy működik, hogy erről-arról le kell mondani. Ha a 2008-as válságnak az az eredménye, hogy inkább költségvetésen belül maradjunk, és az igényeinkből engedünk, akkor sose legyen nagyobb baj (sajnos nem csak ez volt az eredménye).

Ha nagyon egyszerűen akarjuk megoldani a fő kérdést, azaz a plusz egy háló iránti igényt, akkor a nappaliból lehet kikanyarítani a szülői hálót, a jelenlegi hálószobát pedig megkaphatja az egyik gyerek.

A nappali szoba 7,85 mx4,15 méter, ehhez csatlakozik a konyha, ami 2,55×4,77, vagyis összesen bő 44 négyzetméterrel gazdálkodunk. Ezek pont megfelelő méretek, de ha lecsalnánk 12-14 négyzetmétert, még mindig használható lenne a közösségi tér.

Mit teszünk?

Van egy olcsó, és egy drágább, de minden igényre választ adó megoldás.

floorplan

  • Az erkélyajtó falától pont három méterre felhúzunk egy egyszerű, gipszkarton falat. Ennek megépítése nem jár kosszal, elhelyezhető a jelenlegi burkolaton, pár nap alatt elkészül.
  • Nem egy egyszerű gipszkarton falat készítünk, hanem egy könyvespolcoknak is helyet adó falat (így kb. 35-40 centi mélységgel kellene számolni). A beépítésbe betervezzük a zongorát, esetleg a médiatárolást. Így el tudjuk helyezni a lecsökkent méretű nappaliban a könyveket is.

Awesome-Variety-on-a-blue-bookshelf-in-Small-Living-Room-Design

bookshelves-wall-decor-living-room-design

Living-Room-with-Creative-Bookshelf

Mindkét megoldásban teszünk egy széles nyílású, kétszárnyú tolóajtót a nappali és a háló közé. Az ajtó legyen teli tejüveges (már nincsen kisgyerek, aki belefuthat), tehát a fényt átengedjük, de becsukva nem lehet belátni a hálóba.

Ez a fajta térrendezés egyébként teljesen általános polgári lakások esetén:

felujitott-polgari-lakas-elado-kiado-a-villanyi-uton-tolts-fel-fenykepeket

tolo2

tolóajtó

9652069_4_644x461_belvarosi-polgari-lakas-ingatlan

A nappaliban a bejárati ajtó falán található ablak helyett nagyobbat építünk be. Ez lehet egy franciaajtó, vagy nagyobb ablak is, de mindenképpen gondoskodjunk elegendő fényről. Mivel ez érinti a homlokzatot, illetve valószínűleg statikai kérdéseket is felvet, ezért mindenképpen építészt kell felkérnünk, illetve engedélyköteles. Az ablak átépítése nagyobb költség lesz, mint a leválasztás!

Kompromisszum? Igen. Szűkösebb lenne a közösségi tér, elveszne a nappali teraszkapcsolata, kellene nyitni egy új, nagy ablakot a szomszéd felé, ahová biztos kevésbé szép a kilátás, mint a kert felé.

Cserébe ez a megoldás anyagilag is kivitelezhető. Az új fallal és tolóajtóval, a nappalirészen az ablak bontásával és új ablak beépítésével, festéssel biztosan kellene számolni + az esetleges bútorcserével. Ez nem kevés pénz, de egy tetőtér beépítés költségének töredéke. Ráadásul egy szinten tudunk maradni.

A kialakított hálószoba tökéletes lesz, kényelmesen befér egy normál franciaágy, a gardrób, sőt az ágy végéhez még tehetünk egy kisebb kanapét, vagy két kisebb fotelt, ami egyrészt olvasáshoz, ruhák lepakolásához is jól jöhet, egy nagyobb vendégség esetén pedig könnyen átvihetjük a nappaliba (a kandalló elé).

art_deco

kanapé2

bedroom-bench2

fotel

A kompromisszumot a nappali-étkező terében kell igazán megkötni, mert éppen csak be fog férni a berendezés, ráadásul például a könyveknek csak a drágább kialakítással lenne helye!

  • A kandalló és az új fal közé tudjuk betenni a tévét.  Lehet sarok állványt is használni, vagy forgathatót, kérdés persze az is, mekkora és milyen típusú a meglévő televízió, még milyen médiaeszközök kapcsolódnak hozzá, stb. (Hosszútávon számoljunk lapos képernyővel mindig, ekkora szobába a 100 centis körüliek már nagyon jók.)
  • A hálószoba ajtajának másik oldalára kerülne a pianínó, amit betervezhetünk a gipszkarton fal és polcrendszerbe.
  • Az ablak elé tesszük a térelválasztó kanapét (egy asszimetrikus sarok, vagy kanapé lábtartóval, esetleg a meglévő kanapé egy lábtartóval kiegészítve).
  • A kandalló és a tévé így egyaránt jól látható és a szoba fókuszába kerül!

living-room-sectional-l

living-room-decor-ideas-with-sectional-living-room-furniture-armless-sectional-corner-ottoman-beet-mtk9tcjo

A konyhával kapcsolatban nem kaptam információt, feltételezem, hogy a beküldött alaprajzon látható rajz nem a valóságot mutatja – a konyhabútor elég esetleges, mert nem foglalja el a rendelkezésre álló helyet. Az átalakítás egyik nehéz kérdése, hogy hová kerül az étkezőasztal. Látatlanban azt tudom mondani, hogy szűken el lehet helyezni az asztalt – esetleg érdemes a meglévőt egy négyszögletes, bővíthetőre cserélni – , és figyelni kell a közlekedési útvonalakra és az egyes bútorokhoz szükséges méretezésre.

Lehet, hogy újra kell rendezni a bútorokat, áthelyezni a kamra ajtaját, stb. Leginkább egy L alakú elhelyezést tudnék elképzelni, amennyiben az ablak parapet kellő magasságú, ebben az esetben a kamra ajtaját át kell helyezni (lásd terv).  Az asztal az ábrázolt módon elfér, illetve hosszanti elhelyezéssel (lásd képek lent) kerülhet az előszobával közös falra. A család a mindennapos étkezésekhez le tud ülni, és így nyerhetünk legtöbb konyhaszekrényt: a kamra sarkától a hálószobákhoz vezető átjáróig beépíthetjük a teret. Bátran bővítsük a meglévő konyhabútort, akár stílusban jól passzoló, de eltérő színű ajtókkal. Vendégség esetén az asztalt át kell helyezni a nappali terébe.

Dining-Room-1

IMG_5526

juditu

Nem szerepelt a kívánságlistán, viszont szerintem problémás a fürdőszoba. Van a házban egy vécé kézmosóval, meg egy elég méretes fürdő, sarokkáddal, mosdóval és egy mosógéppel. Hogy úgy mondjam, ez nem felel meg a mai fürdőszobával kapcsolatos elvárásoknak: a fürdőszoba minimális beosztása: mosdó, kád/zuhany, vécé.  Ezt lehet aztán turbózni: két mosdó, bidé, vagy akár kád és zuhany is. A mosógép ideális esetben viszont nem a fürdőben van. Ha valaki most alakítana ki fürdőt, akkor érdemes ezeket a szabályokat fejben tartani, illetve ha átalakítunk, akkor törekedni valami hasonlóra:

  • a (vendég)vécében mindig legyen kézmosó,
  • egy hatalmas sokszerelvényes fürdő helyett jobb két háromszerelvényes (azaz egy kád-mosdó-vécé és egy zuhany-mosdó-vécé).

Itt meg kell növelni az előszobát, azt pedig kizárólag a mostani vécé beáldozásával lehet. Így jelentősen kitágul a tér, kényelmesen beférnek a fogasok, a kamra falára egy 150 centi széles, lehetőleg tükörajtós gardrób, tegyünk be ülőhelyet a cipők felvételéhez, legyen nyitott cipős polc, meg persze zárt cipőtároló (a gardróbszekrényben). Akár még a mosógép áthelyezésének ötletével is eljátszhatunk…

hallway-storage-ideas-010

hallway-storage-ideas-51

63-Clever-Hallway-Storage-Ideas-With-white-wall-shoes-storage-window-ceramic-hardwood-floor-red-bag-basket-jacket

bench-from-the-dormy-house

hall

De akkor hol lesz a vécé?

Annak  érdekében, hogy igazságot tegyünk a két gyerek között  növeljük a ház komfortját – és értékét -, elveszünk a mostani gyerekszobából olyan 120 centit, és a jelenlegi fürdő mellett kialakítunk még egyet. És – legalábbis hosszútávon – mindkét fürdőbe teszünk vécét. A vécé kialakítása nem egyszerű menet, ehhez víztervezés kell, viszont árban még mindig bőven a tetőtér beépítése alatt járunk!

Természetesen az új fürdő lesz a zuhanyzós, a meglévő pedig a kádas. Az új fürdő kialakításánál tanulmányozzuk a svéd fürdőszobákat! Tehát nincs zuhanytálca, nincs üvegajtó (csak max. függöny), mert ki kell centizni a teret: az ablaknál a 80×120-as zuhanyzó, 60 centi a vécének (ha nincs fix zuhany, akkor ez megfelelő), az ajtónál egy 60-as beépített mosdó, szekrénnyel. És természetesen itt is nyissunk ablakot!

Ha a meglévő fürdőt is átalakítjuk, az új vécét egyszerűen a másik mögé helyezzük, ehhez szükséges a legkisebb felfordulás.

sved2

010-montral-apartment-gepetto

sved

Small-Bathroom-Ideas-Pictures6

small_bathroom_design_pictures

 

A tervezett átalakításokban az a jó, hogy azok egymástól részben függetlenül, ütemezetten, a költségvetésünk helyzete alapján történhetnek. Ráadásul, mivel a család bent lakik a házban, simán modellezhetik a szoba leválasztását! Bejelölik az elválasztó fal helyét, áttehetik a bútorokat a tervezett helyre, kóstolgathatják, hogy ez az elrendezés megfelelne-e nekik. Pénzbe nem kerül, egy jó családi csapatépítő nap lehet:)

Egy lehetséges ütemezés:

  1. Elsőként le lehet választani a hálót – ezzel a leginkább akut kérdést megoldottuk.
  2. Ki kell cserélni az új nappali ablakát.
  3. Aztán le lehet választani egy új fürdőszobát a jelenlegi gyerekszobából, és ott kialakítani a zuhanyzó-vécé-mosdó hármasát. És persze helyrehozni a szobát a leválasztás után (burkolás, festés).
  4. A mostani fürdőszoba állapotát felmérve lehet arról dönteni, hogy akkor ott is beteszünk-e egy vécét, vagy azt későbbre halasztjuk.
  5. Ha elkészült az új vécé, akkor megszüntethetjük a meglévőt az előszobában, és elkészülhet a tágasabb előszoba.

Egy ház áttervezéséhez kérjük szakember segítségét. Ebben az esetben egy építészmérnökre, illetve gépészeti szakemberre lesz szükség. De ahhoz, hogy tudjuk, mit szeretnénk, érdemes felvázolni magunkban egy-két megoldást.

Az enyém ez lenne. UPDATE:  egy építész olvasó tanácsára készült még egy változat, amit itt találsz!

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. aranyalma2012 says:

    Szia!

    Nagyon tetszik a blogod! Ugyanezzel a problémával küzdünk mi is, esetleg ha leírnám a paramétereket nekünk is tudnál segíteni?

    Üdv: A.A.


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!