Hogyan tervezzünk felújítást?

Egy lakás felújítása itthon sok dolgot jelenthet: néhányan így nevezik a tisztasági festést, máshol viszont az előző tulajdonos sem ismerne rá az otthonára, mert a falak eltűnnek, és a nyílászárókig bezárva mindent kicserélnek a lakásban. Az új burkolatok és festés már csak a hab a tortán. Néhány ilyen volt – ilyen lett példa:

Igazán akkor izgalmas a kérdés, ha kevés a pénzünk és nagy terveink vannak. Tehát meg kell találnunk azokat az egyszerű, de nagyszerű eszközöket, amelyek segítségével kis pénzből nagy változást, előrelépést tudunk megvalósítani.

Az egyik bloggertárs oldalán egy “szakértő” hölgy agresszív megjegyzésekben kikérte magának, hogy az újonnan (és a pénzkeret maximumáért) vásárolt lakásban a felújításkor nem kapnak ki minden falat a klasszikus, polgári környezetben, és csinálnak egy “korszerű” egyterű otthont.

Ha van pénz sem dózerolunk le 100 évet, ha pedig nincs, akkor főleg érezzünk rá a hozott anyagban rejlő megoldásokra. Mint a kedves, 54 négyzetméteres, kétszobás lakásban, ahol egy négyfős család számára kell kényelmes és kellemes otthont kialakítani, nagyon takarékos költségvetés mellett.

 

Hogyan tervezzük ilyen esetben a felújítást? 

A lakás teljesen rossz állapotban van, tehát sem a berendezési tárgyakat, sem a burkolatokat nem lehet tovább használni, illetve valamennyi nyílászáró is cserére szorul. Viszont a fűtés és melegvíz a társasházban található kazánból jön, tehát csak a radiátorokat kell cserélni (és ha lehet egyedi mérőt beszerelni).

Nyílászárók:

A lakásban összesen három darab ablak van, ebből kettő kisebb méretű (konyha, kisszoba), illetve van egy erkélyajtóval kombinált ablak. Mivel a ház egy szokásos kocka társasház, fehér nyílászárókkal, nem érdemes fa ablakra költeni a pénzt, mert kívül úgyis fehérre kellene festeni. Válasszunk több ismerős által is visszaigazolt (azaz több éve használják és bevált) gyártót/kivitelezőt, mert a műanyag ablakok között is hatalmas a különbség! Mindenképpen olyat válasszunk, ahol  az ún. U érték nem nagyobb, mint 1 W/m2K. Fontos, hogy a hőszigetelést nem csak az ablak, hanem a beépítés is adja, tehát mindig azt az opciót válasszuk, hogy a gyártó építi be az ablakot, akkor lesz garanciális! Elég kellemetlen, ha ülünk a kanapén/gyerek játszik a szobában és az ablak körül húz a hideg!

Viszont lépjünk túl a szokásos hazai vélekedésen, hogy az a miénk, ami a falakon belül van, tehát az új ablakainkat a meglévők mintájára készíttessük el! Rémesek azok a házak, ahol a homlokzatot a tulajdonosok ablakkal kapcsolatos kreativitása teljesen tönkretette! Ha mi cserélünk először – ennek  manapság kicsi az esélye – arra is van lehetőség, hogy egy lakógyűlésén korszerűbb kiosztást javasolunk: nekem egyszer ilyen szerencsém volt, és a ház megegyezett, hogy az általam választott ablakok lesznek ezentúl az irányadóak. Konkrétan az erkélyajtó esetében kibontásra került az ablak alatti parapetfal, és egy 2×2 méteres üvegfalat és erkélyajtót építettünk be a helyére, jelentősen javítva az északi fekvésű szobában a fényviszonyokat. De erre egy 80-as években épült kocka társasházban van lehetőség, századfordulós polgári bérházban ragaszkodjunk a hagyományokhoz!

Az ablakokat mindenképpen szúnyoghálóval és redőnnyel rendeljük, de ebben a konkrét lakásban a végösszeg még így sem vészes: 2-300 ezer forintos nagyságrend.

A belső ajtókat, ha jól záródnak, díszlécekkel, új kilinccsel és mázolással meg lehet menteni (mi is ezt tettük, rájuk sem lehet ismerni), vagy akár a cserét is lehet választani. Négy darab ajtó kellene (vécé, fürdő, hálószobák), ezeket 48 ezer forintért lehet beszerezni barkácsáruházakban – nézzünk körül! Persze jobb lenne az egyenes vonalú kivitel, de az ritkább.

díszléc a régi ajtóra, a kép forrása: kicsiház

Gáz- és vízvezetékek, villanyvezetékek felújítása:

Ha a nappaliban alakítunk ki konyhát, akkor nem fogunk engedélyt kapni gáz főzőlapra, tehát nem lesz gáz a lakásban (én nem sírnék, ha egy közmű szolgáltatóval kevesebb lenne…).  A vízhálózat a konyha költöztetésével változik, és érdemes a lakáson belül valamennyi csövet cserélni, még akkor is, ha a kiállások helye a fürdőben és a vécében nem változik – nincs annál szörnyűbb, mint amikor az új csempe alatt derülnek ki a turpisságok!

Villanyszerelés szintén biztosan szükséges egy régi lakásban, hiszen minden szempontból mást várunk el manapság: teljesítmény (gondoljunk egy villanysütő-főzőlap-mikró-mosógép-mosogatógép egyidejű használatára, amit azért még fűszerez néhány laptop, tévé, stb.), konnektorok száma, helye és még sorolhatnánk.

Érdemes már a lakáskeresés fázisában keresni megbízható szakembert, ha van régi, bevált mesterünk, akkor akár az alaprajzok birtokában, az igények ismertetésével nagyságrendi ajánlatot kérni.

Kőművesmunka:

Első lépés, hogy megtervezzük, vagy megterveztetjük az új alaprajzot. Ha van ehhez érzékünk, van benne gyakorlatunk csináljuk magunk, érdemes azért másokon tesztelni az elképzeléseket. Ha az alaprajzi tervezés olyan számunkra, mint a Holdra szállás, akkor fogadjunk szakembert! Egy felújítás (több)milliós nagyságrend, ebben egy új alaprajz tervezése kisebb tétel, viszont ha elszúrjuk, az rövid- és hosszútávon is nagyon drága mulatság. Olyan lakást, amit teljesen újra kell rajzolni, csak akkor vegyünk meg, ha az árában a rossz alaprajz miatti engedmény bőven megjelenik.

Itt összesen két falat kell bontani: a kamrát nyitnánk össze a konyha terével (szoba lesz belőle), illetve a nappali és a kisszoba között meglévő falat bontanánk, és a kisszoba irányába eltolva építenénk vissza (természetesen az átjáró ajtó nélkül).

A belső falak építéséhez – ha az elbontott tégla nem megfelelő, nem tudják felhasználni – manapság mindig Ytong falazóelemeket használnak, a 10 centi vastagot válasszuk.  Ha van is mondjuk 6 centis, az semmiképpen nem jó, mert a konyhabútorok felső elemeihez fontos a stabilitás. Hangszigetelésre még így se nagyon számítsunk…

Egyéb bontás még bőven lesz: ablakok, burkolat, konyhabútor, előszobai beépített szekrény, fürdőszobai és vécé szaniterek. A konténer és tárolása nem olcsó – 25-30 ezer forint biztosan lesz – főleg, hogy általában nem oldható meg az egyszeri elszállítás: egy a bontás után, a másik a munkák végén. Vigyázat, a sittől csak így tudunk megszabadulni! Se kukából, se lomtalanításnál nem viszik el!

Ha eddig eljutottunk, akkor következik a felújítás látványos és élvezetes része, a burkolás, vizes helyiségekbe a szaniterek, festés – bár nekem már az is öröm, amikor eltűnik a régi lakás reménytelen kinézete, helyette építési területet látunk, látszanak az tér!

Burkolatok:

Ebben a lakásban a vécé és fürdő kivételével érdemes egységesen laminált parkettát használni, ha ügyesek a mesterek, ha az ajtók kialakítása lehetővé teszi, akkor küszöb nélkül! A nappali-konyha részen mindenképpen vízbiztos kialakítás ajánlott (ragasztás).

Szín: semleges, világos árnyalatok, lehetőleg minimálisan legyen fa rajzolatú, vagy a hagyományos parkettát utánzó. Válasszunk a közepes árfekvésből, ami 2000-3000 forint/négyzetméter. Mindenképpen a barkácsáruházakban is érdemes szétnézni, de jók lehetnek a Kaindl parkettákat forgalmazó boltok, a Diego is.

Három helyiségbe kell csempe: konyha, fürdő, vécé. Választhatjuk a legolcsóbb, kulturált megoldást, a Zalakerámia Carneval ZBR 2 15×15-ös falicsempét. A Térkultúra blog is ajánlja, kötésben, szürke fugával. Ennek négyzetmétere 1800 forint körül van. A fürdőbe, vécébe a padlóra tegyünk szintén modern, egyszerű-egyszínű csempét, a mostani téglalapos megoldások jók lehetnek, viszont a rusztikus stílust kerüljük, kiment a divatból!

 

A fal burkolására lényegesen látványosabb, ám drágább megoldás a most szinte egyeduralkodó metró csempe, ebből választhatunk azonos gyártótól különböző színeket is a három helyiségbe:

 

Szaniterek, csapok:

Válasszuk megbízható gyártók alapdarabjait! Egyrészt egy 54 négyzetméteres lakásban teljesen felesleges dizájnmodelleket beépíteni, másrészt ennél lényegesen olcsóbb megoldásokkal is látványossá tehetjük az otthonunkat. Az IKEA szerintem verhetetlen mosdók, mosdószekrények, konyhai csapok témájában. A vécé legyen beépített öblítésű, ne felejtsük el a kézmosót sem.

Festés:

Nem cifráznám, indulásképpen fehérre festeném az összes falat! Egy jó minőségben lefestett fehér falat utána nagyon könnyű házilag átfesteni, tehát ha kialakul a biztos elképzelésünk egy-egy helyiségről, akkor simán átfestjük a falat színre.

Érdemes végig ragaszkodni a világos színekhez, a mai trendek szerint maximum halvány szürkét, krémszínt, levendulát választanék (a kislányoknak)! A világos kék és zöld sem rossz például a hálóba, de ezek a legkényesebb színek, ezeket festjük kétségbeesetten újra és újra, mert másnál láttunk egy igazán klassz megoldást, nálunk viszont bugyikék és rikító almazöld lett… 2014-ben sárgára nem festünk. És ha színeket választunk, csakis nagy cég, színkód alapján, géppel kevert színét vásároljuk meg, a kódot pedig tegyük bombabiztos helyre. A házilagos kevergetés csak addig tűnik jó ötletnek, míg meg nem sérül a fal!

Ha eddig eljutunk, akkor következik az öltöztetés, azaz berendezkedünk!

A következő részben ízléses, kellemes, otthonos, de olcsó ötleteket alkalmazva az előszobát, a gyerekszobát és a konyha-nappalit járjuk körbe.

Tovább a blogra »