A 80 négyzetméteres, háromszobás panellakásunkban (előzmények itt és itt) a nagyvonalú kialakítás miatt a hálószobába sem cipőkanállal kell beadagolni a berendezést, hanem mindenre kényelmesen van helyünk – avval együtt, hogy ne képzeljük magunkat kastélyba, vagy egy amerikai vidéki családi ház teremnyi lakosztályába.
A szoba 3,45×5,2 méter, csaknem 18 négyzetméter, nagyon kedvező kialakítással (ajtó mögött hely a gardróbnak, ami ráadásul hangszigeteli a konyhát, és az ágy helye is optimális).
Mit rakjunk be a szobába?
- Egy kényelmes franciaágyat (legalább 160-as fekvőfelület, de a 180-as is simán befér – jól jön az pár gyerek mellett hajnalonként…). Egyéni ízlés kérdése, de a tér mindenképpen tágasabb lesz, ha lábvég nélküli darabot választunk. Ha hangsúlyt akarunk adni az ágynak, akkor érdemes inkább a fejtámlát kiemelni, és egy magas ágyvég nem csökkenti a szoba méretét!
- Ha lehet esztétikus ágyneműtartót kialakítani az ágy alatt, az nagy segítség: vendég ágynemű, huzatok, stb. tárolása, + nem gyűlnek a rémes porcicák – nálunk egy hét alatt gazdag a felhozatal, pedig kis falu, aszfaltos utca, nulla átmenő forgalom.
- Praktikus éjjeliszekrények és olvasólámpák. Nem kell feltétlenül szimmetrikus, ha nem egyeznek a szokásaink (én olvasok az ágyban, a férjem nem, nekem ötmillió újság, könyv van az ágy mellett, neki egy lámpa, szemüveg, telefontöltő), de a komfort legyen egyforma. Mindig hervasztó egy olyan szoba, ahol az egyik oldal jól felszerelt, a másikon pedig egy hokedli árválkodik magában.
- Puha szőnyeg, ahová kilépünk. Az amerikai normák szerint végig az ágy alatt, szélesen kilógva a két oldalon. Gondolom a 2 darab 80×150 centi untig elég.
- Az ajtó mögötti falszakaszt faltól-falig, padlótól plafonig építsük be gardróbbal. Ha véletlenül nem lenne meg az ajtó mögött a szükséges mélység (62-65 centi), akkor kezdjünk egy kisebb mélységű elemmel, ami remek lesz polcos tároláshoz! Nem kell tolóajtós kivitelt választani, mert bonyolultabb a használata, drágább, és ide normál ajtós teljesen ideális. Inkább világos színt válasszunk, mert nagy felületen a sötét agyonnyomná a szobát!
- Az ággyal szemben elfér egy méretes fiókos komód, fölé lehet lehelyezni a személyes fotókat, egyéb dekorációt. Ha valaki bírja a tükröket, legyen, ha nem, kerülje. Nem kötelező.
- Ebben a szobában kényelmesen elfér átmenetileg egy babaágy is pelenkázóval – szerintem a “babaszoba” az első hat hónapra így ki is van pipálva…
- Ha a babaprojektnek vége, akár egy kényelmes olvasófotel is befér az ablakhoz, kisasztallal, lámpával.
- Világítás: lehet egy központi, az ágy felett (ami nem biztos, hogy a szoba közepére esik), olvasólámpák, kényelmes, ha van a gardróbnak világítása, kellemes, hangulatos a szép asztali lámpa a fiókos komódon.
- Függöny: ne lehessen belátni, se nappal, se villanyfénynél. Ha ez nem gond, akkor még gondoljunk a besötétítésre, illetve a nyári meleg kívül tartására. Ez utóbbiakat egy redőny oldja meg tökéletesen, de a szoba otthonosságához a szép függöny elengedhetetlen. Ne spóroljunk az anyaggal, mert a függöny csak dúsan redőzve szép!
Ez így most nem tűnik kevésnek, pedig ez egy egyszerű szoba, kevés tárggyal. Lehet, hogy az itt leírt berendezés jórészével már rendelkezünk, viszont a szobánk akkor lesz szép, ha van egy kellemes színpalettánk, kialakul egy egyensúly, és minden illik mindenhez. Legalábbis érdemes erre törekedni középtávon.
Színek:
- Mivel a visszajelzések szerint az olvasó kedveli a sötétbarnát, a tér elég tágas, én a padlóra egy szép, matt sötétebb laminált parkettát választanék, de azért nem feketés wengét. Ehhez világos, krémes, puha szőnyeget.
- A sötét színeket ezen túl csak kisebb felületen használjuk: képkeret, lámpatest, éjjeliszekrény, esetleg a komód.
- A textileknél maradjunk a barátságos, megnyugtató, világos árnyalatoknál: fehér, krém, szürke, kis dózisban levendula, világoskék, türkiz, menta, narancs. Persze nem együtt! Egy lakberendezési műsorban azt mondta a szakember, hogy egy szobában max. három szín lehet, a 60-30-10 %-os szabály betartásával: azaz a legsemlegesebb 60%, a legintenzívebb 10%, a harmadik, szintén inkább visszafogott lehet a 30%. Erre a térre lefordítva: a krém/fehér/szürke lehet 60%, a sötétbarna a 30% és az élénkebb szín a maradék 10%. Tapétán – nem telibe, csak jelenjen meg rajta -, függönyön, díszpárnán, stb.
- Hálószoba és a színek: a kevesebb tényleg több!
A megküldött fotók alapján, illetve az emailes egyeztetések után világossá vált, hogy a tulajdonosok a modern, elegáns, letisztult tereket és berendezést kedvelik, ami egyébként is nagyon jó választás egy panellakásba, ahol érdemes kerülni a bonyolult, díszes, régies stílust – sosem lesz Provance a tizediken!
Az elegáns stílushoz nélkülözhetetlenek a minőségi megoldások, a szép anyagok, a változatos felületek, egy kevés csillogás, kellemes puhaság! És ehhez inspirációt jelenthetnek a jó szállodákban lévő, normál méretű szobák, ahol kis helyen kell rendezett, barátságos, vonzó teret kialakítani.
A lakásban van még egy hálószoba, ami dolgozó/vendég/gyerekszobai funkciót fog betölteni a jövőben. Ezzel kapcsolatban ugyan azt tudnám tanácsolni, mint az előző panellakás esetében: többfunkciós bútorok, változó dekoráció!
Már van következő panelkérdésünk: étkezős konyha és előszoba. Hamarosan!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: