Két szobából három, négyfős családnak

Persze minden olvasói kérdésnél úgy érzem, hogy ez eddig a legizgalmasabb, de Laura levele tényleg nagyon-nagyon közel áll a szívemhez! Fiatal család, két kicsi lánnyal és nagyon is korlátozott költségvetéssel szeretne egy szép és kényelmes lakást. Egyrészt az ilyen történeteknek tudok igazán drukkolni, másrészt sokan vagyunk ebben a cipőben, ugye?

“Kedves Blogger!

Először is gratulálok a bloghoz, üdítő színfolt a magyar lakberendezési webnaplók és magazinok világában, remek képanyaga van, jól használható, áttekinthető.

Szeretnék tanácsot kérni, mert minduntalan beleütközöm egy problémába. Két kislányunk van (1 és 4 évesek), és egy Budapest melletti kisvárosban szeretnénk élni. Élethelyzetünknek nyilvánvalóan az egy nappali + két hálós lakás felelne meg legjobban. Ámde erre nincs keretünk, csupán az alábbi két opciónk van a következő 4-5 év távlatában:

A) Bérlünk egy háromszobás lakást. (Kicsi az esélye, hogy találunk, mert ebben a városban leginkább kétszobás téglalakásokat építettek, valamint 2-400 nm-es házakat….)

B) Vásárolunk egy 2 külön bejáratú szobával rendelkező lakást. Felújítjuk saját igényeinknek megfelelően, és ha lesz rá módunk, kb. 5 év múlva továbbköltözünk egy nagyobb ingatlanba.

Milyen tanácsot tudna adni egy alábbihoz hasonló kétszobás lakás átalakításához, hogy a nagyobb szoba alkalmankénti vendégfogadásra is alkalmas legyen, de legyen szeparálható szülői hálórész is? Vagy esélytelen egy ilyen törekvés ilyen kisméretű lakásnál?

Nem tudom, másnak beváltak-e a kinyitható kanapék, nekünk rossz tapasztalatunk volt eddig! Egy normál franciaágy a nappaliban pedig hogyan tárolható napközben?

Gyűtjök ötleteket a Pinterest-en, (http://www.pinterest.com/katje77/bedroom-and-living-room/), de látom a külföldi oldalak nincsenek tömve ilyen megoldásokkal, főként kétgyermekes családok otthonaira vonatkozóan nem merül fel ilyen probléma – szerencséjükre és az én szerencsétlenségemre… A Pinterest oldalomon látható képek tanúsítják, hogy a Lakjunk jól lakberendezési ízlése igen közel áll hozzám, én is a tágas, szellős, jól átlátható és könnyen takarítható tereket kedvelem, nem vagyok bútor- és cucchalmozó, sőt inkább szenvedélyes szortírozó…

 Nagyon megköszönném, ha tudna válaszolni!

 Üdvözlettel:

 Laura”

Ez volt a kérdés, és megkaptam a két esélyes otthon elérhetőségét is.

Akkor elsőként bérlés vagy vásárlás? Tudom, hogy én földhözragadt vagyok, de szerintem a bérlés ablakon kidobott pénz. Mert a hitelt sem klassz törleszteni, de legalább az otthonunk minden hónapban egy kicsit jobban a miénk. Ráadásul a kisváros menő helynek számít a budapesti agglomerációban, tehát ha ebből a szörnyen lelakott lakásból egy családi otthont varázsoltok, akkor ki fogjátok tudni venni belőle eladásnál a ráfordított pénzt. Szóval én a bérlés lehetőségét hanyagolnám.

Nézzük a kiválasztott lakást, ami 54 négyzetméteres, kétszobás, földszinti, és a képeken jól látszik, hogy a társasház remek saját kerttel rendelkezik, ami kisgyerekeknél hatalmas előny!

(Viccből idetettem azt az alaprajzot, amit a hirdető Duna House – Magyarország egyik vezető ingatlanügynöksége – felrakott: szégyen, gyalázat!  Tájékoztató jellegű, persze, és a konyha itt akkora, mint a nappali, és még egy kamra is van hozzá! A másik alaprajz, amit használni fogunk egy azonos elosztású, de másik lakásé, ott a kamrát már megszüntették.)

A család abban gondolkozik, hogyan lehetne a nagyobbik szobában a háló és nappali funkciókat is megoldani, miközben a konyha is igen csöppnyi, 7 négyzetméter? Tehát még az étkezés is problémás. Laura azt is megírta, hogy a fürdő és a konyha megcserélése is bevett dolog ezeknél az otthonoknál, így közelebb lesz a konyha és a nappali.

A vécébe már került kézmosó!

Szerintem van sokkal jobb megoldás is, mint azon gondolkodni, hogy kinyitható kanapé legyen, vagy dugjuk el a franciaágyat, mert ebben a lakásban alakítsunk ki egy amerikai konyhás nappalit!

Hogyan?

Bontsuk le a két szoba között lévő falat, és a kisebb szoba felé csúsztassuk el annyival, hogy a nappali hátsó falára elférjen a beépített konyha egyik sora. Jó, ha a fal átrakásával a nappali ajtónyílása mögött (az ajtót tokostól biztosan ki kell venni!) és a kisszoba ablakvonalától marad minimum 65 centi mélységű hely, ennyi a konyhasorhelyigénye! de akkor sem rémülünk meg, ha az ajtó mögött ennél kevesebb a hely, akkor egy kis mélységű elemmel kezdünk (pl. tárolásra kiváló) és a következő elemtől jöhetnek a normál konyha elemek.

Ilyen most

Ilyen lehetne

Amint látjuk, a konyha lehet kétsoros, de akár U alakú is, lényeg, hogy a szoba hosszából a konyhára maximum  240 centinyi hely van, mert az étkező helyigénye 120 centi, a közlekedéshez minimum 80 centire van szükség, és egy kisebb kanapéhoz is kellene 2 méter.

És miért lenne ez nagy előrelépés? Mert nagyon pontos tervezéssel, de beférne egy kétsoros konyha (3,6×2,3 méter), egy négyfős étkezőasztal (120×80 centi), és egy kisebb, de jól használható ülősarok, tévé, polcos tárolók. Az eredeti kisszoba és konyha pedig egy kényelmes, és egy kisebb, de még használható hálószobát adna a családnak! Vagyis nemcsak nyerünk egy hálószobát, de még egy méretes és étkezésre alkalmas konyhánk is lesz!

 Ha érdekelnek a pontos tervek, akkor látogass el később! Folytatjuk!

Tovább a blogra »