A szüleim generációja szerintem nem is értené ezt a kérdést. Női lakás, férfi lakás? Ők még a szülői házból házasodtak, azaz családi otthonból családi otthonba költöztek (oké, legtöbbször a kisszobába, mert akkoriban a saját lakás hosszútávú tervnek számított).
Manapság viszont sokan kezdenek a húszas éveikben önálló életet. Akkor vajon adjunk az érzésnek? Legyen igazi legénytanya, vagy éppen rózsaszín álomlakás?
És egyáltalán: valósak a férfilakásról, vagy nő lakásról mondott közhelyek? Hol a határ a menő és ízléstelen/giccs között?
Férfilakás: hatalmas bőrgarnitúra a nappaliban, hozzá hatalmas tévé és lenyűgöző technikai felszerelés, sötét színek, fém, állatbőrök, trófeák és művészi fotók vagy festmények – nőkről? És lehengerlő iroda, nagy asztallal, magastámlás bőr főnöki székkel, és kanapéval a remélt betévedő ügyfeleknek.
A női lakás pedig csupa rózsaszín-lila, habos, cukiság.
Ne tagadjuk, bizonyára akadnak különbségek!
Azt szeretjük, ha egy férfi otthona felismerhető: szikárabb, minimalistább, iparibb hangulat, határozott, férfias színek – ezek általában sötétebbek, nagyobb darabok. Ha rend van, akkor megjelenik a szimmetria. És technika, hangfalak, zeneszerszámok. A hagyományosabb, régimódibb megoldások szerint nem hátrány a kard a falon, és akár Artúr király lovagi kerekasztala is a vágyak tárgya lehet!
És a női lakások sem feltétlenül rózsaszínek, hanem inkább a világosabb, lágyabb színeket részesítik előnyben, elsősorban íves formákat találunk – akár népi, vagy ornamentikus díszítéseket; fontos szerep jut a textileknek – díszpárnák, függönyök, asszimetrikus elrendezés, virágok és dekoráció!
Gondolom nem nehéz kitalálni egy ilyen szobába belépve, hogy vajon nő vagy férfi lehet a tulajdonos?
Az a helyzet, hogy a dolog nálam akkor kezd igazán izgalmas lenni, mikor a Nő meg a Férfi egymásra találnak, és közös otthont teremtenek. Ami hajlamos általában kicsit nőies vonásokat viselni, hiszen legtöbbször a nő a lakberendező. De vannak kivételek! Szerintetek ezekben az otthonokban ki győzött? Vagy win-win, és hirdessünk megegyezést?
Férfilakás, női lakás, vagy családi otthon? Te melyikre szavaznál? Itt megteheted!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: