Kényelmes, háromszobás panellakás, folytassuk a szobákkal, ahol a tulajdonosnak az a kérése, hogy takarékos költségvetés mellett legyen a stílus modern és elegáns.
Elsőként érdemes néhány ötletet keresni a neten – akár teljesen elrugaszkodva a valóságtól (sajnos modern és elegáns hazai panel nem sok van…).
De ha hazai példát keresnék, akkor Nektek tényleg a Kedvenc Otthon saját lakását ajánlom, az igazán modern, elegáns, ráadásul a méretek is visszafogottak, a költségvetés pedig vállalható!
Mivel egy panellakás nappalijáról beszélünk, ami bár kényelmes, de semmiképpen sem hatalmas – alapterület, belmagasság – bánjunk nagyon takarékosan a bútorokkal! Ráadásul itt két funkció fog bekerülni a 23 négyzetméteres szobába: a társalgórész és az ünnepi étkező. Ezek beférnek, de persze nem nagy darabokból:
- A terjedelmes óriások mindenképpen kerülendők.
- Ne válasszunk magas háttámlát, széktámlát.
- A bútor legyen egyszerű vonalú.
- A sötét színek csak kontúrként jelenjenek meg (padló, lámpa, kép, egy-egy kisebb bútor).
A modern és elegáns stílushoz mindenképpen szükséges a fentieken túl a megfelelő anyagválasztás: minőségi szövet, vagy bőr az ülőgarnitúrán, puha, süppedő szőnyeg, fényes felületek, néhány glamouros elem a világításban, textilekben!
Ebben a szobában az ülőrészre/társalgóra max. 3 x4,35 m áll rendelkezésre, ami elegendő egy sarokkanapéra, takarékosabb méret esetén (maximum 2 méteres hosszal befordulva a szoba felé – ilyen az IKEA Söderhamn asszimetrikus sarokkanapé) talán még egy-két kisebb méretű fotel is elférhet! Figyeljünk oda a kényelmi elemekre: dohányzóasztal vagy lábtartó/ottomán, fotelek mellett lerakóasztalok, hely az újságoknak, könyveknek – ettől fogjuk jól érezni magunkat!
Amire ügyelnünk kell, hogy inkább kisebb, mint maximális méretű darabokat válasszunk, mert az étkezőrész és a társalgó között legalább egy méter közlekedő szükséges, illetve a bútoroknak úgy kell elférniük, hogy a használat során azokat ne kelljen elhúzni (pl. az étkezőasztalt rátoljuk az erkély falára – ettől persze nem felette van már a lámpa – aztán ha ott eszünk, akkor behúzzuk, bár úgy közlekedni nem lehet…).
Ha lehet, ne essünk szerelembe a berendezés összes elemével! Vagyis lehet a kanapé, az étkező, a tálaló, a világítás, a szőnyeg, a fali dekoráció, egy elegáns tapéta a meghatározó elem, viszont a többi szerényen igazodjon, mert nagyon zavaró, ha egy lakásban minden négyzetcenti látványos!
Mivel itthon általában az ülőgarnitúra a nappali fő eleme, így én is erre kerestem ötleteket, különböző árfekvésben és gyártóknál (az IKEA Ektorp kanapéról itt a teljes cikk, ide a fehér, vagy a Vellinge bársony huzatokat tudnám elképzelni). A bőrkanapék szövet borítással is rendelhetőek:
És néhány fotel, ami illene ide – ezek mind az IKEA-ból, de szerintem pár év múlva jópár közülük ikonikus darabnak fog számítani!
Mivel panel, és a képek felrakása itt sosem csak néhány kalapácsütés, vagy egy sima kis fúrás, ezért nagy felületet legjobban tapétával tudunk dekorálni. Javaslom, hogy az ülőgarnitúra mögötti részre tegyetek egy vagy két tekercs minőségi tapétát, gipszkarton előfalra. Szintén ki lehet emelni az étkező és a konyha közös falát a másik oldalon. Mivel ott teljes szélességben kerülne tapéta, lehet simán a falra tenni. Ne válasszatok tapétát barkácsáruházban, hanem keressetek finom megoldásokkal készült, minőségi darabot!
Az étkezőrész a szoba ablak felőli oldalára kerüljön. Itt 2,3×4,35 m áll rendelkezésre. Ekkora területen el tudtok helyezni egy kisebb, kinyitható étkezőasztalt (80×150 centi), ami 4 személy számára kényelmesen elegendő étkezésre, de akkor sem kell zavarba jönni, ha hirtelen hatan esznek együtt. Az asztal körül elfér négy-hat szék is, de a székeket eloszthatjátok a konyha és a nappali étkezője között is, sőt akár a dolgozórészre, hálóban, előszobában is jól jöhetnek a csak nagyobb vendégség esetén szükséges darabok.
Az étkezőbe mindenképpen tegyetek tálalószekrény(eke)t, mert akár egy alacsony és egy magas modell is elfér a szoba két oldalán! Itt lehet tartani az elegánsabb étkészletet, poharakat, abroszokat, italokat, stb.
Világítás: nagyon fontos! Az étkezőnek azért kell pontosan meghatározni a helyét, hogy a lámpa (lefelé világító, csillár legyen!) pont az asztal mértani középpontja felé kerüljön. Ha kinyitható asztal vásároltok, akkor többes függeszték, vagy több lámpa is legyen!
Az ülőrészen is jó, ha van mennyezeti világítás (itt lehet sínes, spot rendszerű is, ami megvilágítja az ülőrészt, a tévét, stb.), de emellett mindenképpen szükséges helyi világítás is a kanapé mellé (asztali lámpa, állólámpa).
A berendezés kialakításánál ne felejtsük el, hogy a szoba komfortját nem csak a nagy darabok adják, hanem a jó kisbútorok, kiegészítők is: lerakóasztal a könyveknek és poharaknak, legyen megfelelő a világítás olvasáshoz, tévézéshez, a szőnyeg ne hazai takarékos méretezéssel készüljön, legyen függöny normális karnison, és érjen a földig. Végül kevés, de jó stílusú képpel öltöztessük fel a szobát.
Hogy ez nem olcsó? Nagyon nem az. Viszont ha lehet, ne kössünk kompromisszumot, mikor új dolgot vásárolunk! A szoba normális burkolattal, kifestve, folyamatosan bővülő – de tényleg oda való, szép bútorral – egyre kellemesebb lesz. A tapéta később pótolható, ahogy a szőnyeg, a képi dekoráció, a kisebb bútorok is.
Végül néhány hangulati kép az ülőrészhez:
A poszt már így is szörnyű hosszú lett, pedig a médiatárolás kimaradt, a könyvtárolásról itt olvashatsz! A két hálószoba következik!
Kérdésed van? lakasszabo@gmail.com Szívesen olvasnál többet lakberendezési témákban? Csatlakozz a Facebookon!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: