A múltkori bútortuning poszt hatalmas sikere után most egy olyan területre merészkedek, ami egyébként sokkal közelebb áll hozzám: hogyan lehet lepukkant / reménytelen térből otthont varázsolni?
Az én álomotthonom mindig a romoknál kezdte, vagyis a “teljesen felújított”, “ide tisztasági festés nélkül költözhet” hívószóval hirdetett ingatlanok totál hidegen hagytak, mert szinte nincs olyan otthon, amire azt mondanám: ezt így ahogy van elfogadnám.
A lakásfelújításnak több fajtája létezik:
Mivel sosem esik meg szörnyen a szívem azokon, akik “odaadták a bankkártyát a lakberendezőnek, hogy mire 2 hónap múlva hazajönnek a déltengeri nyaralásról legyen behűtve az ital az új borhűtőben”, így elsősorban olyan ötleteket kerestem, ahol nem a pénz, hanem az ötlet dominál, illetve rossz adottságú térből klassz helyet varázsoltak a tulajdonosok.
1. Varázslás a homlokzaton
Először is lehet az új házunk szörnyű ronda (a miénk közepesen volt az, és nem mondom, hogy most indulnánk a Megye Szépe Házversenyen, de ahányszor hazaérünk, mindig megjegyezzük: kié ez a szuper ház?, pedig még nincs is kész). Jó lenne, ha a magyar virtustól eltérően a felújítás után nem még rondább lenne az eredmény, pedig ez sajnos nálunk rendszeresen előfordul (rettenetes műanyag nyílászárók, külső tokos redőnnyel, hozzá fáradt rózsaszín vakolat és meghökkentő színű betoncserép, néhány új, tetszőleges szögben felrakott előtető, stb.).
2. Az otthonunk névjegye
Tudjuk, hogy az előszoba fontos, de a csomó kabát, sapka, táska, cipő, óvodából / játszótérről hazahordott szépség és rémség mellett mit tehetnénk? Rendszer, vidámság, ötlet. Ahogyan itt is:
3. Ez vajon mi lehet?
50-60 éve egész más elvárások voltak az alaprajz tekintetében, így egy házvásárlásnál sokszor nézünk, hogy ezt a helyiséget vajon mire használhatnánk? Ilyen lehet egy üvegezett veranda. Ha a szigetelést, nyílászárókat, fűtést rendbe raktuk, akkor már csak a funkciót kell kitalálni. Itt sikerült:
Amerikában nagy divat a gardróbból dolgozósarkot készíteni. Bár nálunk nemigen vannak szobába épített járható gardróbok, viszont kamrahelyiség akad a régi lakásokban, és van, hogy az otthoni munkára helyet találni fontosabb, mint hagymát tárolni. Főleg, ha szeretjük, ha az irodára rá tudjuk csukni az ajtót:
4. Közlekedés mellett nézelődés
A legtöbb lakásban van olyan folyosó, ami kizárólag a szobák közötti eljutást szolgálja. Olyan keskeny (1m>) , hogy tárolófunkciót sem adhatunk neki. Sebaj, itt alakítsuk ki a házi galériát, kerülhet a falra hatalmas világtérkép – legyünk kreatívak! A másik téma az üresség. Vannak ugye a túlzsúfolt lakások, amit úgy tudunk megszépíteni, hogy kíméletlenül rendet vágunk a cuccaink között. A másik megoldás sem kellemes: az ürességtől kongó folyosó, lépcsőtér, a kizárólag bútorozott, de nem dekorált szobák.
5. Rumliszobába is rendet!
Először is, az igazi ingatlanosok mindig azt mondják, hogy egy lakásban nem lehet definiálatlan tér! Tehát olyan nincs, hogy rumliszoba, van helyette profi háztartási helyiség, kamra, gardrób. Ide persze ne tervezzünk dizájndarabokat, de ha már olyan szerencsések vagyunk, hogy sikerült kialakítani ezeket a szükséges és hasznos kiszolgáló helyiségeket is, akkor kis erőfeszítéssel tegyük olyanná, ahol könnyebben megy a munka!
6. A rettenetes pénznyelő: fürdőszoba átalakítása
Ha nem tetszik a hálószoba, dolgozószoba az új lakásban, akkor egy laminált parkettával és festéssel már formába tudjuk hozni (feltéve persze, hogy tisztában vagyunk a falban rejlő vezetékek állapotával, hogy mit várhatunk a meglévő nyílászáróktól, stb.). Ehhez képest egy fürdőszoba felújítása rengeteg pénzzel, kosszal jár. Vagy van átmeneti megoldás is? Egy külföldi és egy hazai példa, a minimál költségvetéssel készülő ráncfelvarráshoz: egy kis festék, a végleges változatba is jól illeszkedő új szaniter, világítás és kiegészítők, és egész jól fogjuk érezni magunkat, míg összegyűjtjük a pénzt az igazira!
És aztán ha megteremtettük a forrást, akkor így lesz rémesből remekmű:
7. Egyiknek szemét, másiknak kincs
Ugye az egész lomtalanítós történet erről szólna, de aztán rémálom lett mindenkinek, ahonnan már nehéz jó megoldást találni. De lehet, hogy otthon is találunk lehetőséget arra, hogy a kidobásra ítélt berendezést inkább átalakítsuk. Egy kerti sufni, mint játszóház. A gyerekeim hogy örülnének egy ilyennek!
Neked van egy jó ilyen volt – ilyen lett történeted, fotóval? Küldd: lakasszabo@gmail.com
Szívesen olvasnál többet lakberendezési témákban? Csatlakozz a Facebookon!
képek forrása ismét az Apartment Therapy