Ha szőnyeget választunk, akkor el kell gondolkozni a méreten, a stíluson, a színen. Mivel a stílusról már itt olvashattatok, most következzenek a mérettel kapcsolatos szabályok!
Egyébként nagyon jó a kérdés. Van rá rövid válasz: semmiképpen se úgy határozzuk meg a szőnyegünk jó méretét, hogy szétnézünk hazai lakásokban! Mert itthon furán választunk szőnyeget, ami gyakorlatilag mindig kicsi. Mintha mindenki boka fölött végződő nadrágban járna.
Honnan vesszük ezt észre? Egyrészt a látvány sem az igazi, de a használat közben is érezzük! Ülünk a kanapén, és egyfolytában küzdünk, hogy a lábunk ne a hideg padlón, hanem a szőnyegen legyen, de ez nem, vagy csak nehezen sikerül, hiszen a szőnyeg úgy lett kiválasztva, hogy az ülőrészen belül legyen, de az ülőbútorokat ne érintse.
Tudom én, hogy a szőnyeg drága dolog, kinézünk valami jót, aztán megbeszéljük magunkkal, hogy van belőle kisebb méret, spóroljunk meg pár (tíz)ezer forintot. Erre azt mondanám, inkább válasszunk olcsóbb, de megfelelő méretű szőnyeget.
A másik, hogy itthon gyakorlatilag nincs is igazán nagyméretű szőnyeg a normál, áruházi kínálatban. “Nagyméretű szőnyeg” a 133×195, 140×200, 160×230, nagyritkán 200×300 centi. Miközben a nappali ülőrésze már egy szerényebb lakásban is akár 5×3 méter lehet!
Egy amerikai oldal jópár szőnyeg elhelyezési szabályt ismertet!
1. Az ülőbútorok elöl lévő lába legyen a szőnyegen!
2. A kanapénak az elöl lévő lába van csak a szőnyegen, viszont a fotel teljesen a szőnyegre kerül.
3. Az összes ülőbútor rajta van a szőnyegen.
4. Ha véletlenül egy olyan kisebb méretű szőnyegünk van, amit a minta, textúra miatt mindenképpen behoznánk a helyiségbe, akkor elfogadható, hogy az ülőbútorok nincsenek a szőnyegen.
5. Kb. 50 centinyi padlófelület van a szőnyeg széle és a fal között – azaz hatalmas szőnyegről beszélünk. Elsősorban egymáshoz hagyományosan, fallal, ajtóval kapcsolódó, összenyíló szobák esetében.
6. A hálóban a szőnyeg – amin az ágy is áll, bő 60 centivel vegye körül az ágyat. (Ehhez hozzátenném: mindenképpen legyen kilépő szőnyeg, mégpedig legalább 80×150 centis, kellemes, puha fajta – de itthon azért kevesen fizetnénk jó3- 4 négyzetméter szőnyeget, hogy rajta álljon az ágy!)
7. Az étkezőasztalhoz választott szőnyeg úgy vegye körül az asztalt, hogy a székek használat közben is a szőnyegen álljanak! Egyébként – talán mert két kisgyerek van itthon – nem mániám az étkezőasztal alatti szőnyeg, viszont ha teszünk, akkor ide tényleg tegyünk nagyot. Mert ebéd közben küzdeni a felkunkorodó szőnyeggel, a féllábon a szőnyegen billegő székkel, asztallal elég lelombozó!
8. Legyen szőnyeg a közlekedőben – ha tetszik nekünk, de a biztonság és kényelem érdekében jobb összefüggő darabot (futósszőnyeg ) választani, mint több kisebbet.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: