Használható minikonyha panelben
Az olvasó három szobás panellakásának (előzmények: kérdés, nappali, kisszoba, háló) egyetlen nehéz pontja a konyha. 2×2,2 m, azaz alig 4,5 négyzetméter. Ez tényleg kevés, azzal együtt, hogy új építésű lakásokba simán tettek hasonlókat, azokon pedig még ablak sincs.
A konyha berendezésében az okozza a nehézséget, hogy vannak a kötelező funkciók – hűtés, mosogatás, főzés – amiknek mindenképpen be kell férniük, az ezekhez tartozó gépekkel együtt, illetve munkafelületet is kellene biztosítani.
A konyha szélessége 2 méter, mélysége 2,2 méter és nem ablak, hanem franciaajtó van bent, azaz itt nem lehet beépíteni az ablakos falat. Bár ennyire nem részletesen méretezett az alaprajz, de a hasonló lakások fényképei alapján úgy tűnik, hogy az erkélyajtó bal oldalán megvan a szükséges 60 centis mélység, a másik oldal viszont csak részlegesen bútorozható, a beépítés max. 35-40 centi mély lehet.
Akinek kis konyhát kell berendeznie, lehetőleg nézzen be egy IKEA áruházba, ahol valóban berendezett apró konyhákat próbálhat ki. Ez azért jó, mert így egyrészt érezheti a tér korlátait, másrészt remek tárolási és dekorációs ötleteket kaphat.
Lehetőségek:
- az egyik egy párhuzamos elrendezésű konyha, pl. IKEA standard elemekből,
- a másik változatnál a bal oldali beépítés befordul a sarkon, és sarokelembe kerül a mosogatómedence. Kicsit több tárolóhelyet nyerhetünk, de sokkal bonyolultabb, nehezebben használható lesz a konyha, ráadásul csak egyedi gyártásban működhet.
- A konyha keskeny oldalán (ablaktól jobbra), mindkét esetben 37-40 centi mély pultot és felülre azonos mélységű felső elemeket raknék. Hogy a munkapult alá kismélységű szekrényt teszünk, vagy kétszemélyes reggelizőpultnak használjuk, az egyéni döntés és szokások kérdése.
Az IKEA konyhatervező használatát mindenképpen ajánlom, akkor is, ha asztalos fogja legyártani a bútort! Ezzel kapcsolatban ugyan azt tudom ajánlani, amit már a hálószobánál is, érdemes megvenni egy IKEA ajtót (30×70-es legkisebb elemet), hogy pontosan tudjátok tisztázni, milyen legyen a végeredmény (szín, anyag, minta!).
Alapelvek:
- Tartsuk be a konyhatervezési szabályokat, mert ha a minimális méreteket tovább csökkentjük, a konyha használhatatlan lesz.
- Vonjuk be a maximálisan a teret a tárolásba, tehát ne csak az alapterületet, hanem a falakat is használjuk! Tervezzünk magas szekrényekkel, felső elemekkel. Ha asztalossal építtetjük be a konyhát, akkor bátran építsük be plafonig (gondoljunk a ritkán, de azért használt ünnepi készletekre, karácsonyfadíszekre, stb.). Ha kész konyhát – pl. IKEA – vásárolunk, akkor a magasabb elemeket válasszuk (233 cm), felette a maradék teret (kb. 20 centi) érdemes gipszkarton beépítéssel lezárni.
- Ebben a konyhában ( a fenti alaprajzon a 3. számú helyiség) csak akkor lehet a minimális elvárásokat használhatóan betenni, ha hozzá kapcsoljuk a konyha előtti közlekedő terét, ahol az alaprajz szerint van 2 nagyobb tárolószekrény. Ide helyezhető a beépített hűtő, egy magas szekrény mikrónak, sütőnek, vagy helyette lehet kihúzható kamraszekrény.
- Ne tervezzünk pultra kitett eszközöket, mert nagyon kevés a pultfelület. Mikrót tegyük szekrénybe, a kenyeret tartsuk fiókban, stb.
- Csakis világos színek, lehetőleg fényes felületek, tiszta vonalak működnek ekkora helyen. Lehetőség szerint használjunk zárt felső elemeket, mert itt nem előnyös, ha a szekrényekben elhelyezett eszközök még tovább bonyolítják a látványt!
- A padlóburkolat legyen azonos az előszobával, egybe burkolva, küszöb nélkül. Mivel a berendezés világos, a padló lehet sötétebb szín (barna, grafitszürke), matt, modern padlólap.
- Ha már sok nekünk ennyi fehér, akkor az alsó-felső szekrénysor közé tegyünk színes burkolatot! Mivel kb. 2 négyzetméterről van szó, akár kicsit drágább csempe, cementlap, üveges megoldás is szóba jöhet. A hazai rémmegoldásokat kerüljük: csempéből csendélet, dekorcsempék kakassal / csuporral, de ne legyen mediterrán pepita sem. Ha bizonytalanok vagyunk, a jó minőségű fehér csempével, a most nagyon divatos metrócsempe fehér vagy visszafogott színeivel, fehér mozaikcsempével nem lőhetünk mellé. Értelemszerűen a csempét és padlólapot összehangoljuk és a kettő közül a csempesáv legyen inkább látványos!
A szürke és türkiz cementlapos konyhák a Térkultúra blogról kölcsönvéve!
- Munkalap: legyen jó minőségű, vastagabb, egyenes vonalú laminált vagy fa munkalap (pl. Numerar – fából csak annak, aki bírja az öregedés jeleit!).
- Helyezzünk el tároló-akasztó síneket, pl. a mosogató fölé felhajtható szárítót, stb.
- Világítás, csatlakozók: legyen központi világítás, építsünk a szekrények alá világítást (figyeljünk a konnektorokra!), ha vannak üveges felső elemek, akkor azokba is tegyünk világítást, legyen világítása a tűzhelynek, mosogatónak!
És végül a terv:
Mivel szerintem a párhuzamos elrendezésű megoldás sokkal jobb költségvetéssel megvalósítható, ráadásul azonos használatot eredményez, csak ehhez csatolom az alaprajzi és 3D tervet.
Elemek az ablak felől: 30-40 széles kihúzható elem, 60 centis fiókos elem főzőlappal (vagy alul beépített sütővel), 60 centis fiókos elem (vagy mosogatógép), 60-as mosogatóelem. Felül azonos szélességű, magas felső elemek, teliajtóval, vagy opálüveges ajtóval. A tűzhely fölé tegyünk belső keringetésű szagelszívót, legalább a világítás megoldott és azért valamit használ. A közlekedőbe kerül a beépített hűtő (60 centi széles), mellé a beépített mikró/sütő elem, fiókokkal, vagy kihúzható kamraszekrény (60 centi széles). Bekerül még a másik falra egy 120 centi széles, 40 centi mély alsó elem, vagy csak reggelizőpult, felette polcos elemek, vagy magas felső elemek.
Következik az előszoba!
Neked is lenne kérdésed? Szívesen olvasnál többet lakberendezési témákban? Csatlakozz a Facebookon! Írj: lakasszabo@gmail.com