Lakjunk jól!

Maximális terek nagy családnak 2.

Folytatjuk az első kerületi, kétszintes lakás átalakítását a hétfős nagycsaládnak.

ALAPRAJZ

Bár a tér nem kicsi (105 négyzetméter), viszont két szinten és 7 embernek azért tágasnak sem mondanám.

Az alsó szintet három zónára osztanám: 1. bejárat, 2. nappali-konyha-étkező, 3. az intim tér (hálószobák és mellékhelyiségek).

1. Az előszoba most is ajtóval elkülönül a lakás többi részétől, viszont ez a helyiség okozza a legtöbb fejfájást a tulajdonosoknak! 2×1,4 méter valóban rettentő kicsi 7 embernek, ha mindenki csak 2 pár cipőt és a papucsát tartaná kézközelben, az is káoszt okozna. Ráadásul még hány sapka, sál, kesztyű, táska, tornazsák, kulcs…

ALAPRAJZ

eloszoba

eloszoba2

Több lehetőség is van a helyzet javítására:

1. A belső ajtót eltoljuk a konyha irányába, úgy, hogy legyen hely a nagy gardróbnak a jelenlegi helyén és még további tárolásnak a másik oldalon, az ajtót pedig teliüveges tolóajtóra cseréljük, természetesen biztonsági üveggel, hogy  javítsuk a fényviszonyokat az előszobában. Ha a teliüveg a kicsi gyerekek miatt túl veszélyesnek tűnik, akkor félig üvegezettet válasszunk.

Így elfér a gardóbszekrény a bejárat jobb oldalán: 60 centi mély, faltól falig, plafontól padlóig beépítve, lehetőleg intelligens belső berendezéssel – kabátoknak akasztós hely, sapkáknak,  és egyéb apróságoknak fiókok, alul a cipők. Ha a rendelkezésre álló hely 143 centi széles, akkor lehet 2 tolóajtós kivitelt is választani. A belső sínen futó ajtó legyen tükrös, a külsőre viszont tehetünk kabátoknak kis akasztókat is! A tolóajtós gardrób helyigénye kb. 70 centi a két sínnel, de a pontos méretet a kivitelező tudja megadni.

A másik oldalra kerülhet egy ülőrész, alul cipőtárolóval, felette fogasok. A gázórát is beépítjük, a fűtőtestet simán le lehet szerelni, nem fog hiányozni (inkább cseréljük a bejárati ajtót hőszigetelőre). Vannak kis mélységű cipőtárolók, stb., ami ott is remekül elfér. A bejárati ajtó belső részére is szereljünk kabátakasztókat, gyerekmagasságba is.

alap_kicsi

alvhem

praktikus_insp praktikus

mini

ikea_family

egyszeru

2. A kamrát – amit a tulajdonosok készek beáldozni – feloszthatjuk az előszoba és a konyha között. Mondjuk evvel kapcsolatban szkeptikus vagyok, mert nem javítaná szerintem jelentősen a tárolási kapacitást, csak többen férnének el egyszerre az előszobában. Bár a megküldött alaprajz szerint erre nincs szükség, ám ha a nagy gardrób valamiért most mégsem férne be, akkor annak mélységét mindenképpen érdemes kialakítani, és azt a részt elvenni a konyhától. Másképp a készülődésre a hely úgy is megoldható, hogy a konyhai részben is lehet cipőt felvenni, stb. , de a cuccokat nem hagyjuk ott szét!

Az előszobát burkoljuk járólappal, valami koszálló színnel, jó ha jelentősen elüt a konyha-étkező-nappaliban használt burkolattól, mintegy demarkációs vonalat húzva: eddig megyünk cipővel:)

2. Közösségi terek

Ekkora családban szükség van egy valóban méretes helyiségre. Ennek érdekében a konyha és a nappali közül eltüntetném az ajtót, lehetőség szerint egybeburkolnám a tereket, erre a laminált padló vagy parafa padló lenne a leginkább megfelelő, a konyhában speciális, vízzáró módszerrel lerakva.

Színek: középbarna (tölgy), világos fa (juhar, kőris) vagy fehérített burkolatot használnék a tér maximális tágítása érdekében, fehér falakkal és fehérre mázolt nyílászárókkal (konyhai és nappali ablakok, előszoba és a hálókhoz vezető ajtók). Egészen más a térérzet akkor, ha 10-12 méter teret egyben látunk, és a fények is fantasztikusak lesznek  az ablakokkal a nagy tér mindkét végében! Ezzel a megoldással egy családi házban is megfelelő méretű közösségi térhez jutnánk. Az elvonulási igényeket a háló-dolgozó és a fenti szobák biztosíthatják.

Nappali hét személyre:

A nappali a konyhával az együttlét helye a hétfős család számára. Oldjuk meg ezt olyan kényelmesen, hogy mindenki ott akarjon lenni és hely is legyen rá! Mit csinálunk a nappaliban? Leülünk, beszélgetünk, tévét nézünk, vendéget fogadnak a szülők. A számítógépen nem dolgozós ügyeinket intézzük. Olvasunk.

Milyen legyen a stílus? Először is, szögezzük le, nagycsalád nappalija is lehet stílusos! Laza, skandináv, világos, semmi értékes.

Living-rooms-1-easy-living-27aug13_pr_b_639x426

ikea_karlstad_red_inspiration_2_0

Az elrendezésen kicsit változtatnék. Egy biztos, hétfős kanapé itt nem fér el, vagy ha mégis megpróbálnánk, nem lenne szép. Találjunk más megoldást!

Névtelen

  1. A lépcső alá, a bejáratnál gipszkartonnal érdemes leválasztani a tárolórészt.
  2. Ülőrész:  nagy kanapé (egyenes vonalú darab, legyen minél hosszabb, pl. az IKEA Karlstad) a lépcsővel szemközti falon, egy nem túl terjedelmes, de kényelmes fotel – az egyik meglévő kényelmesen befér -, kisasztal helyett egy nagy, kárpitozott lábtartó, ami nagy fatálcával asztalként is megfelelő, de ülni és lábat feltenni is kényelmes, és sok-sok színes ülőpárna a gyerekeknek!
  3. A lépcső falához kerülhet egy egyedi beépítésű médiacenter/könyvespolcok /zárt tárolószekrény. Ide kerül a lapos képernyős tévé (nem kell hatalmas, mert közelről nézitek, azaz 82-106 centi bőven elég). Ha esetleg IKEA Besta /Expedit / Lack elemekből is ki tudjátok alakítani a médiatárolót, akkor viszonylag olcsón megússzátok!
  4. A kanapé mellé kerüljenek olyan lerakóasztalok, amikben egyébként tárolni is lehet, erre az IKEA Expedit polcok (2×2, 2×4-es elemek) kiválóak, de a bejárat és a kanapé közé akár egy nagy polcot is betehetünk. Kosarakkal beférnek a társasjátékok, papírok, ceruzák, ömlesztett gyerekkincsek.
  5. A kanapé fölé érdemes hosszú, lebegő polcokat tenni. Ez a tárolásba is besegíthet, de akár képeket is rakhatunk rá.
  6. Az ablakhoz kerülhet egy számítógépes munkaállomás is, hogy aki netezni akar, családi körben tegye (én a szigorú iskola híve vagyok:). A szék legyen nagyon kényelmes, amit akár tévézéshez, vendégfogadáshoz is használhatunk.
  7. Válasszunk hatalmas szőnyeget az ülőrészhez, legalább 2×3 méterest! Ha másképp nem megy, akkor szőnyegpadlóból méretre vágott és szegett darabot.
  8. Ne felejtsük el a virágokat és a fali dekorációt!
  9. Jól tervezzük a világítást! Nem biztos, hogy szükséges hagyományos mennyezeti lámpa a szoba közepén, érdemesebb talán sínes világítási rendszert beépíteni, ami a szoba különböző részeit világítják meg (kanapé, médiatároló, dolgozósarok, stb.). Legyen a kanapé két oldalán helyi világítás, a dolgozóasztalnál asztali lámpa, a médiatárolónak saját világítása és a lépcsőtér is legyen megvilágítható. A lámpákat ne egy lámpacsaládból válasszuk!

contemporary-living-room

IKEA-karlstad-corner-sofa-2

053011-pillows

eclectic

fine-home-decor-496

livingroom

revolutionarygirl

lack2 LACK-SHELVES-6

ikea_media3

ikea_media

ikea_media2

elegans

A közösségi tér másik része a konyha. Mondhatnánk azt is, hogy akár fontosabb része, mint a nappali! Elárulom, ezzel a helyiséggel gondban voltam, mert a berendezés most is jó minőségű, szinte sajnálom szétszedni. Mivel ez egy távtervezés, az olvasóval nem találkoztam, ezért nem ismerem pontosan az elemeket, nekem a fényképek alapján IKEA konyhának tűnik. Ahová fel lehet használni, ott bátran használjátok is, az új részekre pedig tegyetek Abstract vagy Applad ajtókat. A felső elemeket én fürdőszobai tárolásra hasznosítanám, a konyhába pedig újakat választanék.

konyha

konyha_etkezo

Az áttervezés itt most bontással jár, mert a kamra megszűnik, teret adva egy kényelmes, nagyvonalú konyhának. A kamra helyére kerül a beépíthető hűtő, egy magas elembe a sütő és a mikró, illetve még befér a 40 centi széles, kihúzható kamraszekrény is.

ikea3

ikea1

ikea2

A maximális térkihasználás érdekében 233 magas konyhát terveztem, vagyis az állószekrények ilyen magasak, a felső szekrények pedig 92 centi magas elemek, amelyek felső szegélyét az állószekrényekhez igazíthatjuk. Elemek a teraszajtótól kezdve: 60-as fiókos elem alul, felette 60-as üvegpolcos, üvegajtós elem, utána 80-as mosogató elem 80-as egymedencés mosogatóval. Vigyázat: ezzel az elrendezéssel az ablak csak billenőre nyitható, ami szerintem ebben az esetben elfogadható kompromisszum, mert kint az erkély van, úgyhogy lehet ablakot mosni. Következik alul a mosogatógép, felette szintén 60-as üveges ajtós elem, alul 90-es forgótányéros sarokelem, felette a 30+60+30-as sarokelemek, következik egy 80-as fiókos elem, beépített főzőlappal, felette 60-as szagelszívó (mindenkinek ajánlom, hogy úgy építse be a szagelszívót, hogy legyen hely a szomszédos szekrények és az elszívó között a tisztítás céljából!), végül 60-as fiókos elem és 60 tömör ajtós felső elem. Utána az állószekrényes blokk, lásd fent.

Étkezőrész, ami legyen az otthon középpontja: egy nagy asztal (180×90 centis stabil, nagy asztal), a hálók felé eső falon tárolós, hosszú pad, körben 4 szék (vagy etetőszék is). A pad fölött jól jön egy hosszú polc a ceruzák, papírok, egyéb, kreatív tevékenységekhez szükséges eszközök kulturált tárolására:  kosarakban, mappákban, dobozokban. Természetesen a pad tárolórészét is kihasználjuk, itt lehet tartani a terítőket, a karácsonyi és egyéb dekorációt! Szerintem a  kisebb gyerekek itt írhatják a leckéjüket, itt lehet rajzolni, festeni, társasozni, miközben anya főz – vagy éppen apa:) De lehet itt számítógépezni is, számlákat rendezni. Vagyis úgy használjuk ki jól a teret, ha egy bútor több feladatot is ellát, mert arra nincs hely, hogy minden funkcióra külön bútorokat állomásoztassunk. (Ettől persze még lehet az iskolásoknak saját asztaluk a szobájukban, egy kisebb darab.)

design remont_sweden 21 story (18.5.11) 1

bolig magazine (cherry blossom 13.1.11)

Burkolatok: padlón laminált fapadló, a falon fehér csempe (metrócsempe, vagy egyéb jó minőségú fehér burkolat).

Világítás: asztal felett több! mennyezeti függeszték, lásd fent, a felső elemek aljában, az üveges szekrényekben, a  szagelszívóban beépített lámpa, az ablak fölött spotlámpa mosogatáshoz. És ne felejtsük el a pult feletti csatlakozókat (pirítós, kávéfőző, mixerekhez csatlakozás, stb.).

Dekoráció: természetesen az étkező pad feletti részét lehet képekkel dekorálni, de egy nagyobb, üres falfelületre hatalmas “kreatív központot” lehet készíteni: táblafal, mágnesfal (a kettő kombinálható), gyerekrajzok kiállítása, stb.

english-taste-interior-design6

003-philadelphia-penthouse-caitlin-wilson

gyerekfal

Bár a földszint egy része még hátra van (kisszoba, erkély), sőt az emeleten még nem is jártunk, de már így is bőven túlhaladtuk az olvasható poszt méretét, így folytatjuk!

Neked is lenne kérdésed? Szívesen olvasnál többet lakberendezési témákban? Csatlakozz a Facebookon! Írj: lakasszabo@gmail.com

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!