Lakjunk jól!

105 négyzetméter, 5 gyerek, 2 szint, I. kerület

Ismét olvasói kérdés érkezett, az eddigi legnagyobb falat a Lakjunk jól életében!

“Kedves blogger!
Régóta figyelemmel kísérem a blogodat. Bp. I. kerületében élek népes családommal egy nettó 105 négyzetméteres, kétszintes tetőtéri lakásban. Férjemmel 5 gyereket nevelünk, 4 fiút (10, 5, 3 évesek, 4 hónapos) és egy lányt (7 éves).

Nagyon szeretjük a mostani otthonunkat, ami azonban jelen állapotában nem felel meg az igényeinknek, nem férünk el benne. Az ingatlanpiaci helyzet miatt sajnos eladni sem tudjuk, legalábbis annyiért nem, amennyiért egy jóval nagyobbat tudnánk venni. Át kellene alakítanunk teljes egészében, hogy élhető otthon váljék belőle mindannyiunk számára, ez azonban meghaladja a képességeimet, segítségre lenne szükségem.

Alaprajzot tudok küldeni a jelen állapotról. Engem az sem zavarna, ha helyett cserélnének a szobák funkciói, ha csak így lehet megoldást találni a problémánkraFestés, bútorozás, konyhabútor, burkolatcsere, némi villanyszerelés belefér. Ablakot, ajtót nem szánunk cserélni, de ha muszáj beltérit valami miatt, akkor talán, de inkább átfestenénk.

Egyéni fűtésünk van, kombinált cirkó, ami a háztartási helyiségben van elrejtve, itt van a mi kéményünk is. A ház kéménye a hálószoba és a fürdőszoba közötti falban van. A háztartási helyiségben teregetek…ez fontos! A mosógép mellett van egy mosdó is, de ahhoz nem ragaszkodom, ill. a cirkó mellett van egy beépített szekrény – a képen egy nagy fehér egybefüggő felületnek van rajzolva. Mindkét fürdőszobában van wc is, ez lemaradt a lenti alaprajzról. Fontos, hogy legalább két fürdőszobánk legyen és 3 vécénk.

5 gyereknek 4 szoba tökéletes lenne, ill. ami fontos, hogy a lányomnak legyen legalább egy fél szoba, ami csak az övé, a többiek akár párban is mehetnek egymással. De minél jobban szét vannak osztva, annál jobb. Külön dolgozószoba?…a férjem nagyon vágyna rá.

Van sok beltéri képünk is, megmutatom őket.
Üdv: B.”
ALAPRAJZ

Mielőtt megkaptam a beltéri képeket, azt gondoltam, hogy ez képtelenség, I. kerület, 105 négyzetméter – el kell adni és venni egy kevésbé drága irányítószámon még 50-60 négyzetmétert. Aztán megjöttek a fotók, közte ezek:

kilatas2

kilatas

Bár alapvetően azt gondolom, az otthon fontos jellemzői közül a szép kilátásról tudnék, ha fájó szívvel is, lemondani, azért ezeket a képeket látva rájöttem: innen nem lehet könnyű elmenni. Ráadásul van 5 gyerek, akik közül legalább hárman már iskolások, óvodások, és őket bizonyára nehéz mozgatni!

Tehát ha egy család azt tervezi, hogy adott költségvetéssel nagyobb, zöldebb, ám kompromisszumként a városközponttól távolabbi lakást vásároljon, azt érdemes még egészen kicsi gyerekekkel megtenni. Akik ahhoz az életmódhoz fognak kötődni, amibe belenőttek: ha egy kis faluban, csendes utcákon bicikliznek, akkor ahhoz, ha pedig a városban laknak, izgalmas programok, pezsgő élet közepén, akkor az lesz számukra természetes. Az igazi melléfogás, mikor a családok kiskamasz gyerekekkel (6-10 évesek) kiköltöznek a zöldbe, a gyerekek már nem játszanak sokáig indiánosat a kertben naphosszat, viszont pár év múlva rájön minden családtag, hogy az egész életét a logisztika viszi el: autóznak, bevárják egymást, vonaton ülnek, a kert pedig valójában csak teher.

Vagyis ebben az esetben adott a kerület, a lakás – evvel együtt, nem vagyok biztos abban, hogyha ezen a remek helyen, ezt a kiváló lakást teljesen felturbózza a család, akkor nem próbálják meg végül mégis jó áron eladni, és a környéken egyszintes, tágas lakást vásárolni, esetleg kevésbé pazar kilátással!

Nézzünk be!

nappali2

erkely

halo

konyha

konyha_etkezo

Mit látunk?

Az alaprajzból máris világos, hogy az elosztás jó, vannak a lakásnak nagyon erős pontjai, mint a panorámára nyíló méretes nappali, a tágas, jó minőségű konyha, a kényelmes háló, a fürdők száma és mérete, a kiszolgáló helyiségek. És van benne potenciál, mint a remek terasz, amire eddig nem sok figyelem jutott, illetve a felső szint, ami jelenleg egy nagy szoba, egy nagy fürdővel és rengeteg tárolóhellyel. Viszont van nehézség is, mégpedig a tetőtér felső szintjének alacsony belmagasságú részei.

Mielőtt ízekre szedjük a lakást, elmondom, hol látom a bővítésre a lehetőséget, és ezt a családnak meg kell fontolnia:

  • Rengeteg, túl sok a kiszolgáló helyiség! Ez általában előny, de nem egy ekkora lakásban, ahol heten laknak! Ez a lakás beosztására olyan, mint egy családi ház, de nem az és nem is kell azt a fajta komfortot nyújtania. Mert a város közepén, mindentől karnyújtásnyira nincs szükség kamrára, elég egy kamraszekrény, illetve nagy pazarlásnak tűnik összesen 4 darab, fürdőként, vécéként, háztartási helyiségként funkcionáló helyiséget kialakítani az igényekhez képest szerény alapterületen! Ezen a környéken a felújított lakások négyzetméter ára minimum 4-500 ezer forint, ilyen áron ne tartsunk fel teregetőhelyet a lakásban, ne tároljunk otthon élelmiszert! Októbertől márciusig, illetve esőben szárítsunk szárítógéppel, egyébként erre a célra remekül megfelel az erkély.
  • Át kellene tervezni a vizes helyiségeket, ami érintené a cirkó elhelyezését is (új gázterv, engedélyek, szerelés). Valószínűleg tehát ez lenne a legdrágább eleme a felújításnak. A két méretes fürdőben el kellene férnie egy kádnak, az alsó szinten a zuhanynak, és mindkét szinten vécének, mosdónak (vagy inkább dupla mosdónak). De cirkónak, illetve a mosó és szárító gépeknek is a fürdőkben kell helyet találni! Így felszabadulna a most háztartási helyiségnek használt kellemes, erkélyre nyíló szoba  (és lehetne babaszoba, dolgozószoba, vendégszoba). Ezzel jelentősen megnőne a lakás értéke, használhatósága, mert alul lenne egy tökéletes három szobás lakás, méretes nappalival, étkezőkonyhával, dupla komforttal, 2 hálóval, belső kertre néző nagy erkéllyel, felül pedig a tágas gyerekbirodalom, akár 4 alvókuckóval,  saját fürdővel.
  • Egy-két helyen túl sok a bútor. Tudom, nálunk magyaroknál, amit egyszer megvettünk, azt megtartjuk, akkor is, ha naponta kerülgetni kell, ha sosem használjuk semmire. Meg kell próbálni külső szemmel nézni az alaprajzot és reálisan látni, hogy oda mi fér be, illetve az adott térben mire van feltétlenül szükség! És a többi cucctól – bútor, ruhák, könyvek, játékok, edények, háztartási gépek , de legfőképpen a bigyók – könyörtelenül meg kell szabadulni: karitász, Vatera, lomtalanítás, ismerősök!
  • Néhány tárolót le kellene bontani, helyette máshol újakat építeni, mégpedig a legokosabb belső berendezéssel!

1. Vizes helyiségek áttervezése:

Az alsó fürdőszoba szerencsére nagyon kellemes méretű, 1,97 méter széles és 2,7 méter mély, ezért itt elfér egy zuhanyzó (90×90 centi), a vécé (80×70 centi), egy kisebb helyigényű dupla mosdó (120×50 centi), illetve a cirkó (60×60 centi) és a mosó- plusz szárítógép (65×125 centi vízszintesen, 60x60x200 centi függőlegesen) .

3d_2

also_furdo_terv

Amennyiben a cirkó jelenlegi kéménye a légudvarban megy, akkor arra talán az alsó szint fürdőszobájába áthelyezett cirkót is rá lehet kötni, mindenesetre az új gáztervnek erről kellene szólnia. A tetőtéri elhelyezkedés itt jelentős költségcsökkentő tényező, szerencsére.

A cirkó kerül az ablak mögötti sarokba, például egy Ytong fallal leválasztott fülkébe, de a zárt égésterű kazánokat – más nem is lehet már lakótérben – akár normál beépített szekrénybe is helyezhetjük, alatta tárolót nyerhetünk. A vécé helye az ablak alatt lenne. A mosdószekrénybe telepített dupla mosdó pedig az ajtó mellé kerülhet, hatalmas tükörrel.

master_bath_-_40

godmorgon_bath godmorgon_bath2 IKEA-Godmorgon-bathroom-sink-twodrawervanitycabinet

 

A másik oldalra kerülnek a háztartási gépek. Itt választhatjuk az egymásra helyezést is, bár én biztosan egymás mellé tenném őket, fölé pultot, polcokat, a sok-sok holmit pedig kosarakba rendezném. Tehát ennyi helyen is meg lehet oldani a mosást, cserébe azért, hogy a város közepén lakunk és heten elférjünk…

small-laundry-room-ideas-photos

1-washer-dryer-nook-l

455845205_094fec79f4

creative-juice-laundry-day-1166

moso_szarito

A sarokzuhanyzó helyigénye 90×90 centi. Választhatunk íves, ötszögletű, vagy épített darabot. Valószínűleg az utóbbival lehet leginkább kihasználni a helyet, a kivitelezésnek viszont hibátlannak kell lennie! Vízzáró réteg, stb! De választhatunk zuhanykádat is, amiben kényelmes zuhanyozni, de kisebb gyerekek remekül és víztakarékosan tudják fürdésre is használni.

zuhanykad

walk-in-showers-contemporary-bathroom-design-5

image built_in_shower2 built_in_shower

A felújításkor mindenképpen helyezzünk kézmosót a lenti vécébe is! Szintén ne felejtkezzünk el a fűtésről, ami legyen törölközőszárító radiátor, például a mosdók mellett, az ajtó melletti falon.

2. Tárolók:

Elsőként az alsó szinten nézünk további tárolók után, miután néhányat megszüntetünk a jelenlegiek közül, mert nem tárolnak annyit, amennyi helyet elfoglalnak, illetve máshol rendelkezésre állnak kihasználatlan terek.

Amit megszüntetnék:

A kamra! Teljesen felesleges bemenni a kamrába, ahhoz, hogy kivegyünk valamit a hűtőből, és ahhoz képes, hogy majdnem 2 négyzetmétert elfoglal, nagyon keveset tárol! Persze, néha kényelmes egy ilyen mindent elnyelő helyiség, de higgyük el: a konyhabútorba épített fiókok, a felső szekrények, a kihúzható kamraszekrény sokkal rendezettebben fogadják majd be a holminkat. Részletesen lásd majd a konyha terveinél!

Gardrób a hálóban: a jelenlegi formában érdemes megszüntetni, helyette egy járható, kétsoros, a bejárat felőli oldalán nyitott gardróbszobát alakítunk ki, okos belső berendezéssel (akasztós, polcos, fiókos elemek, rendszerezők, stb.).  Ha mindenképpen szükséges könyvet tárolni a hálóban, akkor minimális (25-28 centi) mélységű könyvespolcot lehet betenni az ágy felé oldalon, ezzel takarva a szekrények hátulját és megspórolva a gardrób fallal történő leválasztását.

gardrob

gardrob2

 Ehelyett csináljunk egy szép tárolóhelyet a szobába:

furniture-cute-pink-suitcase-with-fancy-kids-shoe-collection-in-lovely-ikea-closet-designs-sophisticated-ikea-walk-in-closet-furniture-ideas

small walk in closet ideas SONY DSC small-walk-in-closets walk-in-wardrobe-design-for-the-home

A gardrób tehát egy gipszkarton fallal leválasztott helyiségbe kerülhet, így magukra a szekrényekre nem szükséges ajtó. A “gardróbszobát” lezárhatja normál ajtó, tolóajtó, de egy vastagabb, mutatós függöny is megfelel a célra, illeszkedve a szoba stílusához.

A gardróbhelyiség helyigénye: szekrények 2x 60 centi, minimum egy méter a két szekrény között, a gipszkarton fal kb. 10 centi. A 3,46 széles hálóban 250 centi szélesek lehetnek a szekrények, amelyeket érdemes a plafonig beépíteni, azaz nyerhetünk 5 folyóméternyi, kb. 260 magas tárolórészt, ami a házaspár ruháin túl rengeteg egyéb holmit eltárolhat – hacsak nem irigyelték meg Carrie Bradshaw ruhatárát, ami ötgyerekes szülőként elég valószínűtlen. A szoba tárolón kívüli részébe lehet elhelyezni a franciaágyat, a két éjjeli szekrényt, de az ággyal szembe még egy nagy komód is elfér.

halo_terv

Hemnes kommode Ikea(1995)

Új tároló: a kamra megszüntetését a nappaliban kialakítandó tárolóval pótoljuk! A kis gardrób a lépcső mögötti sarokba, a számítógép-állomás helyét is elfoglalva, szintén gipszkarton leválasztással kialakítható. A felújítást nem úszhatja meg a lépcső furcsa korlátja, oda terveztessünk valami modernebb, dekoratívabb darabot (egyenes vonalú, nem csillogó fém, plexi, stb.). És általában kerüljük a döglött laminált fadekort, mint bükk és társai. Nem előnyösek sehol. Ezzel együtt a lépcső új korláttal, fehér falak mellett, egy kellemes házi galériával, és a beépített tárolóval egészen más látványt nyújtana.

lepcso_alatti_tarolo

lepcso2

Az új tárolóban tarthatjuk a porszívót, létrát, vasalóállványt, vasalni való ruhát, tehát mindazt, amit a megszűnt háztartási helyiségből és kamrából száműztünk. Ráadásul a nappalink nem kisebb, hanem rendezettebb lesz egy ilyen átalakítástól. Ha a nappaliban már meglévő másik munkahelyen túl további munkaállomásokra lenne szükség, akkor azok már legyenek laptophoz alkalmasak:

home office 2 ikea-ps-laptop-workstation-91309 contemporary-desks

 

3. Dekor:

Az egész lakást egységesen fehérre festeném, a belső ajtókat és ablakokat is fehérre mázolnám, esetleg az egyszerű, teli fa ajtókat szolid díszléccel kicsit feldobva (mi így újítottuk fel a 80-as évekből származó csúnya ajtókat, plusz új kilincsekkel: teljesen elfogadhatóak lettek!). Fehérben hatalmasra tágulna a tér, ráadásul az 5 gyerek által okozott hibákat – vannak, ugye? – így a legegyszerűbb eltüntetni!

Bútorok: bár sokan laknak a lakásban, lehetőség szerint mégis kerüljük a borzalmas méreteket, és nem engedhetünk meg magunknak semmilyen felesleges darabot! Egyszerű, jól tisztítható, sima vonalú, és egymással jól kombinálható, bővíthető, többfunkciós bútorokat válasszunk. A meglévőket festéssel, áthúzással illesszük a képbe, ha lehetséges.

Az újonnan festett lakásban majd érdemes tartózkodni az ad-hoc dekorációtól (például matricák a falon). A fali dekorációt ugyan úgy tervezzük meg, mint a berendezést!

  • A gyerekek műveit mindenképpen állítsuk ki dekoratív módon, csináljunk kiállítási falat, pl. a konyhában!
  • Rakjunk fel jó minőségű, szépen előhívott családi fotókat, szép keretben.
  • Ha vannak festményeink, illetve egyéb képi dekoráció, akkor azokat rendezzük kisebb galériákba, sokkal jobban fognak mutatni így, mint egy-egy darab magában.

Ha megtörténtek a fő szerkezeti átalakítások, akkor legközelebb következhetnek a nappali, az alsó szint új szobája, és a kissé átalakított konyha-előszoba tervei!

Az olvasó lakásához írt teljes sorozat: 2. 3. 4. 5.

Neked is lenne kérdésed? Szívesen olvasnál többet lakberendezési témákban? Csatlakozz a Facebookon! Írj: lakasszabo@gmail.com

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!