Az alábbi kedves levelet kaptam:
Kedves „Lakásszabó”!
Néhány héttel ezelőtt bukkantam a blogodra, majd követtem a költözésedet is a cafeblogra. Szeretem a stílusod, a válogatásaidat. Régóta keresem a megoldást örökölt, 40-es években készített, biedermeier stílusú 3 részes ülőgarnitúra újra kárpitozására. Szeretnék elszakadni a klasszikus csíkos-rózsás megoldástól. Kutatok szaklapokban és a neten, keresem ismerősök lakásaiban is a megújuló megoldást, de eddig nem találtam meg. Sajnos most nem trendi, pedig még szekrényeket is örököltünk.
Van valami a tarsolyodban?
Köszönettel:
M.
Aztán kaptam egy képet is a lakásról:
Meg kell mondjam, hogy az első gondolatom az volt, hogy ez így szép, ahogy van, minek rajta változtatni? Gyönyörű bútorok, csillár, képek, mindez egy remek polgári lakásban. Viszont ha az ember úgy érzi, frissíteni kell, akkor annak meg kell történnie!
A fő rizikó ilyenkor az, hogy mi van, ha elrontom? Mi van, ha ami tökéletesen harmonikus volt – bár kissé régi, megszokott, múzeumszerű -, abból most csinálok valami béna bútort, ami nem kreatív és izgalmas lett, hanem csak furcsa, összevissza megoldás? Vagy jól néz ki fotón (lásd lenti képek), de azért nem szeretnénk ezekkel együtt élni hosszú évekig?
A bemutatott lakásban a bútorok kiváló állapotban vannak, ráadásul a fák színe is illik egymáshoz. Tehát azokat semmi esetre sem festeném át, hanem csak a kárpiton változtatnék, illetve a kiegészítőkön.
A szoba berendezésével kapcsolatban viszont lenne még kérdésem: mire használjátok? Mert nekem ez a biedermeier ülőgarnitúra mellett eszünk megoldás kicsit nagyis. Legalábbis nálunk a nagypapám szobájában volt egy talán art deco ágy/kanapé, mellette a hatalmas étkezőasztal, a családi ebédeken azt kellett körbeülni, rémes volt mindenkinek, akinek az ágyról kellett ennie! Ráadásul itt még a tévé is szemben áll, pedig gondolom ülve és az asztaltól kevésbé látszik? (A tévé amúgy is az egyetlen, viszont meglehetősen kilógó berendezési tárgy…)
Tehát ha lenne egy “profiltisztítás” – mondjuk kényelmes nappali / nappalirész a háromrészes garnitúrával, egy frissebb lerakóasztallal, lámpával, illetve ebédlő / étkezőrész az asztallal és székekkel (esetleg kiegészítve néhány ütős, modern darabbal), akkor máris évtizedeket fiatalodna a lakás!
Nézzünk néhány antik bútorokat is felvonultató eklektikus szobát!
A fenti képeken azt látjuk, hogy dekára ki van mérve a felújított bútor, a színek, a dekoráció aránya és egymásra hatása.
Tehát a Ti szobátokban is végig kell gondolni a körítést, mielőtt az értékes bútorokhoz hozzányúltok!
1. Falszínek, tapéta?
Lehet hangsúlyos falakat választani, amihez aztán már jól kapcsolhatjuk a kárpit színét! Ha domináns színre festett a fal, akkor lehet azzal harmonizáló mintás kárpitot választani, vagy éppen “világító” egyszínűt. Tapétánál érdemes a mintákhoz jól illeszkedő egyszínű kárpitot választani, ami például az anyag szépségével tűnik fel. Mintára mintát KIZÁRÓLAG egy remek lakberendező tanácsára választanék!
2. Képek, világítás
A bemutatott szobában antik képek vannak, amik persze illenek a berendezéshez, kérdés viszont, hogy a jelenlegi elrendezésben milyen irányba nyomják el a lakást? Vajon milyen képek vannak még a lakásban? Lehet-e kialakítani egy házi galériát? Akarjátok-e kicsit izgalmasabbra venni a figurát, mondjuk modern képekkel, fotókkal? Mi van, ha a kiállítás módját változtatjátok – polcra, bútorra helyezitek sűrűn a képeket? Érdemes-e úgy hangsúlyos falszínt választani, hogy az kiemelje a képek karakterét, összerendezze a kiállítást?
Hasonló hatása lehet a lámpa kiválasztásának is. Persze, jól mutat az antik, akár kristály csillár egy polgári lakásban, de ha merünk kicsit bátrabban választani (és az antik csillárt a modern konyhába átvinni), akkor sokkal egyedibb lehet az összhatás!
3. Minták, anyagok kiválasztása
Az ülőbútorok most mintásak, tehát evidens lehet, hogy az új kárpit is a mintával díszítsen, csak éppen legyen a kivitel sokkal modernebb a jelenleginél. Lehetne csíkos kanapét választani:
De természetesen kitarthatunk a virágos mellett is:
És az egyszínű kárpit egyáltalán nem egyenlő az unalmassal:
A kárpitozásnál ügyelni kell az ülőgarnitúra és az étkezőszékek összhangjára, ami nem jelent azonos anyagot, csak összeillőt. Még akkor is, ha nem állnak egymás mellett majd a jövőben, hiszen például egy vendégség biztosan összeterelné őket!
Ismételjük át a teendőket:
- Tekintsük át friss szemmel újra a tereket, és rendezzük át esetleg a bútorokat.
- Válasszunk falszínt, kiegészítőket, dekorációt, világítást. Amiből lehet vegyünk mintát (falszín, tapéta, függöny).
- Ha még mindig napirenden van a bútorok áthúzása (a konkrét esetben igen, mert a kárpit cserére szorul), akkor sok boltot bejárva, vásároljunk mintasálakat, amiket a többi bekerülő elemmel együtt nézegessünk, ízlelgessünk.
- Konzultáljunk egy jó kárpitossal.
- Aztán mindent bele! Egy lehetséges beszerzési hely itt.
Ha még bizonytalan lennél, küldd el az ötleteket, az olvasók is biztos szívesen mondanak véleményt!
Ahol érdemes még inspirációt szerezni (néhány képet a posztokból már kölcsönvettem):
Illetve javaslom, hogy virtuálisan, vagy személyesen látogass el jobb boltokba, ahol régi(es) bútorokon kész megoldásokat találhatsz. Nem feltétlenül azért, hogy náluk vásárolj, hanem vidd el az ötletet!
- La Meridiana
- La Tenda Home
- Flairspring (itt például egy karosszék esetében interneten végigpróbálhatsz többszáz kárpitot!)
Vagy érdemes a Kare, a Forma Vivendi oldalakon is inspirálódni. Arrafelé általában árak sincsenek megadva…
Neked is lenne kérdésed? Szívesen olvasnál többet lakberendezési témákban? Csatlakozz a Facebookon! Írj: lakasszabo@gmail.com
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: