Panelfelújítás lépésekben, olvasói kérdésre válaszolva.
Egy panellakás felújításánál nagy könnyebbség, hogy a drága szerkezetek cseréje általában a lakóközösség döntése és feladata, tehát jó esélyünk van arra, hogy a pénzünket a látványos dolgokra fordíthatjuk: új burkolatok, festés-tapétázás, bútorok, szaniterek, stb. Ráadásul a burkolást leszámítva (szerencsés az összetartozó helyiségeket egybe burkolni) helyiségenként lehet haladni, ami elég pénztárca-barát megoldás, az elkészült részleteknek pedig külön-külön tudunk örülni!
Mivel az olvasónk egy nagyon jó beosztású lakást tudott vásárolni, ahol a három szoba közül kettő – nappali és háló – kifogástalan alaprajzú és nagyon könnyen berendezhető, így kizárólag burkolásról, festésről és berendezésről kell gondolkodni. Nincs betonvágás, funkciók áthelyezése, ami jelentősen megterhelné a költségvetést.
Ha szűkös a költségvetés, ha a konyha, fürdő, vécé amúgy használható, érdemes a szobákkal kezdeni, mert olcsóbb, és garantáltan látványos eredményt fogunk elérni. Ráadásul a vizes helyiségeket kompletten meg kell csinálni egy felújításnál (pl. konyhabútor beépített gépekkel, stb.), míg a szobákban akár darabonként is kiegészíthetjük berendezést.
Haladjunk helyiségről helyiségre! Elsőként lássuk a nappalit. Mivel kicsi a konyha, illetve a harmadik szobát hosszútávon gyerekszobának fogják használni, így a nappalinak több funkciónak is meg kell felelnie:
- legyen kényelmes élettere a családnak,
- legyen alkalmas vendégek fogadására,
- itt kell elhelyezni az étkezőasztalt,
- és akár egy munkaállomást is fogadjon be.
A méret 6×3,5 m, azaz 21 négyzetméter, ami ezeket a funkciókat könnyedén és különösebb trükkök nélkül elviseli. Kizárólag arra kell vigyázni, hogy ne válasszunk túl nagy bútort, sötét színeket, nagy mintákat, vagy nehézkes kialakítású darabokat.
Ha egyébként is a skandináv / minimalista berendezés tetszik, könnyű dolgunk van!
Ha melegebbnek érezzük a rusztikus /country-jellegű / vintage berendezést, akkor elég egy-két darab, ami nagyon különlegessé fogja tenni a szobát! Elsősorban az étkezőbe tennék egy szép tálalót, illetve az asztal VAGY a székek lehetnének régiek!
Ha nincs kéznél saját darab, akkor például nézhetünk a Vaterán pl. Bonanza tálalót, átfestés után remek darab lehet! Lásd a lenti szék (forrás: Kicsi Ház).
Mivel a tér korlátozott – bár nem kicsi! – próbáljunk olyan bútorokat találni, amik a szobában több funkciót is betölthetnek:
- Vegyünk kényelmes székeket, karosszékeket az étkezőasztalhoz, amik alkalmasint a fotelt is pótolhatják.
- A kanapéhoz válasszunk lábtartót, ami egy vendégségnél tálcával kisasztalként is működhet, de akár külön ülőhelynek is megfelel.
- Jók a többrészes “dohányzó asztalok”, így a darabokat a kanapé mellett is használhatjuk lerakó asztalként.
- Előnyös, ha a kanapé vendégággyá nyitható.
- Az étkező asztal alaphelyzetben legyen 4 személyes (kb. 150×80 cm), amit hat személyesre lehet nyitni (200×80 centi).
- Vegyünk összecsukható pótszékeket, amik akár dekorálhatják is a szobát!
Milyen lenne mindez egyben? Kényelmes, lakható! Az ablaknál lenne az ülőrész, a munkaállomás, a tévé és a könyvespolc egy közös médiacenteren (lásd hangulati tábla lent), az ajtó felől pedig az étkezőasztal és a tálaló. A háló felé eső ajtót meg is lehet tartani (a gyerek később élvezné a körbefutkosást…), nagyobb lehetne a tér kitárt ajtókkal, viszont ha meg is hagyjuk az ajtónyílást, akkor inkább tolóajtóra kellene cserélni (lásd az alaprajzon, kissé összegabalyodik a három ajtó nyitott helyzetben!).
És akkor néhány hangulati terv, kevéssé helyigényes, megfizethető és elérhető bútorokból:
Nappali részen: laptop asztal, fotellel, 3 személyes kanapé, lábtartóval, dohányzó asztal, médiatároló, szőnyeg.
Panel-probléma: a csillár helye! Figyeljünk arra, hogy a csillárnak az ülőrész közepe felett kell lennie. Ha nem ott van a csatlakozás, akkor inkább ne tegyünk fel klasszikus mennyezeti lámpát, válasszunk helyette több égős spotlámpát, illetve a lerakó asztalokra helyezzünk asztali lámpát, vagy használjunk állólámpát, a munkaállomásnál és a médiacenternél pedig helyi világítást.
Étkezőrész: asztal, négy szék – előny, ha nem egyformák -, belógó állólámpa, szőnyeg, felújított régi tálaló (legalább 150 centi széles)!
Dekoráció:
Függönyök: ha a lakásba nem látnak be, ha van redőny, akkor csak fényáteresztő/dekorációs függönyt kell tervezni. Néhány jó megoldás, ami nem sötétít, nem nyomja agyon a teret, csak otthonosabbá teszi a hangulatot:
Fali dekor: ahogy már írtam, itt jön igazán jól a tapéta! Megspóroljuk a festést (gletteléssel), ráadásul képeket sem kell beszerezni, felfúrni! Persze ne tapétázzuk telibe a szobát, bőven elég a kanapé mögötti és esetleg a hálószoba felé eső falat.
Ha mégis ragaszkodnánk a képekhez, ami jó ötlet, akkor válasszunk nagyméretű darabokat, hogy minél kevesebbet kelljen fúrni. De lehet polcokra is tenni képeket (még több ötlet itt).
Amire még figyeljünk: ebben a lakásban újak az ablakok, de mi a helyzet az ajtókkal, radiátorral? Menthetőek-e mázolással, esetleg új üvegezéssel, vagy csere szükséges? Ezekre azért kell figyelni, mert ha elfelejtkezünk róluk, akkor olyan lesz a végeredmény, mintha estélyihez kínai tornacipőt vennénk fel!
Remélem tudtam ötleteket adni. A hálószobákkal folytatjuk!
Ha pedig még több panelátalakításról olvasnál, akkor kattints ide!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: