Hogyan lehet hangulatos nappalim?

Tette fel a kérdést egy kedves ismerősöm, akinek egyébként már most is nagyon hangulatos a nappalija, pont olyan, ami egy három és ötéves kislány mellett megfelel a család mindenes igényeinek.
A tökéletes nappali – ahogy azt az újságokban, hangulati képeken, lakásfelújító műsorokban látjuk  – , jelentős tervezést és vastagra tömött pénztárcát jelent.

(Most mindjárt kapok jónéhány megjegyzést, hogy ő bezzeg fillérekért csinálta meg a nappalit, és tökéletes lett! Mert a kanapét a lomtalanításon találta / a Vaterán vette fillérekért / a nagyitól örökölte, és mennyire ötletes volt, ahogyan felújította.)

Ezek jó hírek, de igazából ez is nagyon sokba kerül, mert:



Mit tehetünk?

Írjuk össze nagyon pontosan, hogy mire használjuk a szobát?

 

Mit akarunk a nappaliban tárolni? Könyvek, média (tévé, lejátszók, hifi, cd-k, filmek), gyerekjátékok? (Ruhát csak végszükség esetén! Ha mindenképpen kell, tegyük faltól-falig gardróbba jól megválasztott ajtókkal, ami belesimul a térbe, vagy válasszunk kivételesen szép régi ruhásszekrényt. Tudjátok: szekrénysort soha!)



Mivel szeretnénk dekorálni a szobát?
Van egy csomó remek képünk (akár festmények, akár jó fotók, vagy egyéb dekoráció) és el is akarjuk helyezni a falakon? Vagy nincsen ilyen holmink, nem is érzünk magunkban késztetést a gyűjtésre? Akkor válasszunk tapétát!
A fenti két kép a Kedvenc Otthon blog szerzőjének saját nappali-étkezője. Egyik oldalon képek, másik oldalon tapéta

Lakberendezési kisokosokból tanuljuk meg az egyes funkciók helyigényét és bútorok szokásos méretét. Vigyázat! A minimálisan szükséges méretekből már nem lehet levenni, ráadásul ha mindenhová a minimálisan szükséges mérettel számolunk, akkor kellemetlenül zsúfolt helyiséget kapunk!

Keressünk olyan inspirációs képeket, amik igazán közel állnak hozzánk.  Jelszó: kényelem, funkcionalitás, hosszútávú használat.

Csupa olyan nappali, ami szerintem tetszene J.-nak és kb. illene is a térbe

 

Mérjük fel az anyagi lehetőségeinket és olyan berendezés irányába induljunk, ami megfelelő minőségben megvehető a költségvetésünkből. Tehát kerüljük a minőségi bútorok olcsósított változatait, ennél jobb, ha olcsó és egyszerű IKEA-t veszünk (bocs, hogy mindig ezt mondom, de mondjon már valaki egy ízléses és olcsó másik boltot…).

Szépek, csak drágák és túl formálisak egy fiatal családnak!

 

Figyeljünk arra, hogy életkorunknak megfelelő berendezést választunk-e? Néha látni fiatalok által (sok pénzért) berendezett lakásokat, amelyek úgy néznek ki, mintha jó ötvenesek élnének benne! Komoly bútorok, konzervatív textilek, lámpák, dekoráció, formális elrendezés. A másik oldalról is igaz: vibráló színek, popart és műanyag bútorok furcsák egy nyugdíjas otthonában.

Reálisan mérjük fel otthonunk építészeti adottságait. Ha egy panelban, újabb építésű lakásban lakunk, alacsony belmagassággal, dobozszerű szobában, akkor ne nézegessük vágyakozva francia kiskastélyok nappalijában készült képeket, 2,65-ös beltérben nem fog jól mutatni, műanyag ablakok mellett. Mindig szerencsés, ha a választott berendezés nem megy dacolva szembe az építészeti adottságokkal (igaz, hogy panelban lakom, de juszt is polgári-franciás lesz a berendezés!).

Ha mindezen túl vagyunk, tehát van pontos alaprajzunk, bútorlistánk (felhasználható, átalakítandó, beszerzendő) és tudjuk milyen funkcióknak kell beférnie a térbe akkor lehet, sőt kell tervezni!
Kérdésed van? Szívesen olvasnál többet lakberendezési témákban? Csatlakozz a Facebookon! Írj: lakasszabo@gmail.com
Tovább a blogra »