Lakjunk jól!

Panellakás felújítása: megszoktuk, szeretjük, felújítjuk!

Mi van akkor, ha középkorú, nyugdíjas tulajdonosok úgy döntenek, felújítják a panellakást, ahelyett, hogy kisebbet / nagyobbat / kertest / hagyományos fűtésűt választanának.

Elsőként egy lakberendező (sőt az egyik legtrendibb lakberendező), Müller Mónika által tervezett, és a saját édesanyja számára berendezett lakást nézzük körbe.

Miért?

  • Mert persze szép.
  • Mert nem látszik, hogy panellakás: nem paneles a dekoráció, az anyaghasználat.
  • Mert inspiráció lehet azoknak, akik mindenképpen két lakó számára kívánnak egymástól függetlenül használható lakást kialakítani. Itt van két hálószoba, valamint egy étkezős konyha és fürdő, külön vécével (ahová azért egy kézmosó jól jött volna – mert mit ér a külön vécé, ha kezet  mosni utána be kellene menni a fürdőbe?).
Polgári (kis skandináv, counrty-jellegű beütéssel) berendezés, barátságos színek és anyagok.
IKEA legnépszerűbb konyhája, hatfős étkező, tapétázott fal, gyönyörű textilekkel.
Fürdő: telitalálat! Időtlenül szép burkolat, fa berendezés, semmi sem emlékeztet az eredetire!
A bal oldalon ilyen volt, jobb oldalon ilyen lett: két független hálószoba, közösségi térnek is alkalmas konyha, fürdő és vécé.

2. Személyre szabott panellakás a hetediken

Evvel a lakással bajban vagyok. Senkit sem szeretnék megbántani, de ez nem tetszik, és le is fogom írni részletesen, hogy miért nem. Mert abból is sokat lehet tanulni, hogyan ne csináljuk. Félek, hogy fogok kapni felháborodott leveleket, de ez egy ilyen műfaj. Szubjektív naplóm a neten, lakberendezésről.

“A tulajdonos elfoglalt, egyedülálló, középkorú hölgy. Kívánságait a következőképpen foglalta össze: a lehető legtöbb zárt tárolóhely és nyitott könyvespolc kerüljön a lakásba, de úgy, hogy ennek ellenére a lakás tágas hatást keltsen. Mindezt betonvágatást nélkül szerette volna megoldani. Annyi volt még a kérése, hogy szeretett volna étkezés és számítógépes munkája közben lelátni az utcára. Mivel a lakás a hetedik emeleten található, ez ülőhelyzetben nem volt lehetséges.” (Széplak, lakásbemutató)

Mi az, ami tetszik:

  • Hogy a lakberendező – Krebsz Zsuzsa – megvalósította a megbízó kívánságait;
  • A konyha falburkolata – nálunk is pont ilyen van, más kérdés, hogy most már nem tetszik annyira.


Mi az, ami nem tetszik? Hogy a lakberendező minden megbízói kívánságot teljesített, ahelyett, hogy finoman terelte volna a tulajdonost a jó megoldások felé!

  • Egy lakásban általában nem alakítunk ki szintkülönbséget, különösen nem idősebb lakó esetében!
  • Ha megnézzük az alaprajzot, nincsenek differenciálva a szobák funkciók szerint: minden helyiség kicsit nappali, kicsit háló, kicsit dolgozó, kicsit könyvtár.
  • Nincsen tágas közösségi tér, pedig hely volna rá!
  • Nincs egy kényelmes, franciaágyas háló – azért felnőttként még egyedül is szívesebben alszunk egy kisebb duplaágyban, mint gyerekheverőn.
  • Ha van négy szobánk, a vendégnek se adjunk kihúzható ágyat: kényelmetlen előkészíteni és alvásra sem az igazi.
  • A tárolás nincs összhangban a helyiség funkciójával: mit keres egy hatalmas gardróbszekrény az étkezőben?
  • Nem jók a színek, mert igaz, hogy a lakás már 8 éve lett bemutatva, de ennyit egy jó tervezésnek bőven ki kell bírni!
  • Elavuló anyaghasználat: laminált bútorok, bordűrös, antikolt tapéták, rusztikus, mediterrán csempék, szőnyegpadló. Elég annyi, hogy ma már egyik sem divat.
  • Azt gondolhatjuk, hogy a beépített bútorok milyen hasznosak. Nem feltétlenül! A pont helyre tervezett, ráadásul egy darabban megépített, hatalmas bútor halott anyag. Még mi sem tudjuk átrendezni a lakást – pedig simán kiderülhet, hogy a szoba másik oldalán jobb helyen lenne az ágy, a dolgozónak tervezett szoba a legcsendesebb és legsötétebb, az lenne az ideális hálószoba, stb. Ha költöznénk nem tudjuk elvinni, ha eladjuk és nem tetszik az új tulajdonosnak (sokszor ez a helyzet), akkor a berendezés megy a szemétbe.
  • Túl bonyolult helyszínre tervezett bútorok, lásd konyha: beépített mikró félszinttel a pult felett, kigurulós szekrény, redőnyös szekrény, pultig épített felső elem. Mindez viszonylag sötét fából, sötét falicsempével, egy kicsi helyiségben.
  • Van rengeteg szoba, asztal, ágy, kanapé, ehhez képest a fürdő egy aprócska, sötét helyiség maradt. A képeken nem látszik, de még kutyafürdető is van, ami rendben van, de azért én magamnak kutyafürdető nélküli fürdőszobát választanék.
4 szobás, erkélyes, 68 nm-es panellakás. Nem is hangzik rosszul.


Hogyan lehetett volna jobban?

  • Tisztázni a tulajdonossal a pontos igényeket, és ezek ismeretében, az adott alapterületen a szokásos funkciók szerinti szobákat kialakítani: nappali kényelmes étkezővel, nagyvonalú hálószoba ruhatárolással, kényelmes dolgozó és könyvtár, világos, kellemes fürdő, elkülönített háztartási helyiség és kutyafürdető, vécé-kézmosó!
  • Bár a laikusnak rémisztő lehet a betonvágás, ha már lakberendezőt kért fel, bízzon benne! Ennek a lakásnak nagyon jót tett volna néhány falkivágás!
  • Igyekezni kell lebeszélni a megbízót azokról a tervekről, amik költségesek, nem biztos, hogy jól használhatók vagy hasznosak, ráadásul nem emelik, hanem inkább rontják a lakás értékét (pl. dobogó építése, hogy munka közben látni lehessen az utcát – ennél már jobb egy érdekes fotódekor a falon, ami a nyüzsgő város mutatja. Ha pedig ki akarunk nézni az ablakon, felállunk).
  • Sokkal semlegesebb színek, a tulajdonos kedvencei pedig díszpárnákon, függönyön, edényeken, kaspókon.
  • Igényesebb anyaghasználat: valódi fa bútorok, parketta, stb.
  • Nagyobbrészt mobil bútorok alkalmazása: semmi nem indokolja a beépített éjjeliszekrényt, könyvespolcokat, fiókos szekrényeket, íróasztalt.

De annak érdekében, hogy helyrebillentsem az egyensúlyt, álljon itt egy másik lakás, amit szintén Krebsz Zsuzsa tervezett és tényleg jól szolgálja nyugdíjas tulajdonosait!

3. Poirot panelben

Nyugdíjas házaspár, a gyerekek már kirepültek a közös családi fészekből. A lakás remek beosztású, jó helyen, kellemes lakóközösségben van.
A tulajdonosok nem kockáztattak meg egy bizonytalan kimenetelű költözést, hanem belevágtak a teljes felújításba. Az eredményt látva:  megérte! Egy jó minőségű, tágas, kellemes polgári lakás a panel helyén. Így kell ezt csinálni!
Előszoba, polgári berendezés
Kellemes étkező, a lakás szíve

 

Kifogástalan konyha, egy családi házban is megállná a helyét! Gyönyörű a padlóburkolat! Mondjuk a rózsás bordűrt érdemes kihagyni. Ha  ragaszkodunk a mintához, akkor kerüljön a függönyre, kaspóra, tálakra, stb.
Tágas, kényelmes, barátságos nappali.
Ez a férj dolgozószobája,
ez pedig a feleségé.
Hálószoba megnyugtató színekkel. Bár nekem ágy fölé szekrényt: soha!

 

Kicsit kisebb lett a háló, cserébe hatalmas gardób helyiséget nyertek. Látjuk a remek, új tolóajtókat?
Ugye, hogy lehet panelben is szépen? Ráadásul minden korosztálynak!

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Pogány Judit says:

    Az első két lakást én is ismerem:Müller Mónika édesanyjának lakását nézve csodálkoztam, hogy nincs olyan hálója, ahol ha fáradt,csak bezuhan a pihe-puha takarók közé:számomra ez fontos, még ha csak 8 nm-es is hálóm.
    A türkiz lakás nekem tetszett, már csak azért is, mert 8 évvel ezelőtt az én lakásom még ezt a színvonalat sem érte el.Egy ekkora lakás teljes körű felújítása sok millióba kerül, nyilván ez indokolta a laminált bútorok használatát.Viszont a mellékhelyiségek “harmonika” ajtaja zseniális , ezt még én is megvalósítom. A kutyafürdető nekem is brrr, de tudvalévő, hogy a kutyásoknak az öleb a gyerekük és az sem zavarja őket, ha az ágyukban hemperegnek. Én nem kérnék belőle, de a magánügyük.


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!