Lakjunk jól!

Panellakások felújítása: első lakásnak ideális!

A szüleimmel egy klasszikus polgári lakásban, a Dózsa György úton laktunk, kilátással a Városligetre. Tudjátok, amikor nagy szoba középen, onnan nyílt a két háló, körfolyosóra néző konyha, méretes előszoba, sőt a fürdő-vécé-kamra is kényelmes. Kevés kiválóbb lakást láttam azóta is.

De fűtés csak a szobákban volt, ráadásul harmadik emelet, lift nélkül. Így szüleim, amint tehették, boldogan cserélték el ráfizetéssel a tanácsi (akinek már érhetetlen a fogalom, keressen rá a neten…), 100 négyzetméteres lakást egy óbudai, akkor épülő 66 négyzetméteres panel öröklakásra, ilyenre:

66 nm, 3 szoba,
és a környék.

Hogy tehettek  ilyet?

Az új lakásban központi fűtés volt, külön bejáratú szobák, a házban lift, a közelben korszerű óvoda, iskola. És akkoriban ez számított egy első saját lakásnál!

Mindezek alapján elmondhatjuk: nem bolondság kevés pénzből panellakást vásárolni ma sem.

Mire figyeljünk?

  1. Egyrészt ne legyen drágább a leves, mint a hús, azaz a lakás fenntartására ne fizessük ki azt, amit az áron esetleg nyertünk.
  2. Ha első  lakás veszünk, akkor lesz második is, tehát nagyon fontos szempont, hogy a lakásnak legyen piaci értéke.

Ezeket a szempontokat hogyan tudjuk érvényesíteni?

  • A panelprogram keretében sok házban megtörtént a fűtés korszerűsítése, ami így mérhető lett. A házat szigetelték. Ha lehet, keressünk ilyet és ellenőrizzük a számlákat!
  • A fűtési rendszer már gyakran nem távfűtés, hanem központi fűtés. Ez is jelentősen csökkentheti a havi számlákat!
  • A panellakások közül a legértékesebbek a három- és négyemeletes, ráadásul cseréptetős házakban található, első és második emeleti lakások. Annál feljebb viszont gond lehet a lift hiánya.
  • 10 emeletesben is lehet venni lakást, ha rendben van a lépcsőház, illetve nagyon előnyös a környezet (jó közlekedés, csend, kilátás, stb.). Ilyen házakban akár portaszolgálat is van!
  • Környék: ebben legyünk nagyon óvatosak, lehetőleg ne vásároljunk rosszhírű lakótelepen, mert nagy bajban leszünk az eladásnál!

És akkor jöjjön két remek példa:

1. Stílusos minimál a tizediken

A fiatal pár gazdasági megfontolások miatt egy pesti 10. emeleti, teljesen felújítandó lakást vásárolt első közös otthonnak. A lakás eredeti elrendezése 1+2 félszobás, azonban életvitelükhöz igazodva az egyik félszobát megszüntették.

Kivették a konyhát és a szobát elválasztó falat, illetve a korábbi előszobát határoló falakat is, valamint helyet cserélt a konyha és a  két apró hálószoba. Így jött létre egy tágas étkező-konyha-előszoba rész, ami az összejövetelek központja szokott lenni, illetve a  lakás valamelyest intimebb részében, a fürdő mellett alakíthattak ki egy kényelmes hálószobát.
A lakást remek stílusban újították fel, teljes mértékben illeszkedve a panel adottságaihoz!
Elektromos vagy biokandalló a nappaliban
Gyerekre azonban nem gondoltak a tervezésnél, mert ez az asztal kisgyerekes otthonban TILOS!
Adott egy önálló életet kezdő lány, ahol a család nőtagjai összefognak és kiváló szakembergárdával összefogva két hónap múlva meglepetésként átadják a boldog tulajdonosnak a teljesen kész lakást!
Kicsit cukormázas történet, kicsit cukormázas végeredménnyel, de ha megnézzük a részleteket, nagyon remek megoldásokat találhatunk!
Mi tetszett?
  • Hogy a két, szinte használhatatlan félszoba helyére egy tágas, gardróbbal, sminkasztallal felszerelt “lakosztály” került.
  • A miniatűr fürdő és vécéből egy kényelmes fürdőszoba lett, remek zuhannyal, beépített mosógéppel, látványos megoldásokkal.
  • A nappali-étkező-konyha terét ügyesen egyesítették, bőven jutott hely az egyes funkciókra, a helyiség, kényelmes, világos, jól használható!
  • A színektől simán el lehet tekinteni, mert ügyesek voltak a tervezők és a vad pink főként a mobil bútorokon és a dekoráción jelenik meg. Azaz kis változtatással akár egy férfi is lehetne a következő lakó!
Egy nagyon kényelmes 2 szobás lakás, az eredeti szűk helyiségekre szabdalt panelből.
Következő héten az nézzük meg, vajon lehet-e a panellakás kényelmes otthon nyugdíjasoknak  is?

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Solymosi Tímea says:

    Az első lakás valóban panel? Hogyan oldották meg, hogy ilyen messzire került a konyhai mosogató a fürdő-WC csöveitől? Mármint főleg a lefolyóra gondolok. Átemelő rendszer esetleg? De ahhoz meg akkor végig álmennyezet kell.
    Kíváncsi lennék, mert panelátalakítás-felújítás előtt állok, és többen azt mondták, az új konyhatérbe kerülő mosogató/mosogatógép lefolyóvize sehogyan máshogy nem juttatható el a fürdőig, csak az átemelővel…

  2. Katalin Szenászna says:

    őtletesek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!