Panellakás átalakítása: amikor építészek a tulajdonosok

Már az alapszitu is furcsa, ugye? Mit keresnek építészek panellakásokban? Ezek szerint a panel mégsem a lakásállomány mostohagyereke?

Két építész házaspár által, saját maguknak tervezett panellakás + 1 különleges otthon, amit belsőépítész újított fel, luxusstílusban, luxuselemekkel.

Mit hoznak ki profik a panelből?

1. Évek óta a fejemben van az a lakás, amelyet egy szimpatikus építész házaspár újított fel maguknak. Nagyon reálisan látták a saját pénzügyi lehetőségeiket – már ezért irigylésre méltóak manapság – és ahelyett, hogy egy sötét, reménytelen elosztású, hagyományos építésű lakást választottak volna, ők inkább egy napfényes panel átalakításába fogtak bele.

A trükk:

Az eredmény szerintem lenyűgöző, a kialakítás bármilyen új építésű lakásban megállná a helyét!

Nézzük csak! Ez lesz az eredmény, ha az erkélynél a szerencsétlen kialakítású ajtó+ablak helyett egy hatalmas üvegfalat építünk be!
Helyet cserélt a konyha a fürdővel, így létrejött az egybefüggő közösségi tér: nappali-étkező-konyha.
A fürdő pedig tágasabb lett és még ablakot is kapott!
Update: olvasói kérésre a fantasztikus fürdőburkolattal kiegészítve! Azért a kád nekem nem annyira nosztalgikus.
Előszoba: látszó betonnal és panorámával!
Eredeti állapot: aprócska konyha a bejárat  mellett, étkező sehol, a fürdő tipikus sötét panelmini.
Hála a belső gipszes válaszfalaknak, könnyen kialakítható a nagyvonalú közösségi tér és a kényelmes fürdő!

Hasonló lakások (és itt) találhatók például Óbudán. Magam is megnéztem jópárat, mert remek helyen, nagy erkéllyel, négyemeletes, kulturált házakban vannak, így jó vételnek tűnnek. De rémes volt a beosztás és – ettől építész az építész – nem láttam bele ezt az átalakítási lehetőséget, miszerint 1. a fürdő itt tényleg helyet cserélhet a konyhával, 2. mennyit nyer a lakás azon, ha az erkélyajtót modernizálják!

2. Építészek tágas családi otthonban egy lakótelepi ház 10. emeletén

A lakás  feltehetően a XIII. kerület dunaparti részén található házakban van, mivel az itt lakók teljes panorámát élvezhetnek a Jánoshegyi kilátótól a Hajógyári szigetig (érdekes, hogy panellakásokban mennyivel olcsóbb a panoráma is!).

Az alaprajzot erőteljesen átszabták, falkiváltás is történt, mindenesetre létrejött egy normál méretű közösségi tér, ráadásul kelet-nyugati fekvéssel, azaz egész nap átjárja a fény. A lakás extrái: remek konyha, fürdő, de még gardróbot is sikerült kialakítani!

Csak a kilátás alapján tudjuk megmondani, hol járunk. Remek ötlet: üvegtéglás bevilágító a fürdő felé!

3. Panel luxusköntösben

Itt nem a tulaj a belsőépítész, de a kialakítás azt mutatja, hogy a megbízók sem szokványos megoldásokban gondolkoztak! Csap Viktor, az átalakításra felkért belsőépítész 19-re lapot húzott: nyers beton, ipari stílus, luxusanyagokkal és bútorokkal társítva. A végeredmény valóban nem hétköznapi.

A helyszín – és előtte

Tetszik nekem az ilyesmi? Praktikusnak gondolom? Ha a bútorok aztán továbbvihetők, miért ne? Ha hosszabb távon akarnak itt lakni a tulajdonosok, miért ne?

Nem lehetünk valamennyien építészek. Viszont ahol a panel tökéletes megoldás lehet: első lakás, fiataloknak. Ezzel folytatjuk!



Előző részek:

Olvasó kérdez: panelfürdő felújítása

Panelfelújítás: szépészet vagy szabászat?
Tovább a blogra »