Aki panellakást akar felújítani, annak van egy jó és rossz hír:
A jó hír az, hogy a nagyon költséges témák, mint fűtésrendszer, közművek átalakítása nem lakásonként történik, hanem erre csak az egész ház szánhatja rá magát, jellemzően nagyrészt pályázati pénzből. Rossz hír: bár nem annyira reménytelen, mint azt régebben gondoltuk, de a házgyári technológiával épült lakások átalakításánál azért korlátozottak a lehetőségeink.
![]() |
Faluház, Óbuda |
Bár sokkal izgalmasabb lenne mindjárt belevágni a színek, burkolatok, konyhabútor stílusok témájába, de a felújításnak az sosem az első, hanem inkább az utolsó fázisa. Melyek azok a szerkezeti átalakítások, amelyek mégiscsak ránk várhatnak?
Nagyobb értékű beruházás lehet – és egy komplex felújításnál ezt nem is tudjuk kihagyni – az ablakok cseréje.
Miért kezdjük az ablakkal? A mázolt, elavult anyagból és vasalatokkal készült nyílászárók ideje lejárt! Ócska ablak felújított szobában még rondábban néz ki, egy ablakcsere ráadásul tisztességes rombolással jár, tehát mindenképpen megelőzi a festést, tapétázást. Ha egy “mester” azt ígérte, majd a drága csere helyett ő feljavítja a meglévőt, ne dőljünk be az ajánlatnak. Ilyen alapon akár ugyan azon az ablakon ki is dobhatjuk a pénzt! Ma elvárjuk egy ablaktól a jó szigetelést, a speciális üvegezést, a kiváló vasalatokat, ezeket utólag már nem lehet pótolni.
Az ablak felújítása sokszor része a ház teljes külső felújításának (szigetelés és nyílászárók cseréje). Ilyenkor az egész házban azonos ablakokat építenek be, ettől nagyon látványosan fog javulni a társasházunk kinézete.
Ha mi külön vágunk bele a felújításba, mert nem akarjuk megvárni, míg mindenki rászánja magát a házban, egyre ügyeljünk: pontosan olyan osztású és színű ablakot építsünk be, mint a meglévő. (Ha én lennék a városi építési hatóság, sőt egy lakóközösség felelőse, rettenetes pénzbírsággal és bontással sújtanám azokat, akik egy társasházban egyéni ablakot építenek be – más szín, más osztás – mert ezzel tönkreteszik a homlokzatot, azaz a többi lakás értékét is csökkentik!)
Az azonos osztás nem jelenti azt, hogy ne lehetne sokkal okosabb ablakra cserélni: bukó-nyíló a csak nyíló / csak bukó, sőt, borzalmak borzalma, középen elforduló ablak helyett, stb. Arra ügyeljünk, hogy minden ablakszárny nyitható legyen, mert az emeleten elég drága lesz alpinistákkal tisztíttatni a fix beépítésű ablakrészt!
Az ablakcserénél a régi felújítása mellett másik átverés, hogy a tokot nem, csak az ablakszárnyat cserélnék, és így mennyivel olcsóbb, ráadásul megspóroljuk a felfordulás nagyrészét! Ilyet sose tegyünk, mert ezzel a szigetelés 0 marad, szörnyen ronda lesz, a lakásunk értékét nem növeltük, hanem inkább csökkentettük (ki akarna 30-40 éves fa tokban új műanyag ablakot?).
Anyag: panelben válasszunk műanyag nyílászárót, mert kirándulni sem megyünk öltönyben. Oda egyszerűen az való.
![]() |
Nem túl vonzó. |
Ezzel az eredeti szoba sötét lett, megszűnt a közvetlen szellőzése, ráadásul a beépített erkély télen hideg, nyáron forró volt, a lomok tárolásán kívül semmire nem lehet használni.
![]() |
Úgy hirdetik, mint kiváló példa – igazából rémes! |
![]() |
Legtöbbször valami ilyesmi az eredmény. Rettenetes. |
![]() |
Erkélydekor ragasztószalaggal |
![]() |
Idétlen megoldás, hiszen ritkán terítünk füvön, de legalább nem a régi lábosok vannak az erkélyen! |
Egy szoba mérete nem csak úgy növelhető, ha konkrétan hozzáadunk az alapterülethez, hanem akár úgy is, hogy látványban bővítjük. Tehát például hozzákapcsoljuk vizuálisan az erkélyt. Ez úgy lehetséges, hogy a szokásos szerencsétlen ablak+erkélyajtó helyett az ablak alatti félfal bontásával egy hatalmas ablakot és erkélyajtót építünk be, persze feltéve, hogy a loggia fala tömör, tehát a homlokzati átalakítás nem látszik az utcáról.
![]() |
Az eredeti megoldások erkélyajtóra. Nem túl szép! |
Bár csak olyan képeket találtam, amelyeken tolóajtó van, de nekünk nem lesz erre szükségünk, ráadásul az ára horribilis (simán 1 millió körül). Helyette egy ilyesmi, fix ablak és bukó/nyíló erkélyajtót építsünk be.
![]() |
Az egyik szárny legyen fix, mert a képen egy bukó/nyíló és egy nyíló látszik! |
Tehát ha van egy ilyen erkélyünk:
![]() |
Csap Viktor belsőépítész által felújított panellakás |
akkor azt igazán kellemes látni a szobából, a nagy üvegfelületen keresztül.
Lehet olyan helyzet, amikor érdemes beépíteni a loggiát: a lakás forgalmas út mellett fekszik, vagy egyéb okból alkalmatlan az erkély arra, hogy valaha is kiüljünk oda. Ha beépítünk, akkor viszont csináljuk rendesen:
- Igazi erkélyt ne építsünk be, mert az szörnyen fog kinézni és használhatatlan lesz (javasolnak üvegtáblákat, ne dőljünk be ennek).
- Ha loggia, akkor bontsuk ki a meglévő falat és ablakot a szoba felé. Ez mindenképpen bontható, hiszen nem teherhordó felület, sőt általában nem is beton.
- Építsünk be jól szigetelő ablakot a loggia ablaknyílásába.
- Vigyük ki a fűtést az ablak alá.
- Olyan funkciót tervezzünk oda, ahol nem gond a szintkülönbség a szobához képest (dolgozó, olvasórész, télikert (de itt is legyen egybenyitva a szobával), könyvtár, varrószoba, kávézósarok (normál étkező általában nem fér el).
- Azaz ha beépítünk, akkor teljesen integráljuk a loggiát a lakótérbe!
Végül a legnehezebb téma: a panellakások nem túl népszerű alaprajzának átszabása. Vagyis lehet-e falat bontani panelben?
Először is, a panellakások beosztása nem is olyan rossz. A későbbi építésűek simán felveszik a versenyt a 2000-es évek építési őrületében készült szörnyű lakásokkal (ablaktalan konyhák lehetetlen helyen, berendezhetetlen félszobák, stb.).
![]() |
A legfiatalabb budapesti lakótelep (1989), cseréptetős, négy emeletes, tömbfűtéses ház legnagyobb lakása: 87 nm, 3 szoba. Teljesen vállalható alaprajz, a konyha-étkező-nappalit már egybenyitották. |
![]() |
80-as évek eleje, Óbuda, itt már rájöttek, hogy az emberek esznek is, tehát étkező is van. A nappali kényelmes (kb. 20 négyzetméter), a háló is egész szoba. |
![]() |
Például így lehet átalakítani, bár a konyha-étkező-nappali összenyitása félmegoldás (miért nem bontották az összes falat a konyhán?). Ráadásul az étkező az eredeti helyén jobb volt. |
![]() |
A legdrágább budapesti panel: Pók utca széle, három emeletes házban, garázzsal, 4 kényelmes szoba, a közösségi terek különösen nagyvonalúak, viszonylag tágas fürdő, gardrób, nagy, intim erkély. |
![]() |
Óbuda, régebbi építésű, 10 emeletes ház, 64 nm-es, 3 szobás lakása. Van benne lehetőség, mégpedig szerkezeti átalakítás nélkül is! |
Miért érdemes inkább alaprajzon belül felújítani?
Szögezzük le: a panellakás újrarajzolása nem egyszerű téma. A panelek egészen más technikával épültek, mint a téglaházak, azaz a szerkezeti elemek is másként kapcsolódnak egymáshoz. Míg egy hagyományos építésű háznál a válaszfalak sosem viselnek terhet, tehát korlátozás nélkül bonthatóak, illetve a főfalakon is nyitható a megfelelő áthidaló beépítésével új, akár nagyobb nyílás is, a paneleknél más a helyzet.
Sose tervezzünk, és főleg ne próbáljunk falkívágást szakértő és építési engedély nélkül kivitelezni, mert az beláthatatlan következményekkel járhat.
Alapvetően a válaszfalak esetleg, vagy részben bonthatóak, a főfalak viszont alapszabályként nem. Az is kérdés, hogy milyen bontások történtek már a velünk függőlegesen egy oldalon lévő lakásokban. De felesleges is tippelni, mert úgyis erre szakosodott céget kell kihívni, amelyik az engedélyekig bezáróan végigviszi a folyamatot.
A másik nehézség: a betonvágás nagyon költséges művelet, mert speciális szerszám kell hozzá, ráadásul a kivágott faldarabokat elszállítani sem egyszerű (nagy súly, emelet, stb.).
Mit tehetünk mi?
- Fogadjunk lakberendezőt, hátha kitalál valamit a meglévő beosztással. Ha sikerül, akkor megússzuk a nagy felfordulást és pénzben sem járunk rosszul. A szakember segítségével esetleg egy apróbb változtatással sokkal használhatóbb lesz a lakás.
- Kis változást tervezzünk: összenyitjuk a konyhát az étkezővel, vagy legalább megnyitjuk a falat.
- Egy kisebb lakásban (max. 2 szobáig, max. 2 főig) egybenyittatjuk az apró vécét és fürdőt és lesz egy egész kellemes helyiség.
- Mindenképpen rajzoljuk le, mit szeretnénk. Legfeljebb a betonvágással foglalkozó cég majd kiábrándít, hogy ebből mi nem lehetséges.
- Mit hoznak ki építészek egy saját panellakásból?
- Milyen a panel, ha első lakás?
- Milyen a panel, ha középkorú pár a költözés helyett a felújítást választja?
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: