Lakjunk jól!

Tervezzünk: a gyerekeink szobája

A nagyobbik gyerekünk, a fiú, iskolába megy ősszel. Ebből sok más mellett az is következik, hogy eljött a gyerekszoba átalakításának ideje is.
Hányadik átalakításra készülünk 7 év alatt?
1. Újszülöttként (mindkét gyerek) a mi szobánkban kezdett.

2. A nagyobbik 4 hónaposan költözött a “saját” szobájába, ami aztán bő egy évig változatlan kialakítással maradt, majd a budapesti lakásból vidéki házba költöztünk.

3. A mostani szobájuk 1.0-ás verziója vicces körülmények között született: állapotos voltam a második gyerekünkkel és sajnos a mellékhelyiségtől nemigen tudtam fél óránál hosszabb időre eltávolodni az első négy hónapban. Közben építkeztünk, és a festő egyre kétségbeesettebben kérte a férjem, hogy a kedves feleség mondjon már színeket. De akkoriban kb. ez a téma érdekelt legkevésbé. Bevallani is iszonyú, de egy kevésbé súlyos napon fogtam magam, lerohantam a szomszédos PRAKTIKERBE! és tenyeremet a szájamra szorítva választottam egy pár kész színt és hozzá, szóval hogy valljam be, egy macis bordűrt. Egy preferencia volt, az uniszex kialakítás, mert akkorra már tudtuk, hogy a kicsi lány. Tehát világoskék, krém és narancssárga lett a szoba, a bordűr pedig ehhez passzolt. A színek amúgy szépek voltak, a festő kérte, hadd fényképezzen, olyan szép referencia lesz, de ne higgyünk neki!
4. Fél év múlva érkezett a hugica, aki először velünk lakott, csak egy járókával járult hozzá a szoba berendezéséhez. Ahol azért a 2 éves “nagy” mellett rohamos szaporodásnak indult a játékok serege: autók, járműpályák, könyvek, stb.
5. 10 hónap múlva beköltözött a kistesó is, ekkor 2 rácsoságy adta a szoba nem túl izgi karakterét.
6. A “nagy” ősszel óvodába ment, a rácsos ágyat normál ágy váltotta.
7. Mivel a kicsi is kiköltözött a rácsoságyból, így a minimális helyfelhasználás érdekében egy emelt ággyal – IKEA KURA – oldottuk meg az ágykérdést, és igyekeztünk kialakítani fiú és lány játéksarkot, értsd autók és babák megosztásban + rajz- és játékasztal.
Miért írtam mindezt le? Azért, hogy demonstráljam: a gyerekszoba folyamatos változásban van, ennek megfelelően gondoljunk a beszerzendő tárgyakra – mit, mennyiért!
Mostanra megérett a szoba az újrafestésre (igen, 5 év alatt simán leamortizálják, titokzatos módon felkerül néhány barlangrajz a falakra, stb.).
 
Mik az igények:
  • A gyerekek még legalább 4 évig közös szobában maradnak – nem mi ragaszkodunk ehhez, hanem ők még a felvetést sem értik, hogy esetleg EGYEDÜL kellene aludni egy szobában éjszaka? Tehát alapvetően uniszex stílust alkalmazunk továbbra is, bár a szoba a fiacskánké lesz hosszútávon, ezért kicsit dominánsabb lehet a fiús vonal.
  • Bekerül az íróasztal a szobába, és megpróbáljuk cserébe kivenni a kis óvodásoknak való bútorok egy részét, de lehet, hogy heves ellenállásba fogunk ütközni.
  • A kislányunk is normál gyerekágyat kap, mert eddig az emelt ágy alsó részén aludt, matracon. Ez lesz a szoba nagyon lányos része (baldachin, pillangók, stb.).
  • A tárolásban az anyuka – én – olyan rendszert szeretnék, amiben esténként szinte maguktól eltűnhetnek a játékok, bigyók, nélkülözhetetlen papírfecnik, kártyagyűjtemény, kavicsok, dobókockák. Folytassam?


Mi az, amit NE?

  • Ne az anyuka cukiság iránti igénye vezérelje a gyerekszoba kialakítását, látunk erre számtalan szörnyű példát, mikor a gyermeteg szülő és az idétlen lakberendező beletrafál! A mi hálónkat sem a gyerek tervezi, mondjuk egy szobányi pókemberfestménnyel a plafonon.
Ezek egy kétéves kislány szobájában készült képek,
a lakberendező büszkén hirdeti glamúrosnak. Jaj!
  • Ne legyenek garnitúrák, mert úgy fog kinézni a szoba, mint egy bútorkatalógus. Unalmas, élettelen.
Ez nem egy gyerekszoba, ez egy bútorbolt
  • Ne költsünk sokat, ez a gyerekek szobája, nem fognak rá “vigyázni”. Drága bútor, tapéta mindenképpen kerülendő.
  • Különösen a csecsemő szobájára ne költsünk, neki nem kell külön szoba, csak olyan 6-8 hónapos korától (kúszás-mászás) egy olyan hely, ahol játszhat. Ehhez képest komplett ipar épül anyukák fészekrakó ösztönére!
Igazán “inspiráló” színválasztás gyereknek!
  • Kerüljük a tematikus szobákat (halálom: kalóz!), trendi mesefigurákat a falon! Kinövik, rém cikinek gondolják, cserélni kell. Amellett, hogy ronda. Még Pettson és Findusz is sok teljes falfelületen.
  • Ne legyen kidekázott dizájncsúcs a szoba, mert ők el fogják “rontani” a koncepciót: behoznak színben nem stimmelő játékokat, rettenetes matricákat biggyesztenek stikában ide-oda.
Cukinak tűnik? És ha a gyerek kiborítja a legót, akkor tönkremegy a koncepció?
Mi az, amit IGEN?
  • Vidám, telt színek.
  • Játékra inspiráló környezet és tárgyak.
  • Tér.
  • Biztonság: lámpák, polcok, stb.
  • Egyszerű, funkcionális bútorok. Amit lehet (polcok, komód, stb.), azt ne “gyerek” kivitelben vásároljuk, mert ha olyan a forma, akkor már egy iskolás is cserét akar majd, ha pedig amúgy normál bútor, akkor csak az árában fogjuk megérezni, hogy gyerekbútort vettünk. Márpedig mondjuk egy óvodás, kisiskolás miatt már nem szükséges gyerekbarát festék, mert nem rágcsálja a polc szélét.
  • Alacsony polcok. Meg néhány magas azoknak a dolgoknak, amit ne érjenek el.
  • A dekoráláshoz használjuk az ő rajzaikat, családi fotókat, stb.
  • Olyan dizájn, ami közel áll hozzájuk, de mégis “neveli” őket a jó ízlés felé.

Ha tervezünk, keressünk inspirációkat a neten. Ezeket a nagyrészt valódi szobákat találtam, amik tetszenek.

Csillagos 5-ös!
Nagyon tetszik! Háló- és játszórész, ami egyben is van és külön is – gondoljunk a  korkülönbségre és az eltérő alvásigényre. Ráadásul finoman lányos.
Bocs a fotó minőségéért, de a szoba nagyon tetszett: a régi családi tárgyak felhasználása, a telt színek,  a puhaság.
Vagány. A fiam bevállalná.
Jópof lányszoba, olyan 8-10 éveseknek, leszámítva az idétlen stylist által odatett magassarkút.
Ez egy gyerekbarát sarok! Remek figyelőpont az utca felé, mesélőkuckó, bújóhely, stb.
Semmi gyerekszobás izé, a funkció mégis egyértelmű: egy kisiskolás izgalmas szobája!
Ide vele!
Vidám színek, bár kicsit sok helyet vesznek el az ágyak. A gyerekszobát ne ágyközpontúan, hanem játékközpontúan alakítsuk ki!
Kicsit túl szabályos, de a színek, a a kialakítás, a vidámság azért a pozitív oldalra billenti.
Nektek mik a fő szempontok, amikor a gyerekeknek terveztek szobát? Ha van egy jó fotód tedd ki itt!
 
A tervezés az igények felmérésével folytatódik!

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!