Ha ingatlant akarunk eladni, akkor az otthonunk családi fészek helyett árucikké válik. Annak érdekében, hogy a mi portékánk legyen a legszebb a piacon, tegyünk meg mindent! Ez az ún. home-staging, azaz ingatlanfelkészítés.
A felkészítés lényege: ilyen volt, ilyen lett! Sajnos van olyan eladó, aki úgy árulja, sőt fényképezi a lakást, mint ahogy az első képen látjuk. |
A felújítandó lakást lehetőleg ürítsük ki, ha van normális állapotú bútor, abból néhányat (ülőgarnitúra, ágy, szekrény, étkező, tálaló) esetleg bent lehet hagyni, hogy a vevő lássa, melyik helyiség mire szolgál. Teljes katasztrófa: meghalt a nagyi, áruljuk a lakását és mindent úgy hagyunk, ahogyan ő letette. Ez a feeling kevés érdeklődőt fog vonzani! Ha felújítandó lakást adunk el, mindig takarítsunk ki alaposan, hiszen a lakás úgyis kopott, elhasznált, legalább koszos ne legyen. Ne higgyük azt, hogy úgysem látszik!
Nem kell sokat törni a fejünket: legjobb a teljes kipakolás és a kínos tisztaság. Így a vevő azt látja, amit kell: napfényes, tágas lakás, szép parkettával. |
Csillog a parketta, ragyog a nap. Bár felújítandó, mégis barátságos. |
Ha a lakással nem érdemes semmit tenni, akkor felhívhatjuk a figyelmet a szép részletekre: pl. de jó lesz ezt látni reggel, ha kilépek az ajtón!
|
A közepes állapotú lakásban maradjanak a bútorok, minden felesleges tárgyat dobozoljunk be, a hibákat javítsuk, a lakás állapotát lerontó részletek cseréjén gondolkozzunk el. Tehát tisztasági festés fehérre, csöpögő csapok, törött vécédeszka helyett új, stb.
A bemutatott lakásról az jut eszünkbe, hogy milyen kellemes. Egyértelműen a tulajdonos pakolta össze, az ingatlanos a fotózással semmit nem tett hozzá…
Azért itt az asztalról jó lett volna lepakolni az oda nem illő kozmetikai szereket. |
Mit látunk? Egy jó méretű, nagyon világos hálószobát. Bármit bele lehet képzelni, a tipikus üres vászon. |
Újszerű állapotú lakás: a bemutatási állapot minél inkább hasonlítson egy mintalakásra. Bizonyos értéken felül (kb. 30 millió forint) már százezres nagyságrendű javításokat is érdemes mérlegelni, nehogy a vevő azt gondolja, hogy a lakást fel kell újítani, mert akkor vesztes helyzetben vagyunk!
A mellékelt példa csillagos ötös! A tulajdonos árulja és kifogástalanul készítette fel a lakást + a fotók is jó, bár amatőr képek. Teljes rend, semmi kacat, a konyha, a fürdő makulátlan, látjuk az értékes berendezéseket, minden bent van, amit egy modern lakástól elvárunk. Ha már home-staging: a 2. képen az előtérben lévő üres polcok szebbek lennének néhány könyvvel, vázával!
Az üres komód elég fura! |
A ráncfelvarrásról természetesen lehet az eladók, vagy a vevők szemszögéből beszélni.
Az érdekek, és így a tanácsok is homlokegyenest különböznek!
Elsőként nézzük a vevőket:
- Láss túl a hibákon, koncentrálj a tényekre: méret, beosztás, fekvés, benapozottság, környék.
- Ne csábulj el azért, mert valaki virágot tett az asztalra!
- Ha kevés a pénzed, ne fizess azért, mert valaki már kitalálta a lakást előtted! Lásd Álomház c. adás, Spektrum Home!
Ez egy tökéletes konyha, úgy ahogy van! |
És az állítólagos felkészítés után… Be ne dőljünk annak, hogy valaki felrakott két cserép zöldséget az asztalra! Ez nem ingatlan-felkészítés, hanem átverés. |
- Az ingatlant árucikknek tekintsd!
- Ennek megfelelően tüntess el mindent, ami akadályozza az eladást, tegyél oda mindent, ami segít ebben. Az a célod, hogy hamarosan már ne a te lakásod legyen!
- Ha ez egy kereskedelmi tevékenység, akkor fontold meg, érdemes-e beletenni 50 ezer forintot annak érdekében, hogy félmillióval többért lehessen eladni, vagy a mostani nehéz helyzetben ne kelljen hónapokig-évekig várni az eladással! Nem az a kérdés, nekünk mire van szükségünk (az eladandó lakásban kb. semmire), hanem a jó árat milyen kisebb fejlesztésekkel tudjuk elérni?
- Ne újítsd fel a lakást kifejezetten az eladásra, hacsak nem vagy építész, lakberendező, ingatlanfejlesztő, vagyis viszonylag jól tudod mitől döglik a légy! Az átlagos eladó által eszközölt fejlesztések valószínüleg nem térülnek meg, sőt kerülni fognak a vevők, mert ők más falszínt, burkolatot, konyhát, elrendezést akarnak, és nem fognak azért fizetni, hogy leverjék a te drága csempédet a falról, sőt a konyha és a kisszoba is helyet cseréljen.
A home-staging tényleg amerikai találmány és azt gondolom sok olyan része van, amit mi itthon nem fogunk alkalmazni:
- nem fogunk bútorokat bérelni,
- főleg műalkotásokat nem,
- az összeg is nagyon korlátozott, amit erre a témára tudunk fordítani.
Mi az, amit tudunk használni?
Funkcionális berendezés kialakítása, ami nem akadályozza a közlekedést, megmutatja mire alkalmas a helység.
A festés tényleg sokat segített. De az a szörnyű bokréta nagyon nem kellene oda! |
Definiáljuk a tereket! A hálószobában legyen dupla ágy, két éjjeliszekrény, ruhásszekrény, az étkezőben asztal, felette lámpa, körülötte székek, a nappaliban kanapé, ahonnan látszik a tévé, stb. Semmiképpen ne legyen rumliszoba a házban!
A lehetőségekhez képest legyenek a helységek letisztultak!
Ez sem rossz, hiszen ott a dupla mosdó, meg a beépített tároló. |
De ez meg tökéletes. |
Ez borzalmas. |
Főleg, ha lehetne ilyen is! |
A túlméretezett bútorok eltüntetése. Alapvetően ne vegyünk túlméretezett bútorokat! Ronda a hatalmas ülőgarnitúra (ha még ráadásul bőr is, sőt faragott is, sőt cirkalmas is, az már a totális rettenet), a kis belmagasságú lakásban a hatalmas étkezőszék, stb. Sok tulajdonos nem hiszi el, hogy az ilyen bútorok miatt kicsinek tűnik a lakás! Ha kicsi a nappali a komplett három részes ülőgarnitúrához, akkor szabaduljunk meg egy részétől, csukjuk be az étkezőasztalt, a pótszékeket vigyük a pincébe, stb.
Bár itthon ez szerintem kevésbé jellemző probléma, de kerüljük a kopár tereket!
Végül, de nem utolsósorban egy nagyon fontos kérdés: ki készítse fel az ingatlan?
- Ha meg tudsz birkózni a feladattal, akkor te magad!
- Nézz lakberendezési újságokat, blogokat, műsorokat. Bár ezek is tele vannak unalmas, vacak lakásokkal, azért ha a tiéd már úgy néz ki, mint azok, akkor jó úton jársz.
- A legjobb műsor a témában talán a Spektrum Home Elad-lak /The stagers c. sorozata volt. Nem csak akkor érdemes nézni, ha a lakást akarunk eladni, mert átrendezéshez, sőt berendezéshez is remek ötleteket ad, főleg ha a szeretjük a földszíneket.
- Ha semmi érzéked ehhez, akkor keress olyan barátot, kollégát, akinek megy az ilyesmi.
- Bizonyos értékhatár felett pedig bízz meg egy lakberendezőt, mégpedig olyat, akinek tetszenek a munkái!
Ha szívesen olvasnál még a témáról, leginkább egy itthoni eladó ház felkészítését ajánlom A mi otthonunk c. lakberendezési magazin cikkével.
Neked is lenne kérdésed? Szívesen olvasnál többet lakberendezési témákban? Csatlakozz a Facebookon! Írj: lakasszabo@gmail.com
Nekem is kedvencem az EladLAk, már többször megnéztem. Egy idő után feltűnt, hogy miért tudták tágasan és esztétikusan berendezni a tereket: szekrényeket sehová sem raktak. Márpedig kevés lakásban volt beépített szekrény.Aztán az új tulajdonos hozza a bútorait és csodálkozik, hogy azokkal miért nem olyan a térérzet, mint amilyen a bejáráskor volt.Vagy rosszabb esetben el sem férnek a szekrényei. Szóval alaposan átverték.