Ingatlanfotózás: elad vagy elriaszt!

Az eladó ingatlanról készült művészi fotó nem fogja eladni az ócska lakást, de a rossz fotó elintézi, hogy azt se nézzék meg, ami valójában egy remek lehetőség.

Ha egyáltalán nem tudunk fényképezni, nincs is hozzá megfelelő gépünk, akkor bízzunk meg profit. Mint mindent, ezt is a lakás értékének megfelelően érdemes kalkulálni. Ha nagyobb értékű lakást adunk el, akkor akár lakberendezési újságból is kinézhetünk fotóst, mert az eladási ár majd kompenzálja a kiadást. Egyébként rengeteg fotós hirdet ilyen szolgáltatást. Ha nincs ajánlásunk senkihez, akkor szigorúan tekintsük meg a referenciákat!

Rossz jelek, az ilyen fotóst kerüljük:

Még a referenciaképek is pocsékok, mert lefotózta a rendetlenséget, nem cseréltette ki az ágytakarót, stb. Biztos van ilyen megbízás is, de azzal nem reklámozom magam.

Ez a legalja. Ki lehet a takaró alatt?

Az is gyanús, ha a photoshop nagymértékű használata virít a képen. Aki tud fényképezni, van megfelelő berendezése (gép, lámpák, stb.), annak nem a számítógépen kell megcsinálni a képet, ott csak javítunk.

Az sem pozitív, ha a képek ízléstelenek.

Végül akkor is gyanakodjunk, ha nincs megadva a lakásról semmi, csak tökéletes enteriőrök kimagasló színvonalú fotókon, zömében mondjuk angolszásznak tűnő berendezéssel. Azokat nem ő készítette, hanem pl. Google /Pinterest, stb. barátainktól kölcsönözte.

Akkor most nézzük végig kicsit részletesebben, hogy mire figyeljünk, ha mi fotózunk. Amúgy erre bíztatnék mindenkit, aki kedvet érez magában, nagy élmény, szép emlék lesz a régi lakásról!

Ne felejtsük el: fotózunk, ellenőrzünk, szelektálunk. Ha kell újra fotózunk. Előny, ha ott a számítógép kéznél, mert akkor azonnal meg tudjuk nézni a képeket! Bosszantó, ha azt hisszük készen vagyunk, és csak másnap derül ki, hogy nem jók a képek, de a napsütés és a gyönyörű rend már oda.

Már volt róla szó, hogy a fotóval kapcsolatban alapvető elvárás, hogy legyen tűéles, lehetőleg színhű, készüljön nappali fényben, még jobb, ha napsütésben, és teljes rendet és tisztaságot mutassanak a képek.

Ahogy a homályos, bemozdult, szemcsés vagy sötét képek rosszak,

úgy a túlexponáltak is, amin égi jelenés látszik.

Kár érte, mert a ház álomszép!

Az átlagos ingatlan eladásakor nem kell feltétlenül lakberendezési magazinba való fotókat produkálni, főleg akkor, ha visszük a berendezést. Természetesen nyerő helyzetben vagyunk, ha van egy vonzón berendezett lakásunk, ráadásul még tudunk is fényképezni. Ne szégyeljük se a lakást, se a saját képességeinket, hozzuk ki a maximumot a lehetőségeinkből.

Ezek itt mind 15 millió forint körüli, újszerű, 40-50 négyzetméteres, pesti lakások. Nem biztos, hogy mi így rendeznénk be a miénket, de mindenképpen jó minőségű, a mai átlagos igényeknek teljesen megfelelő lakásokat látunk, korrekt fotókon. Nagy előnnyel indulnak az eladási versenyben!

 Mit mutassunk?

Felújítandó lakás esetében fotózzuk a tereket, vagy bármilyen vonzó részletet:

Bár ezért a vállalkozásért nem vagyok oda, mert általában utálom a photoshoppal feltűnően megjavított képeket, de azért egy teljes felújítás előtt álló lakást így kell fényképezni. Hogy látszon: még romjaiban is gyönyörű, tágas, világos, tele csodás részletekkel! (És ugye nem felejtjük el a használható alaprajzot?)

Szerintem a legkényesebb kérdés a közepes állapotú lakás, mert nehéz eldönteni, hogy ki fogja megvenni? Vajon kidobja a laminált konyhabútort és a bordó-barack sakkmintában felrakott csempét, vagy örül mindennek? Talán itt igazán kulcskérdés a pakolás és a mintaszerű tisztaság, és ennek megfelelően a rendezett állapot tükröződése a fotókon.

Nagyon kellemes lakás, bár semmi extra elemet nem látunk.

Mit ne fotózzunk?

Most akkor képzeljük el ezt a képet a felmosó, vécépapír, koszos rongyok, stb. nélkül! Marad egy vécé kézmosóval, ami szuper!
Egy szépen berendezett, nagyértékű ház. De miért vannak gyerekülések a szekrény tetején, valami lomgyűjtemény a szekrény mellett? És ez az állatmintás takaró? Vajon hány vevőjelölt mond le a házról az állatmintás háló miatt?
Elképesztő rendetlenség, ami eltakarja a gyönyörű fapadlót, észrevétlenné teszi a szép, régi lépcsőkorlátot. A vevőben annyi marad meg, hogy itt egy rendezetlen előszoba volt.

Tessék visszanézni a képeket, pakolni és újra fotózni!

Természetesen van az a kategória, amikor nem kérdés, hogy a lakás/ház tökéletes helyen van, kiváló a beosztása, kifogástalan az állapota, és azzal tudjuk a potenciális vásárlót megfogni, hogy a lakás pontosan lakberendezési újságba való. De ez ritka eset, vagy legalábbis bőven az 50 millió+ árfekvésben vagyunk.

A fényképeken egy eladó bauhaus villáról láthatók profi fotók, itt az árba biztosan belefért a fotózás költsége is.

 

Update (2018. február).
1. A poszt még a blogspot motorral készült, elég rosszul vette át a wordpress, szét van esve az egész bejegyzés.
2. Öt évvel később azért már más színvonalat várunk el lakásfotózásban. Lásd Alvhem, Design Files, Dwell, Apartment Therapy, stb.

Apartment Therapy

Design Files

Alvhem

Tovább a blogra »