Lakjunk jól!

Miért rossz a rossz alaprajz? És mitől lesz jó?

Már írtam arról, hogy alaprajz nélkül semmiképpen se hirdessük a lakást.

Mert a vevő nem (csak) hangulatot vesz, hanem egy otthont, amivel kapcsolatban számos elvárása van:

  1. kell a két gyereknek egy viszonylag jó méretű, mindenképpen egész szoba, ami külön bejáratú (nem a nappaliból nyílik),
  2. szülőknek háló, ami közel van a gyerekekhez,
  3. anyuka nyelvet tanít, neki a bejárat közelében kell egy dolgozószoba,
  4. fontos, hogy a konyha és a nappali legyen kapcsolatban,
  5. melyik szobának milyen a fekvése,
  6. van-e kamra,
  7. lesz-e hely a szekrényeknek,
  8. hány fürdő van és mekkorák?
Ráadásul sok olyan lakást hirdetnek, amely teljes felújításra szorul, ott az is kérdés, mennyire lehet átalakítani a beosztást?
Ezeket a kérdéseket a rengeteg telefon és hosszas kérdezősködés helyett kiválóan megválaszolhatja egy pontos alaprajz.
Mitől pontos?
  • Hogy nem kb. ábrázolja az ingatlant, úgy emlékezetből és arányaiban, hanem méretarányos.
  • Hogy feltünteti a helyiségek funkcióit.
  • Sőt, a méretét is.
  • Ha profik vagyunk, a falakhoz is odaírjuk a méretet, így az érdeklődő nem rágja a körmét (aztán nem is telefonál), hogy vajon a franciaágy két éjjeliszekrénnyel befér-e, illetve az ajtó mögé még befér-e a normál, 60-65 mély gardrób?
  • Az átalakítás szempontjából kulcskérdés, hogy melyik fal tartófal és melyik válaszfal. Jelöljük!
  • Az sem mindegy, hol futnak a kémények, mert azt általában nem lehet társasházban bontani, sőt máshol sem érdemes. A cirkót pedig a kéményhez kell rakni.
  • Hol van vécé? Azt ugyanis elég korlátozottan lehet áthelyezni, miközben vizet bárhová vihetünk a lakásba. Tehát a vécé helye azt is mutatja, hogy kialakítható-e a második fürdőszoba.
  • Hol vannak a nyílászárók és mennyi van belőlük? Ezt elég elnagyoltan szokták feltüntetni, bár egyáltalán nem mindegy, hogy egy nagyobb szobában két ablak van-e, vagy egy nagyobb (az előző esetben pl. akár ketté is lehet osztani a szobát). Az sem mindegy, hogy nyílik az ajtó, hová nyílik, stb.
  • A pontos alaprajz és a fényképek összhangban vannak. Ha nem, az kellemetlen! (Az alaprajzon van ablaka a konyhának, a fotón nincs, vagy nem ott, stb.).

Nézzünk egy példát, melyik alaprajz mutat jobb lakást (ráadásul még pontosabb is, bár az ideálistól még messze van)?

Mit látunk a fenti képen? Egy szimpatikus, hagyományos, polgári lakást, kifogástalan beosztással: 3 utcai szoba, lichthofra nyíló mellékhelységek, udvari konyha, nagy előszoba. Ami azonnal zavaró, az a középső kicsi szoba, amiből a másik kettő, sőt a nappalinak kívánatos, íves ablakos szoba nyílik. És miféle ablaktalan hall van a konyha mellett? Mégsem olyan jó ez a lakás!

Szerencsére azonban megtaláljuk ezt a másik hirdetést, ahol mind az alaprajzon, mind a kitűnő fotón jól látszik, hogy a középső szoba a legnagyobb, igaz, hogy nem íves az ablaka, azonban helyette van két hatalmas, és végre szerepelnek a méretek is. Az a furcsa helyiség a konyha mellett kiváló második fürdőszoba lehet (a lichthofban megy mindig a vécé lefolyója is, tehát bármelyik arra nyiló helyiségben kialakítható vécé), de lehet itt háztartási helység, nagy kamra, sőt időszakos igénybevétel esetén akár egy kisebb dolgozóhelyiség. Kiváló lakás, ráadásul nagyszerű helyen (II. ker. Frankel Leó utca, sétáló része).

Bár a második alaprajz már sok kételyünket eloszlatta, azért elég vázlatos maradt. Persze lehet ez egy ingatlanforgalmazási marketingfogás is, hogy a hirdetésbe egy vázlatos rajz kerül fel, és konkrét érdeklődés esetén szállítják a hivatalos alaprajzot.

Aztán itt egy majdnem tökéletesen elkészített alaprajz. Strangok, kémények, főfalak/válaszfalak, szerelvények precízen feltüntetve, látszik, hogy a szobák biztosan pont olyanok mint a képen (térben álló oszlop, kis kiszögelés nem az ingatlan megtekintésekor fog meglepetést okozni).

Akkor mi hiányzik? A falak méretezése. Ez nem egy túl nagy lakás, két félszoba van benne, nagyon fontos kérdés, hogy hova mi fér be!

Mindenesetre a megvásárolni kívánt lakás esetében, főleg ha átalakítást és felújítást tervezünk próbáljunk meg ragaszkodni ahhoz, hogy megkapjuk a pontos alaprajzot is, máskülönben azt esetleg a mi költségünkön kell majd elkészíttetni!

Néhány tökéletes példa:

Gödi egyszintes épülő ház alaprajza. Sima ügy, a hirdető feltette a hivatalos alaprajzot.

Szentendrei egyszintes, újszerű ház. Itt is könnyű helyzetben van a hirdető, mert valószínűleg az első tulajdonos adja el, akinek kéznél van az alaprajz.

Annak érdekében, nehogy legyintsünk, nekik bezzeg könnyű, itt egy 1940-es években épült pasaréti lakás alaprajza. Fontos volt a jó és pontos tervrajzot mellékelni, mert a lakás enyhénszólva is nem felel meg a mai elvárásoknak. Viszont ügyes volt a hirdető, mert nemcsak a saját lakását mutatja, hanem azt is, hogy az ablakos előszoba mellett ott a szomszéd fürdője, tehát a lakás legnagyobb hibáját lehet majd korrigálni: az igen szerencsétlen helyen található fürdő mellett várhatóan az előszobában ki lehet alakítani még egyet. És úgy már csak apró módosítások szükségesek az alaprajzon. A középen futó főfalon kívül minden fal válaszfal, tehát nincsen akadálya, hogy ebből a csupa ablak villalakásból valaki egy csodás, új otthont alakítson ki!

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Krisztina Varga says:

    Érdekes cikk, de a ‘helyiség’ és a ‘helység’ kifejezéseket jó lenne helyesen használni…


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!