Lakjunk jól!

Eladunk és veszünk, de mennyi az annyi?

Ha tehát végiggondoltuk és reálisan számot vetettünk a vágyainkkal, eldöntöttük, hogy hol, mekkora, milyen jellegű házra vagy lakásra lenne szükségünk, akkor van még egy fontos feltétel, amit nagyon alaposan meg kell vizsgálnunk:

Mennyi pénzünk van álmaink megvalósítására?

Ez egy olyan szempont, amit úgy tűnik igen sokan rosszul mértek fel az elmúlt években.

Az egyszerűség kedvéért különböztessünk meg kétféle lakásvásárlót:
  • aki élete első lakását veszi,
  • aki elad, majd az új igényeknek megfelelően egy másik ingatlant vásárol.
Az első lakásukat vásárlók saját spórolt pénzüket, a családi juttatást / kölcsönt használják fel, és/vagy hitelt vesznek fel. Mindenesetre a rendelkezésre álló forrás fix, csak a hitel összegét kell jól belőni, hogy egyrészt megkapjanak egy olyan ingatlant, ami megfelel számukra, másrészt a hitelt annak egész futamideje alatt törleszteni tudják.

A második eset bonyolultabb, mert először is tudnunk kellene, hogy ingatlanunkat mennyiért tudjuk eladni.

Első lépésben mérjük fel azokat az ingatlanokat, amelyeket a miénkhez leginkább hasonló feltételekkel hirdetnek.

Pl. van egy lakásunk, ami:

  • 70 nm-es,
  • ’40-es években épült házban – kicsit nagyképűen ezt szokták Bauhausnak hívni,
  • 3 szobás,
  • emeleti,
  • lift nélkül,
  • gázkonvektorral,
  • belső Óbudán.
A neten összesen 3 hirdetés felelt meg ezeknek a feltételeknek, ebből most kettőt választottam ki. A két ingatlanért a hirdetésben 23 millió, illetve 24,7 millió forintot kérnének.  Ezeket a hirdetéseket folyamatosan figyeljük, mert az is sokat mond, mennyi ideig van fent egy lakás, míg végül talán elkel. Ez a módszer valamelyest segíthet a saját ingatlanunk árának meghatározásában.
Mit látunk? (A fényképek minőségéért én kérek elnézést.)
Óbuda, Zápor utca legjobb része, kívül felújított házban, 71 nm, 3. emelet, nincs lift. Az ingatlan teljesen nyers, kb. 20 éve nem nyúltak hozzá.  Ez Óbuda talán legértékesebb utcája, kiváló a lakás beosztása  is, könnyedén 4 szobát lehet belőle kihozni. 20-21 millióért el fogják adni. Ha az ügynök tisztességesebb képeket csinált volna (pl. a gyönyörű utcáról, a házról), az bizonyára gyorsítaná a folyamatot.
Óbuda, Eső utca (tehát az előzőtől kb. 100 méterre), 68 nm, 2. emelet. Nagyon jó utca, de a lakás drágább, kisebb, már át van alakítva – ráadásul nem is biztos, hogy túl szerencsésen. A szöveg szerint a belső kialakítás egy lakberendező munkája, ez a képeken egyáltalán nem jön át. Tehát ha a lakás tényleg szép, akkor sajnált a tulaj egy normális fotósorozatért kb. 50 000 forintot, cserébe majd veszít több milliót. Mivel a lakás súlyosan túl van árazva,  kevesen fognak jelentkezni is. Talán az utcanév behoz egy pár érdeklődőt.

Figyelmeztetés: a nagyi által 1992-ben beépített konyha, a 2000-ben rózsaszín márványutánzatú csempével dekorált fürdő,  Mekk Mester öcsénk néhány meglepő és mulatságos próbálkozása, a szomszéd maradék lambériájával burkolt étkező nem teszi a lakást új építésűvé, sőt még felújítottnak se gondoljuk!

Visszatérve a saját lakásunkra: ne legyenek illúzióink, a lakást az új tulajdonos feltehetően teljesen fel fogja újítani, cirkót, új ablakokat, új vezetékezést, beépített konyhát fog csináltatni, elképzelhető, hogy az alaprajzot is átszabja. Az ingatlanért a pontos utca és a ház ismerete nélkül úgy becsülöm, kb.18-21 milliót lehetne végül kapni.

Ugorjunk egy nagyot, tételezzük fel, hogy a saját lakásunkat jól eladtuk / van tuti vevő – mert fizetett foglalót.

Van egy másik fontos feladatunk, amit remélhetően már bő fél éve szorgalmasan végzünk is: keressük vágyaink tárgyát a neten, a kiválasztott környéken sétálva, ismerősöktől érdeklődve, netán egy ügynök segítségével. Tehát tudjuk meg, hogy az álomingatlan(ok) milyen pénzügyi határok között mozognak.

Fontos, hogy határozzuk meg a két végpontot, ami még megfelelne az igényeinek és amire igazán vágyunk: pl. legrosszabb esetben veszünk Dunakeszin a Tóváros lakóparkban egy négyszobás lakást garázzsal, de legjobban Szentendrén szeretnénk egy 4 szobás házat, központi, csendes helyen. A költségvetés semmiképpen sem lépheti át a 30 millió forintot, az előző lakásért pedig 18 millió forintunk van. Nem akarunk masszív felújítást, átalakítást.

Tehát Dunakeszi, 4 szoba, 95 nm, kiváló állapotban, 18,9 millió:

Szentendrén talán ez a legjobb ajánlat a 4 szobás, belváros közeli ház kategóriában, 45 millió:
Sok következtetést levonhatunk: keresünk Szentendrén egy lakást, sokkal szerényebb helyen sorházat, ikerházat. Dunakeszin biztosan találunk költségvetésen belül kifogástalan sorházat, ha szerencsések vagyunk, akár ikerházat is. Vagy megállunk a dunakeszi lakásnál és nem veszünk fel hitelt.
Arra itthon nemigen van tuti útmutatás, hogy egy ingatlant végül mennyiért vihetünk el. 2013 januárjában vagyunk, a vevő diktál. De nem mindegy, hogy az ingatlan mióta van piacon, mennyire egyedi és milyen feltételekkel tudunk fizetni.
  • Mások a lehetőségei annak, aki azonnal és készpénzben fizet, és annak, aki lerak esetleg egy foglalót és közben árulja a saját lakását (rizikós megoldás).
  • Más a helyzet egy békásmegyeri 8. emeleti 55 négyzetméteres panellel (van pont olyanból még 50 a neten), vagy egy szentendrei zárt lakóparki négyszobás új lakással (max. egy-két konkurense lehet).
Az alkut tehát be kell számítani a kereséskor. Ez a gyakorlatban azt jelenti, ha 20 milliót tudunk szánni az új lakásra, akkor bátran keressünk a 22 milliós hirdetések között. Sőt elmerészkedhetünk a 25 milliós kategóriába is, de leginkább azért, hogy lássuk mi van afelett, amit mi még megengedhetünk magunknak és megnyugodjunk: az a lakás, amit 22 millióért hirdetnek és mi huszat tudunk érte kínálni, tényleg nagyon megéri (vagy éppen nem).

Ha kevés a pénzünk, próbáljunk tucatlakást venni, hiszen ott van összehasonlítási lehetőség, választék (ilyenek a panelek, a nagyobb lakóparkban található kicsi és közepes méretű lakások, sorházak, ikerházak). Inkább ne álmodjunk a csak nekünk, csak most lehetőségekről. Aki nem gazdag, az ne kockáztasson! Más befektetési céllal lakást venni (max. veszítünk egy kis pénzt), mint a család lakóhelyének kiválasztását a szerencsére bízni, hiszen ha kevés pénzzel ráfaragunk, akár nagyon komoly baj is történhet.

A hitelről

Nem vagyok sem közgazdász, sem hitelügyintéző. Azonban van saját tapasztalatom arról, hogy hirtelen változthat a család anyagi helyzete, és ha túlvállaljuk magunkat, akkor nagyon szomorúan végződhet a történet.

A leginkább megbízható és józan tanácsadónak a független intézményeket tartom, mint a Magyar Nemzeti Bank, vagy a PSZÁF. Pl. a az előbbi nagyon egyszerű tanácsot ad: számold ki mennyi az összes bevételed és kiadásod. Ha az egyenleg pozitív, akkor maximum ekkora összegre, de inkább kevesebbre adósodj el. Mi egy 20 milliós házra 5 millió forint hitelt vettünk fel, ami 25%. Ezt még egy rövid, bevétel nélküli időszakban is – nyögve bár – de tudtuk törleszteni.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!