Ha tehát végiggondoltuk és reálisan számot vetettünk a vágyainkkal, eldöntöttük, hogy hol, mekkora, milyen jellegű házra vagy lakásra lenne szükségünk, akkor van még egy fontos feltétel, amit nagyon alaposan meg kell vizsgálnunk:
Mennyi pénzünk van álmaink megvalósítására?
Ez egy olyan szempont, amit úgy tűnik igen sokan rosszul mértek fel az elmúlt években.
- aki élete első lakását veszi,
- aki elad, majd az új igényeknek megfelelően egy másik ingatlant vásárol.
A második eset bonyolultabb, mert először is tudnunk kellene, hogy ingatlanunkat mennyiért tudjuk eladni.
Első lépésben mérjük fel azokat az ingatlanokat, amelyeket a miénkhez leginkább hasonló feltételekkel hirdetnek.
Pl. van egy lakásunk, ami:
- 70 nm-es,
- ’40-es években épült házban – kicsit nagyképűen ezt szokták Bauhausnak hívni,
- 3 szobás,
- emeleti,
- lift nélkül,
- gázkonvektorral,
- belső Óbudán.
Figyelmeztetés: a nagyi által 1992-ben beépített konyha, a 2000-ben rózsaszín márványutánzatú csempével dekorált fürdő, Mekk Mester öcsénk néhány meglepő és mulatságos próbálkozása, a szomszéd maradék lambériájával burkolt étkező nem teszi a lakást új építésűvé, sőt még felújítottnak se gondoljuk!
Visszatérve a saját lakásunkra: ne legyenek illúzióink, a lakást az új tulajdonos feltehetően teljesen fel fogja újítani, cirkót, új ablakokat, új vezetékezést, beépített konyhát fog csináltatni, elképzelhető, hogy az alaprajzot is átszabja. Az ingatlanért a pontos utca és a ház ismerete nélkül úgy becsülöm, kb.18-21 milliót lehetne végül kapni.
Ugorjunk egy nagyot, tételezzük fel, hogy a saját lakásunkat jól eladtuk / van tuti vevő – mert fizetett foglalót.
Van egy másik fontos feladatunk, amit remélhetően már bő fél éve szorgalmasan végzünk is: keressük vágyaink tárgyát a neten, a kiválasztott környéken sétálva, ismerősöktől érdeklődve, netán egy ügynök segítségével. Tehát tudjuk meg, hogy az álomingatlan(ok) milyen pénzügyi határok között mozognak.
Fontos, hogy határozzuk meg a két végpontot, ami még megfelelne az igényeinek és amire igazán vágyunk: pl. legrosszabb esetben veszünk Dunakeszin a Tóváros lakóparkban egy négyszobás lakást garázzsal, de legjobban Szentendrén szeretnénk egy 4 szobás házat, központi, csendes helyen. A költségvetés semmiképpen sem lépheti át a 30 millió forintot, az előző lakásért pedig 18 millió forintunk van. Nem akarunk masszív felújítást, átalakítást.
Tehát Dunakeszi, 4 szoba, 95 nm, kiváló állapotban, 18,9 millió:
- Mások a lehetőségei annak, aki azonnal és készpénzben fizet, és annak, aki lerak esetleg egy foglalót és közben árulja a saját lakását (rizikós megoldás).
- Más a helyzet egy békásmegyeri 8. emeleti 55 négyzetméteres panellel (van pont olyanból még 50 a neten), vagy egy szentendrei zárt lakóparki négyszobás új lakással (max. egy-két konkurense lehet).
Ha kevés a pénzünk, próbáljunk tucatlakást venni, hiszen ott van összehasonlítási lehetőség, választék (ilyenek a panelek, a nagyobb lakóparkban található kicsi és közepes méretű lakások, sorházak, ikerházak). Inkább ne álmodjunk a csak nekünk, csak most lehetőségekről. Aki nem gazdag, az ne kockáztasson! Más befektetési céllal lakást venni (max. veszítünk egy kis pénzt), mint a család lakóhelyének kiválasztását a szerencsére bízni, hiszen ha kevés pénzzel ráfaragunk, akár nagyon komoly baj is történhet.
A hitelről
Nem vagyok sem közgazdász, sem hitelügyintéző. Azonban van saját tapasztalatom arról, hogy hirtelen változthat a család anyagi helyzete, és ha túlvállaljuk magunkat, akkor nagyon szomorúan végződhet a történet.
A leginkább megbízható és józan tanácsadónak a független intézményeket tartom, mint a Magyar Nemzeti Bank, vagy a PSZÁF. Pl. a az előbbi nagyon egyszerű tanácsot ad: számold ki mennyi az összes bevételed és kiadásod. Ha az egyenleg pozitív, akkor maximum ekkora összegre, de inkább kevesebbre adósodj el. Mi egy 20 milliós házra 5 millió forint hitelt vettünk fel, ami 25%. Ezt még egy rövid, bevétel nélküli időszakban is – nyögve bár – de tudtuk törleszteni.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: