Folytassuk a magyar család londoni kis lakásának berendezését a gyerekszobával. Ez a szoba szép: remek az íves ablak (bay window, ha már…). Ráadásul ott a kandalló helye is, a jellegzetes beugrókkal, tehát a szoba angolos jegyekért kiált!
1. Alakítsunk ki egy többfunkciós álkandallót!
Még itthon sem okozna nagy gondot, ha kandallóhoz való klasszikus keretet akarnánk beszerezni. Akár antikvitásokban, akár vaterán, de egy jó asztalos is megcsinálja – vagy ügyesebbek maguknak is. Angliában pedig főleg nincs hiány ilyesmiből! Mivel csak dekoráció, így túl sok elvárásunk ne is legyen, csak a küllem.
De azért persze ne csak úgy a falnak támasszuk, hanem adjunk neki funkciót – például lehet itt is egy krétafalas megoldás. Rajzolhatunk bele egy kandallót is, de azért a folyamatos dekorálást bízzuk a szoba tulajdonosára, a hamarosan iskolás kislányra!
2. Szimmetrikus beépítés a kandalló köré
Az angol otthonokra jellemző, hogy a szoba főfalán középen van a kandalló, mellette a beugrókban szimmetrikus beépítés. Ilyet a gyerekszobában is kialakíthatunk, azaz a kandallós falnál lehetnek a nagyméretű ruhásszekrények. Ha két IKEA 236 magas PAX elemet veszünk, akkor ez teljes mértékben megoldhatná a család tárolási problémáit – főleg, hogy a szülők naponta használt ruháit inkább a kamrába tennénk, illetve a nappaliba majd beteszünk egy fiókos komódot is.
Az alaprajz szerint az egyik beugróban vagy egy gázóra – ha ez így van, és ha lehet, akkor azt szerkesszük be a szekrénybe…
Természetesen a kandalló a szoba fókusza, így a párkányra kerülhetnek kedves tárgyak, fölé pedig hangsúlyos dekoráció. Ami lehet gyerekrajz, családi képek is.
3. Íves ablak: adjuk meg a módját függönyözéssel!
Egy angol lakás névjegye szerintem az íves ablak. Tegyünk rá nagyvonalú, lányos függönyt! Szabjuk bőven, vegyünk elkötőt, variáljuk a fényáteresztőt és a sötétítőt!
Annak érdekében, hogy ne kelljen az anyagon spórolni, válasszunk az IKEA kínálatából – mivel az tényleg olcsó, akár vegyünk dupla mennyiséget. Mert tudjuk: függöny két dolog miatt lehet csúnya! Az egyik, ha rövid, a másik, ha kevés az anyag.
Viszont nem kell a színekben és a mintákban tobzódni, a gyerekszobában mindkettőből akad bőven! Javaslat: Aina rózsaszín és Lill fényáteresztő:
Ha már kellően angolosítottuk a teret, akkor mi kell még a szobába?
Az ágyra Zsuzsáéknak van konkrét ötletük: az emelt ágy, alatta bunker/tároló/vendégágy.
Nekünk van ilyesmi, nem szeretjük. Ha mesét olvasunk, ha beteg, ha csak rosszul alszik kényelmetlen megoldás. Tehát ha van más lehetőség, válasszuk inkább azt. Például a Hemnes kanapéágyat, ami tényleg kompromisszumok nélkül elkíséri majd a kamaszkor végéig. Kinyitható, tehát aludhat nála barátnő, a nagy fiókok pedig elrejtik az ágyneműt és az előbb-utóbb már kínos plüsshegyeket, pónikat, legót – ki mit gyűjt éppen. A bunkert pedig másképpen is meg lehet oldani, például egy baldachinnal az ágyon, vagy akár az ágy melletti sarokban is.
Tárolás: a két nagy szekrény már adott, de jól jön még egy fiókos komód. Mivel Londonban aztán van választék, találtam egy nagyon ütős darabot a Next kínálatában, ha a Hemnest már unnátok.
Melyiket választanád?
Egy lassan iskolás kislány szobájában szükség van a könyvtároláson kívül egy íróasztalra, kényelmes munkaszékre is. Egy jó szőnyegre, ami szép is, puha is. Néhány vendégszékre, ülőpárnára. Mennyezeti lámpára, olvasólámpára, asztali lámpára.
Természetesen nem kell vegytiszta berendezés, választhatunk nyugodtan romantikusabb és modern darabokat is, ha sikerül a színeket összehangolni, például a fehér-szürke-rózsaszín-lila vonalon. Azért a könyveknek nem kell stimmelni, a legót meg el lehet pakolni!
Az angolos berendezéshez természetesen jól jönnek az angol építészeti jegyek, mint az ívelt ablak, a kandallós fal, stb. De azért hasonlót egy itthoni lakásban is kialakíthatunk, szerintem bármelyik 5 év körüli kislány elfogadná!
Következik a mindenes helyiség: nappali-konyha-étkező-szülői háló!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: