Ismét olvasói levélre készül a poszt, de ezúttal sem panellakást, hanem egy kényelmesen méretezett klasszikus polgári lakás felújításához kér segítséget Kati.
Kedves Lakásszabó!
Blogodon sok ötletes, jól hasznosítható megoldást találtam és válaszokat olvasói kérdésekre. Ez indított arra, hogy tanácsot kérjek egy 91 négyzetméteres, teljes felújítás előtt álló társasházi lakás részbeni átalakításával kapcsolatos problémák megoldására.
A harminc éves lányomnak készül a lakás, így idővel házastársnak és gyereknek is legyen helye. Bútor egyelőre nincs.
A kedvelt stílus a régi és az új ötvözete, mindent mértékkel.
Tudomásom szerint a főfalak és a pillérek kivételével minden más bontható illetve áthelyezhető.
Az alaprajz szerinti konyhát a jövőben vendégszobaként használnám. Mellette, a jelenlegi kamrában – a mérések szerint – elférne egy zuhany és mosdó. Az egykori cselédszobából gardrób lenne.
A jelenlegi hallban képzeljük el konyhát, lehetőleg konyhaszigettel, hogy a nappali felé fordulva is lehessen dolgozni.
A hall és a nappali között meglévő négyrészes, üvegezett ajtót szeretném megtartani. Az étkező asztal helyét a nappalinak a hallhoz közel eső részén lehetne jó helye.
A jelenlegi fürdőszoba nagyon kicsi, azt – akár a szoba rovására is – szeretném annyira megnövelni, hogy elférjen benne kád, zuhany, WC, bidé és mosdó.
Végül jó lenne, ha a nappali melletti szoba, mely hálószobaként funkcionál majd, továbbra is megközelíthető lenne az előszoba felől is, akár a fürdőszobán keresztül.
Tudom, hogy a legjobb megoldáshoz kompromisszum(ok)ra is szükség van, de bízom benne, hogy a nagyobb tapasztalat számunkra is optimális megoldáshoz vezet.
Köszönöm előre is a segítségedet.
Kati
Sokáig reméltem, hogy egyszer lakhatok én is egy ilyen klasszikusan szép, nagyvonalú lakásban. Tehát örömmel láttam neki fejtörésnek.
Van jó hírem is, de azért azokat a fránya kompromisszumokat néhány helyen érdemes megkötni!
- A nappali irigylésre méltón nagyvonalú és kellemes arányú helyiség.
- A hálószoba és a vendégszobává alakított konyha kiválóan megfelel a majd a funkciójának.
- A hallból kialakított konyha igazán kényelmes lesz. Viszont mivel egy ablaktalan helyiségbe kerül, így a fény becsalogatása miatt nem lenne jó, ha maradna az elválasztó fal és a négyszárnyú üvegajtó! Ráadásul a fotók alapján az ajtó nem nem az a klasszikus, polgárian szép nyílászáró, ha mégis, érdemes meggondolni, hogy a háló és a nappali közé építsék be, megfelelő intimitást biztosító üvegezéssel! Ha teljesen egybenyitjuk a hallt és a nappalit, akkor egy rendkívül nagyvonalú, csaknem 45 négyzetméteres tér keletkezik, ami a polgári belmagassággal különösen impozáns lesz!
- A fürdőszoba bővítése ésszerűen a közlekedő beáldozásával oldható meg. De manapság a nappaliból nyíló hálószoba teljesen elfogadható, a közlekedőkre pedig elpocsékolt térként gondolunk. Annak érdekében, hogy ne keletkezzen zsákszoba, a fürdőszobának a konyha felé is nyitunk bejáratot, így a fürdő két irányból megközelíthető, illetve a háló sem csak a nappaliból nyílik.
- A legnehezebb kérdés a vécé és kamra összenyitásából kialakítandó fürdő, ott majd játszani kell a centikkel!
Az alaprajzon tehát minimális lesz a változás:
- A hall és a nappali közötti falat teljesen elbontjuk.
- A kis közlekedő és a fürdő közötti falat elbontjuk.
- A vécé és kamra közötti falat is elbontjuk.
- Elbontjuk a cselédszoba és az előszoba közötti falat.
- Ajtót nyitunk a kibővített fürdő és a hall/konyha között, ha tényleg ragaszkodunk háló alternatív megközelítéséhez, szerintem felesleges! Viszont dönthetünk úgy is, hogy a nagy, családi fürdő legyen a hálótól függetlenül is megközelíthető, ebben az esetben jó az új ajtó.
De nem csak bontunk, hanem építünk is!
- Befalazzuk a fürdő melletti közlekedő bejáratát, mert oda kerül a zuhanyzó.
- Befalazzuk a kamra bejáratát a konyha felé.
- A cselédszobát kettéválasztjuk, mert a belső része (ablakos) lesz a háztartási helyiség és tároló. Ide kerül a mosó- és igény szerint a szárítógép, a vasalás-szárítás, de tárolhatunk is itt. Az előszoba felé eső részébe pedig egy nagy gardróbszekrényt helyezünk el, ami egyrészt besegít az előszobai tárolásba, illetve általános tárolóként is szolgál.
Mielőtt részletesen áttekintjük a szobákat, lássuk a stílus kérdését!
A lakás berendezése, a bútorok, kiegészítők kiválasztásánál két dolgot mindenképpen tartsunk szem előtt:
- Ennek az otthonnak a fő ékessége a nagyvonalú tér. Engedjük látszani. Tehát nem szükséges, hogy a berendezés minden eleme hatalmas látványosság legyen – ez egyébként a hazai lakberendezés egyik fő hibája. Hogy minden egyes vásárlásunknál valami nagy dobást akarunk beemelni a térbe: látványos burkolat mindenhová, látványos színek, tapéta, bútor, világítás, dekoráció. Ettől pedig nem szép lakás, hanem egy zavaros, fárasztó enteriőr keletkezik.
- Ez a tér nagy. Tehát figyeljünk arra, hogy a hazai kislakásokba remekül teljesítő bútorok itt bizony elveszhetnek. Ha valahol, itt aztán igazán nem csak az alapterületet, hanem teret rendezzük be!
Szerencsére a tulajdonos is kiegyensúlyozott, modern és régi elemeket is tartalmazó, túlzásoktól mentes otthont képzelt el ebbe a szép lakásba! Már csak egyre kell vigyázni: inkább legyünk merészek és modernek, nehogy egy fiatal nő, illetve majd család múzeumszerű, sőt nagyis hangulatot alakítson ki.
A másik a fényviszonyok kérdése. Bár vannak nagy ablakok, viszont a terek mélysége is nagy, tehát a szobát vége már lehet kicsit sötét. Ráadásul például attól is modern lesz ez a lakás, hogy világos falakat, könnyed színeket és bútorokat hozunk be, tehát a modern és régi párosában kicsit a modern felé billen el a mérleg. Higgyük el, hogy egy fiatalos térben a szép, régi darabok még sokkal ütősebbek és látványosabbak lesznek!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: