Úgy tűnik most már tényleg kísért a múlt, 24 év panelban nem múlik el nyomtalanul, mert ismét panelkonyha tervezésével kapcsolatban kaptam egy kedves olvasói levelet:
Amint a fenti képekből látszik, a bontás már elkezdődött, tehát jöjjenek gyorsan azok az ötletek. Ha a levélből nem derül ki teljesen, az alaprajzból és a képekből már jobban, hogy olyan panellakásról van szó, ahol az előszoba egyben az étkező, és innen nyílik egyik irányba a konyha, a másikba pedig a nappali.
A konyha-étkező-előszoba tere 3,5 méter széles és 5,3 méter hosszú, úgyhogy az alapterület jó, hiszen 18,5 négyzetméter áll a rendelkezésünkre. Amit azért fűszerez a vizes strang, illetve a három innen nyíló ajtó, a konyhaablak és az alatta található radiátor, amit a panelben főleg nem olyan könnyű áthelyezni (pl. lehetnek emeletek között is futó csövek). Illetve a nem éppen a modern konyhák általános méretezését figyelembe vevő kialakítások. De nyugalom, szuper konyhát, étkezőt, sőt még előszobát is ki fogunk itt alakítani.
Azért kell szólni egy szót ennek az elrendezésnek a hátrányairól is: mi laktunk ilyen lakásban, ahol mindjárt az étkezőbe léptünk. Minden vendég kényszert érzett arra, hogy a kabátját az étkezőasztalra dobja. Rosszul voltam ettől! Tehát a konyha és étkező tervezése mellett semmiképpen se felejtkezzünk el az előszobai funkciókról.
Mielőtt belevágunk a tervekbe, néhány fontos részlet – amik figyelmen kívül hagyása rengeteg bosszúságot okozhatna!
- Ha van 160 centis falszakaszunk, akkor oda ne tervezzünk minden esetben 160 centinyi bútort. Mert az ajtót ki kell nyitni, a fióknak ki kell csúszni, és nem fog, ha ott a radiátor, vagy a csöve, az ajtótok, stb. Tehát 100x mérjünk, még többször gondolkozzunk, és egyszer vásároljunk!
- Nagyon pontosan szerkesszük fel a rajzunkat, tehát legyen rajta minden tereptárgy és akadály! Gázcső, vizes strang, (máshol kémény). A víz, gáz, villamos vezetékek / kiállások is fontosak, panelben pedig különösen – nem olyan egyszerű áthelyezni!
- Ne csak az alapterületben, hanem a 3D-s helyiségben gondolkodjunk. Tehát ablak elé nem tudunk tervezni, ha a parapet alacsony!
- Ha az IKEA tervezőjét használjuk (és esetleg még vásárolni is ott akarunk), akkor tényleg legyen pontos a rajz, mert ha készen vagyunk, egy szakképzett munkatárs ingyen átnézi a tervünket és figyelmeztetni fog az evidens hibákra.
Próbáltam hasonló panelekből ötletet meríteni, de inkább riasztó eseteket láttam.
Ezekre iszonyú sokat költöttek, pedig a kevesebb mindig több!
- Ha lehet valami egyszerű, akkor ne legyen bonyolult!
- Letisztult vonalvezetésű bútort válasszunk. Egy konyha akkor szép, ha futnak a vonalak – vízszintesen, függőlegesen. Főleg ekkora terekben az ívek, díszek, kiugrók nem szerencsések.
- Ha elbontjuk a válaszfalat, akkor ne hagyjunk meg / építsünk fel egy “szellemes” boltívet, a beépített spotlámpáknak!
- Hanyagoljuk többszintű bárpultokat.
- Ne találjunk ki új típusú sarokelemeket és váratlan konyhai megoldásokat. Higgyük el, a nagy cégek már minden használható elemet forgalmaznak.
- Tartsuk be a technológiai sorrendet, az előírt távolságokat. Az nem úri huncutság, hanem csak úgy fog működni.
- Egyik festőművész barátom erre mindig azt mondja: a jelszó – lapátegyszerűség! És igaza van!
Szerencsére azért vannak itthon jó konyhák! Elsőként a FŐTÁV I love panel versenyének három dobogósa nálam:
Még akad több jó példa is:
Az olvasó konyhájához két változatot készítettem, mindkettő 90%-ban kész elemekből megépíthető, egyedül a vizes strangnál kell egyedi asztalosmunka, de legalábbis egy barkácsolásban kicsit járatosabb férj/barát/rokon:
1. Strangnál beforduló pult
Elemek a bejárati ajtótól:
- 50-es, mély, akasztós (és polcos/fiókos) gardróbszekrény a kabátoknak,
- beépített hűtő,
- 60 centi széles kihúzható kamraszekrény,
- alul fiókos, felül mikró tárolására alkalmas, 60 centi széles elemek
- alul beépített sütő és főzőlap, felül belső keringetésű szagelszívó, ehhez való szekrénnyel,
- 60-as fiókos elem, felette 60-as, teliajtós felső elem,
- Fontos: legalább 10 centi eltartás kell a faltól, hogy ki lehessen kerülni a fűtőtestet és a csöveket. Mérni kell!
- Az elemek hossza összesen 350 centi, a rendelkezésre álló hely 390 centi. A szélső elem (gardróbszekrény) oldalára szereljünk kabátakasztókat! Akár felnőtt és gyerek magasságban.
Elemek az ablak jobb oldalán:
- 30-as kihúzható elem,
- 90-es sarokelem,
- 80-as mosogatóelem,
- Felső elemek helyett kisebb mélységű nyitott polcok.
- Fontos: a rendelkezésre álló hely a stand mellett 170 centi, ez pontosan megegyezik az elemek méretével. A strang borításával (gipszkarton) tudunk csalni, de a strang beépítése után maradjon az ablak felé legalább 170 centi. Gondoljunk a csempe helyigényére is, ha a pult alá is befuttatjuk!
- A strang után következik egy pultos elem. A pult hossza 160 centi. Kezdődik egy holt térrel (kb. 40 centi), de ez akár lehet az étkező felé forduló 40 centis, fiókos elem is! Erre azért van szükség, hogy a bútorok mélységéhez behozzuk strangtól a berendezés, illetve kell ráhagyás azért, hogy a mosogatóelemnek legyen helye (nyitás, stb.). Aztán következik a mosogatógép, amit le kell tudni nyitni, tehát pont sarokra ne rakjuk (az IKEA tervező ezt jelzi is). A mosogatógép mellett el tudunk még helyezni egy 60 centi széles fiókos elemet.
A pultra rátolva alakítjuk ki a négyszemélyes étkezőt (80 centi kell a faltól, az asztal 80×120 centi). Ha enyém lenne a lakás, biztosan beépítenék a beforduló elem elé egy 110-120 centi magas parapetfalat, hogy a lakásba belépőktől kicsit takarjuk a konyhát!
2. Étkező a bejárati ajtónál
Készítettem egy másik tervet is, amelyik a beforduló elemet a bejárati ajtó falára teszi:
Elemek az ablak bal oldalán (bejárati ajtó fala):
- 10 centi eltartás a faltó (radiátor és csövei miatt),
- 60-as fiókos alsó elem, 60-as felső elem (esetleg mikrohullámú sütővel),
- 60-as alsó elem beépített sütőhöz és főzőlaphoz, felül belső keringetésű szagleszívóhoz alkalmas felső elem,
- 90-es sarokelem, felette 60-as felső elem (esetleg üvegajtós kivitelben), mellette nyitott záróelem,
- 80-as fiókos elem,
- a beforduló elemekhez itt is készítenék egy alacsony, de a konyhát takaró parapetfalat, ennek támaszkodik az étkezőasztal (lásd fent).
- A rendelkezésre álló hely 3,9 méter, a beépítés összesen 370 centi.
Elemek az ablak bal oldalán (strang felőli oldal)
- 120-as sarokelem,
- 60-as mosogatóelem,
- 45 centis mosogatógép,
- A strang elé egyedi polcos szekrény, kb. 30 centi mély, ezen lehet tartani a mikrót, ha nem tesszük felső elembe, illetve szakácskönyveket, fűszereket, dísztárgyakat, stb.
- Beépített hűtő-mélyhűtő (60 centi),
- Kihúzható, magas kamraszekrény,
- 50 centi széles gardróbszekrény (lásd fent).
Melyik megoldást válasszuk? Az első változat sokkal jobban tetszik: egyszerűbb térszerkezet, az étkező kicsit messzebb van a bejárati ajtótól, nagyobb a mosogató, a mosogatógép, és tisztábbak a közlekedési útvonalat (bejárat-nappali-konyha-privát rész).
Színek, felhasznált anyagok:
Padlóburkolatnak mindenképpen padlócsempét ajánlok, szürke, sőt akár fekete színben, szürke fugával (földre alapszabályként avval tervezzünk). A padlócsempe folytatódhat a hálószobák felé vezető folyosón, küszöb nélkül.
Vagy ha merészek vagyunk kísérletezhetünk különlegesebb burkolattal is:
A pult feletti burkolatra néhány mutatós megoldás: szürkés mozaik, csillogó fekete vagy szürke csempe, fémborítás (tűzhely mögé!), krétafal (nem a tűzhely mögé). Bátran lehet a két sorra más megoldást is alkalmazni (pl. a tűzhely köré fémborítást, a mosogató oldalán egy szép üvegmozaikot, az étkező fala pedig lehet egy nagy tábla).
A falak fehérek, a konyhabútor IKEA Applad ajtók, fémszínű lábazat. Ha bírjátok a tömör fa munkalapot, akkor az nagyon felmelegítené a szigorúbb színeket. Szintén készülhet fából a nyitott felső polc a mosogatórész felett, illetve a 2. változatban a nyitott polcok a strang előtt.
Az asztal is lehet fa, vagy fehér (üveglapos semmiképpen – gondoljunk a rádobott kulcscsomóra + én utálom…). A székek ne legyenek túl terjedelmesek, vagy kényes anyagból, mert az előszobai igénybevételt is bírniuk kell. Az egyszerű színpalettába például a székekkel vihetünk egy kis izgalmat: festett bonanza, színes műanyag székek, stb.
Használjunk ki minden helyet: bejárati ajtóra, gardróbszekrény oldalára, nappali melletti beugrókra tegyünk kabátakasztókat, cipőtartókat, tükröt, kisebb polcokat az apróságok lerakásához, így kevésbé lesz nekünk és a vendégeinknek arra késztetésünk, hogy a konyhába és az étkezőasztalra pakoljunk le!
Egy ilyen előszobát azért észrevenne bárki, ugye? És miért ne lehetne a modern konyhához régi bútort társítani?
A nappali és hálók felé nyíló folyosó ajtajait érdemes tolóajtókra cserélni (és addig csak a tokot meghagyni).
Reméljük kapunk majd képet a kész konyháról!
Neked is van kérdésed? lakasszabo@gmail.com, vagy keress a Facebookon!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: